Fotograf ślubny

Zdjęcia ślubne pozwalają zachować wszystkie te piękne chwile, jakby zatrzymane w czasie, zawieszone pomiędzy teraźniejszą a przeszłością.
Doświadczony fotograf ślubny stara się chwytać okiem obiektywu spontaniczne reakcje, pełne naturalności, które pozwolą Wam przenieść się na nowo do dnia zawarcia związku małżeńskiego.

Wybór fotografa ślubnego to ważna decyzja, która będzie rzutować na pamiątkę ślubną, która pozostanie z Wami na całe życie.

Ile kosztuje fotograf? Udany album ślubny na akceptowalnym poziomie przeznaczycie ok 2000 zł., profesjonaliści to niewiele większy koszt w skali całego budżetu, około 3000 zł.. To wcale nie jest dużo więcej, jak za dobre zdjęcia. Warto aby w albumie znalazły się zdjęcia z sesji w plenerze lub we wnętrzach. Taka sesja jest zwykle w ciągu miesiąca od ślubu, koszt około 1000 zł.

Poszukaj i popytaj z wyprzedzeniem

Uznani fotografowie mają zarezerwowane daty na kilka miesięcy, a czasem nawet na dwa lata do przodu. Jeśli chcesz, aby to on zatroszczył się o fotografie na Twoim ślubie zgłoś się do niego najszybciej, jak to możliwe. Im dłużej będziecie zwlekać z wyborem i ustaleniem fotografa tym mniejsze są szanse na wybór odpowiedniego.

Jak szukać.

W Internecie, ale i popytajcie znajome pary, które mają już ślub za sobą. W branży fotografii ślubnej duża część zleceń jest przyjmowanych przez polecenie i to całkiem dobra metoda. Możecie swobodnie wypytać swoich znajomych, jak dany fotograf wywiązywał się ze swoich obowiązków, czy był punktualny, miał dobrą wizję sesji, czy nie przeszkadzał zbytnio w czasie ślubu i wesela, jak szybko dostarczył gotowe fotografie oraz album no i w końcu i ile bierze. Kiedy już ustalicie kilka nazwisk potencjalnych kandydatów sprawdźcie ich w Internecie. Każdy szanujący się fotograf ma teraz swoje internetowe portfolio albo przynajmniej fotobloga.

Zawsze warto też samemu poszukać fotografów w Internecie. Możecie tam porównać w krótkim czasie wielu kandydatów — ich twórczość oraz ceny. Pomocne są portale ślubne, na których ogłaszają się fotografowie.

Wesele z klasą

Spotkajcie się z fotografem

Fotograf ślubny to chyba jedyny usługodawca z branży weselnej z którym spędzicie właściwie cały swój dzień ślubu. Będzie on towarzyszył Wam w chwilach intymnych, prywatnych i pełnych emocji. Czy nie warto czuć się przy nim swobodnym i nieskrepowanym? Już na pierwszym spotkaniu z fotografem ślubnym wyczujecie czy jest między Wami chemia. Czy nadajecie na tych samych falach. Dzięki temu będziemy mogli wzajemnie wyczuć czy pasujemy do siebie. To podejście powoduje spore wzajemne zaufanie, które owocuje pięknymi kadrami wypełnionymi nieskrępowanymi naturalnymi emocjami. Tak jest, swojemu fotografowi ślubnemu należy zaufać. To powierzone zaufanie przerodzi się we wspaniałą pamiątkę z dnia Waszego ślubu. Wasz fotograf na ślub musi być osobą godną Waszego zaufania i pasującą do Was.

Bez umowy ani rusz

Rzetelna, uczciwa umowa z fotografem ślubnym to pierwsze, co powinniście zrobić po wyborze odpowiedniej osoby. Uczciwe umowy są po to, aby nas chronić, a nie ograniczać. Jednak mają chronic obie strony, a nie wykorzystywać jedną kosztem drugiej. Pamiętajcie, aby wnikliwie przeczytać cały dokument.

Jeśli fotograf nie zaproponuje umowy albo, co gorsze, odmówi jej wystawienia i podpisania poważnie zastanówcie się nad jego wyborem.

Umowy warto podpisywać nawet, jeśli fotograf jest Waszym bliskim znajomym. Rozumiejąc zasadę, że umowy mają nas chronić, przyjacielowi czy koledze powinno tym bardziej zależeć na Waszym dobru. Szczególnie, że najwięcej sprzeczek miedzy znajomymi powstaje właśnie przez pieniądze i interesy. Zawsze może pójść coś nie tak — możecie zachorować i przełożyć datę ślubu, zmienią się warunki pogodowe na sesję czy wynikną inne okoliczności zmieniające warunki pracy. Umowa pozwoli przewidzieć, co w takiej sytuacji zrobić.

Kilka pytań, które warto zadań fotografowi przed wyborem

  • Na ile ślubach do tej pory fotografował?
  • Jaki ma styl i czy nam to odpowiada
  • Czy ubiera się stosownie na uroczystość ślubną i potrafi współpracować z kamerzystą aby nie wchodzić w kadr
  • Czy może nam pokazać cały, gotowy album? Każdy może wybrać kilkanaście najlepszych zdjęć i nie ma tym nic złego. Gorzej, jeśli takich dobrych kadrów jest kilka w każdym albumie, a reszta to przypadkowe ujęcia.
  • Czy fotograf ma asystenta lub współpracuje z innym fotografem? Czy trzeba za to dodatkowo dopłacić?
  • Jak długo trzeba czekać na gotowy album?
  • Czy zdjęcia będą dostępne potem w dedykowanym albumie w Internecie?
  • Czy ma zgodę na fotografowie w kościołach? Lepiej uniknąć sytuacji, kiedy ksiądz nie zgodzi się, aby fotograf wyciągnął aparat w kościele, ponieważ nie przeszedł odpowiedniego kursu.
  • Ile sprzętu zabiera ze sobą? Fotograf podróżujący z ciężarówką statywów, świateł, notebooków i walizek może zakłócić kameralny ślub.

Pamiętajcie też, że organizacja ślubu, gdzie istotnym elementem jest też fotograf, to pierwsza rzecz, którą przyszli małżonkowie organizują razem. Wybierzcie fotografa ślubnego razem — wspólnie obejrzyjcie jego prace, spotkajcie się z nim, ustalcie wizję.