Nauki przedmałżeńskie

Wśród wielu formalności które trzeba dopełnić biorąc ślub kościelny są nauki przedmałżeńskie. Wiele przyszłych par traktuje to jako niepotrzebny obowiązek, szczególnie wtedy gdy są ze sobą już dłuższy czas i niestety bardzo mylnie sądzą ze wiedzą o życiu wszystko. Ale tak nie jest – nie traktujcie kursu, jako kolejnej formalności, ponieważ takie spotkania mogą być bardzo dużą pomocą w budowaniu udanego małżeństwa. Pamiętajcie też że takie nauki można dopasować do własnych potrzeb, i Waszego zaawansowania w związku. Można też wybrać odpowiednią dla siebie osobę która prowadzi nauki, co doskonale wpłynie na Waszą więź.

Przed zapisaniem się na nauki, zastanówcie się, jaka forma nauk przedmałżeńskich najbardziej do Was przemawia. Każda para jest inna: dla jednych najważniejsze jest uczestnictwo konkretnych prowadzących, dla innych jak najkrótszy czas katechizacji. Sprawdźcie razem, jakie macie możliwości i oczekiwania, i wybierzcie tę, która będzie satysfakcjonująca dla obojga. Możecie również przeanalizować opinie innych uczestników na temat poszczególnych kursów. Prowadzącymi kursy wcale nie muszą być koniecznie księża. Dobrymi prowadzącymi są też psychologowie lub doświadczeni małżonkowie.

Kto nie musi pobierać nauk przedmałżeńskich?

Jeśli oboje uczestniczyliście w  kursie przedmałżeńskim prowadzonym na lekcji religii w ostatniej klasie szkoły średniej i podsiadacie odpowiednie zaświadczenia, i oczywiście pamiętacie co było na tych lekcjach, możecie zapytać księdza czy zwolni was z nauk. Być może ksiądz poprosi o uzupełnienie zaświadczeń o poradnię życia rodzinnego.

Dwa kursy – katecheza i poradnia przedmałżeńska

Nauki w formie katechezy tradycyjnie obejmują kilka spotkań a ich liczba zależy od organizatora kursu. Mogą to być spotkania weekendowe na przykład w czasie czterech kolejnych niedziel. Taki, kurs przedmałżeński trwa miesiąc.

Koniecznie też jest kilka spotkań w poradni życia rodzinnego. Przyszli małżonkowie poznają w trakcie spotkań naturalne metody planowania rodziny, np. rozróżnienia dni płodnych i niepłodnych. Czasami spotkania w poradni proponuje instytucja organizująca kursy, nie mniej czasem trzeba zadbać o to na własną rękę. 

Ile trwa kurs?

Około 2 miesięcy jeśli jest to kurs stacjonarny. Około miesiąca trwają kursy weekendowe. Kursy wyjazdowe mogą trwać około 3 – 5 dni. Materiał lekcyjny katechniczny zawiera łącznie około 10 godzin nauki. Poradnia przedmałżeńska, to około 3 godzin sesji.

Ile kosztuje kurs?

Nauki przyjmowane w Waszym miejscu zamieszkania, czy będzie to kurs intensywny kilka dni, czy weekendowy, nie wiążą się z dużymi kosztami. To około 200 zł. Biorąc pod uwagę że część kursów organizowana jest dla kilku par jednocześnie, może to być mniejsza kwota. Ważne aby zaświadczenie o naukach miało dla Waszego księdza ,,termin ważności,,. Niestety bywa tak że ksiądz wymaga takich kursów w określonym terminie przed ślubem, lub np. nie akceptuje kursów online – jest osobą starszą która nie wierzy w techniczne nowinki, warto wiec zapytać go o tą kwestię w czasie pierwszej wizyty.

Kursy wyjazdowe, turnusy dla przyszłych par młodych, to alternatywa polaczenia wypoczynku z praktyczną nauką życia. Tutaj ceny mogą osiągnąć około 1000 zł.

Kursy internetowe, czyli online, są często koniecznością, jeśli mieszkacie daleko od siebie, lub jedno z narzeczonych mieszka za granicą. Ich cena jest zróżnicowana, od kursów darmowych przyjmujących ew. darowiznę do nieco większej od kursu stacjonarnego. Upewnijcie się, czy kurs online jest honorowany przez Waszego proboszcza.

Jakie są zasady prawdziwie szczęśliwego małżeństwa? 

Nie ma zasad, ale są praktyczne rady. Ponieważ to, co jest dobre dla jednej pary, niekoniecznie musi być akceptowane przez inną. Na początku ważne jest jedno: pary muszą wiedzieć, co dla nich działa, i świadomie pozbywać się złych nawyków, które mogą zepsuć ich związek. Najszczęśliwsze małżeństwa nie są szczęśliwe przez cały czas, jest to stan nad którym trzeba pracować i o niego dbać. Wymaga płynności, komunikacji, ewolucji, ciekawości i zgody obu partnerów na ciągłe wykonywanie pracy, aby pomóc im się przystosować i rozkwitać. Pamiętajcie raz jeszcze, są rzeczy, na które wszystkie pary powinny zwracać uwagę – wskazówki dotyczące kłótni, złych nawyków, bycia elastycznym i nie tylko, rzeczy które każda para powinna zrozumieć.

Trudny temat na początek – oznaki, że jesteś w złym związku

To jest normalne, że związki są trudne. Ale kiedy przekraczają pewien poziom stresu, negatywnie wpływają na każdy aspekt twojego życia, jak na chęć do życia, twój biznes, twoje przyjaźnie, twoje zdrowie, a nawet stabilność psychiczną.

Jedno z badań pokazuje, że pozostawanie w złym małżeństwie może podnieść poziom stresu do poziomu, w którym prawdopodobieństwo wystąpienia fizycznych chorób, w tym serca jest większe. Jeśli jesteś w złym małżeństwie, nie lekceważ stresu, który nosisz.

Spójrzmy prawdzie w oczy: kiedy jesteśmy świeżo związani, zwykle patrzymy na naszego partnera i nasz nowy związek przez parę przysłowiowych różowych okularów.

Wszelkie wady, które wykryjemy u naszego partnera, są bardzo łatwe do zaakceptowania, a nawet stanowią pewnego rodzaju fetysz. Ale to relacja chwilowa. Popatrz odpowiedzialnie, czy partner unika przedstawienia cię swojej najbliższej rodzinie? Czy ma tendencję do zostawiania brudnych naczyń i butów porozrzucanych po domu? Czy oboje jesteście wystarczająco schludni i uporządkowani w codziennym życiu Was obojga?

Ale kiedy już naprawdę zrozumiesz swój związek i weźmiesz pod uwagę wszystko, czym jest – i wszystko, czego nie ma, są pewne kwestie, które są po prostu zbyt poważne, aby je przeoczyć. Poniżej kilka aspektów które powinnaś lub powinieneś oznaczyć czerwonymi flagami, jakie powinny budzić niepokój w każdym związku.

Pamiętaj o swoim zobowiązaniu

Życie codzienne po ślubie nie szczędzi sposobów na obciążanie partnerów wieloma różnymi przeszkodami. Oboje zgodziliście się na wspólne przeżywanie wszystkiego co Was spotka. A fundament, który zbudowaliście razem po drodze, musi być zawsze najważniejszy i trwały. Kiedy istnieje fundament troski i miłości, możesz zawsze ufać, że poradzisz sobie z trudnościami, z którymi się borykasz. Zaangażowanie oznacza, że ​​możesz delikatnie położyć głowę na ramieniu partnera, ponieważ wiesz, że jest przy tobie, gdy jesteś bezbronny lub po prostu zmęczony. To podstawowa wspólna kojąca problemy intymność i niezbędny składnik zdrowego, szczęśliwego małżeństwa.

Dajcie z siebie to co najlepsze

Cokolwiek się stanie, ważne jest, aby zrozumieć, że twój partner prawdopodobnie jest najlepszy. Nawet jeśli wkurzył cię czymś okropnym, jego intencje były najczęściej szczere i czyste. Konieczne jest jednak utrzymanie założenia, że ​​twój partner – jakkolwiek wadliwy i czasami irytujący – miał na myśli najlepsze intencje, pomimo według ciebie złego wyniku, lub postawienia Ciebie w niekomfortowej sytuacji. Jeśli zakładasz, że twój partner robi dla twojego dobra wszystko, co w jego mocy, jest mniej prawdopodobne, że pojawi się obwinianie go za wszystko i wewnętrzne rozczarowanie partnerem. Aktywnie angażujcie się w rozwiązywanie pojawiających się problemów, ponieważ oboje macie na uwadze Wasze wzajemne dobro, bezpieczeństwo. Pamiętaj, że wszystko, co najlepsze nie oznacza doskonałości – oznacza, że ​​dajesz z siebie wszystko, co możesz w danym momencie.

Nigdy nie przestawaj próbować

Szczęście może być pewnego rodzaju pułapką, ponieważ pojawia się bardzo łatwo w początkowej Waszej znajomości. To w polskich przysłowiach – słomiany ogień który łatwo wzniecić i dosyć szybko przygasa.  Musisz dążyć podtrzymać ten płochy ogień do pełnego i trwałego zadowolenia, które jest ciągłym stanem umysłu, który wydaje się być ulotny. Bycie szczęśliwym wiąże się z presją czasu, ponieważ pragnienie szczęścia instynktownie dąży do najszybszego zaspokojenia . Nieuniknionym elementem związku dwojga ludzi jest po prostu dążenie do próbowania być szczęśliwym. Dla tego wykorzystajcie ten instynkt, okazywanie wdzięczności i i uczuć bezgranicznie, ale jednocześnie z bezpiecznikiem bezpieczeństwa gdy coś budzi Wasz niepokój. Jeśli zaangażujesz się w związek który jest warunkowy, lub chwilowy, może on trwale zablokować nawet upośledzić Twoje uczucia na długi czas leczenia ran po niepowodzeniu. Stanowczo nie rób tego. Może to odwlec decyzję czy związać się z tym lub innym partnerem we wspólnym życiu na wiele długich, straconych bezpowrotnie lat naszego krótkiego i szybko przemijającego życia.

Przestań być Stonewalling

To akt zamykania się podczas kłótni. Osoba stonewalling – kamienna ściana od której wszystko się odbija – przestaje odpowiadać i zachowuje spokojny wygląd zewnętrzny, co mówi partnerowi, że w ogóle nie przejmuje się tym, co on mówi. Stonewaller ma rację, próbując uspokoić sytuację, ale sposób, w jaki to robi, jest dla partnera bardzo destrukcyjny, może potęgować jego frustrację, lub odbierze to jako Twoją obojętność na problem.  Co zamiast tego zrobić? Poproś o przerwę w Waszej kłótni. Powiedz swojemu partnerowi, że czujesz się emocjonalnie przytłoczony i idź na spacer, lub w inny sposób zatrzymaj na chwilę ocenę sytuacji na czas bez złych pierwszych spontanicznych emocji. Następnie wróć do dyskusji – raczej wcześniej niż później – i kontynuuj rozmowę o problemie otwarcie, bo najgorsze jest przemilczenie problemu i nie rozładowanie związanego z nim napięcia.

Komunikuj się z szacunkiem

Dobra komunikacja jest podstawą każdego związku. Nie, nie musisz zachowywać się jak ta szczególna rasa idealnych par, które nigdy się nie kłócą ani nie działają sobie na nerwy. Zamiast tego pary muszą się kłócić i atakować bieżące problemy bez defensywy, kopania w przeszłości i rzucania jej w twarz drugiej osoby, lekceważenia doświadczenia partnera lub jakiegokolwiek innego tego rażącego nawyku. Czy to wymaga pracy? Założę się, że że tak i Wasze szczęście jest tego warte.

Zawsze bądź elastyczny

Życie rzuca nam wiele przysłowiowych kłód pod nogi. Ważne jest, aby partnerzy zrozumieli i przewidzieli, że cóż, nie mogą niczego przewidzieć i dlatego muszą reagować elastycznie. W związkach pojawiają się nieoczekiwane zdarzenia, wydatki finansowe. Jeśli jesteśmy zbyt sztywni, opieramy się nieoczekiwanemu. Zdolność do wzajemnego wspierania się i szukania w rozmowie wyjścia z problemu, daje im możliwość nauczenia się nowych umiejętności i, co ważniejsze, poznania się w sposób, jakiego nigdy wcześniej nie znali. Problemy powinny cementować związek niż go rozbijać.

Ciekawość ratuje pary

Nie da się tego obejść – rozwój wspaniałego związku jako para lub osoba wymaga ciągłej ciekawości. Wspólne bycie ciekawym w odkrywaniu siebie może zaowocować niesamowitymi doświadczeniami edukacyjnymi, które wzmocnią Wasz związek. W sytuacjach trudnych lub wymagających oboje możecie uczyć się z tego, co sprawia, że ​​te sytuacje są dla was do pokonania. I w ten sposób się rozwijacie. W ten sposób oboje będziecie dumni z siebie i siebie nawzajem ze sposobu, w jaki przeszliście trudność. Pamiętaj też, że Twój partner prawdopodobnie będzie się zmieniał w czasie, z biegiem lat będzie dojrzewał, i patrzył na problemy coraz bardziej praktycznie i pragmatycznie.

Chęć rozwoju i nauki

Uwaga spoiler: wszyscy coś schrzanili, mówią głupie rzeczy, źle coś robią. Chodzi o to, jak ludzie reagują na porażki, jak definiują swój związek gdy któryś z partnerów popełni błąd. Jeśli jesteśmy gotowi uczyć się na błędach, które odnoszą się do potrzeb i pragnień naszego partnera. Wtedy będziemy się rozwijać – osobiście i w związku. Gotowość przyznania się do błędów i szczere przeprosiny jest ważnym kluczem do tworzenia głębszej więzi z naszym partnerem. Więc przełknij własną czasem urażoną dumę i wykrzyknij szczere „Przepraszam” następnym razem, gdy popełnisz błąd.

Przestań unieważniać

Unieważnienie emocjonalne jest częstą – i złowieszczą – siłą w związkach. Występuje, gdy ktoś lekceważy uczucia partnera, sugerując, że aby coś mówił lub robił, musi być szalony, głupi lub być kombinacją tych dwóch. Może się to zdarzyć w szybki, prawie przypadkowy sposób („To śmieszne”) lub nawet pasywno-agresywnie, mówiąc partnerowi, jak powinien zareagować, zanim jeszcze coś powiesz („Nie panikuj, ale muszę powiem Ci coś…”). W najgorszym przypadku unieważnienie może przekształcić się w sytuacje, które mogą być upokarzające i poniżające („Nie słuchaj go, on nie wie, o czym mówi”). Nie trzeba dodawać, że z biegiem czasu unieważnienie może być niezwykle destrukcyjne dla związku. Małżeństwa rozwijają się na zasadzie wzajemnego zaufania, szacunku i bezpieczeństwa,

Użyj specjalnego kodu

Dobra zasada do rozważenia: pomyśl o tajnym sygnale lub kodzie, który chcesz udostępnić swojemu partnerowi. Tak, dzięki temu poczujesz się jak szpiedzy, co zawsze jest fajne. Ale pomaga również, jeśli jedna osoba musi poprosić o przerwę podczas kłótni lub musi opuścić imprezę, na której czuje się nieswojo. Kiedy wypowiadane jest słowo lub fraza, oznacza to: „Bez pytań, musimy się zatrzymać – lub wyjść”. Para może później dowiedzieć się, czy przerwa na żądanie była uzasadniona, czy też jedna ze stron przesadnie reagowała. Ale umowa może dać parom przestrzeń do zyskania perspektywy. W końcu chodzi o zaufanie i bycie rozważnym.

Graj w tenisa, a nie łapaj

Wielu z nas staje się defensywnymi. To wyuczone zachowanie – i takie, z którym może być bardzo trudno walczyć. Ale jest niesamowicie toksyczny i prowadzi do wielu uraz i problemów z komunikacją w małżeństwie. Sposobem myślenia o obronie jest to, że nie jesteś otwarty na opinie partnera.

To kombinacja obrony siebie i robienia dziur w perspektywie drugiej osoby, tak że kiedy próbujesz się komunikować, jesteś ciągle w tym obronnym schemacie. Jak więc para może zmienić sposób myślenia? Jeśli okaże się, że grasz w tenisa, zawsze mówię parom, że to zła gra. Naprawdę chcesz łowić ryby, ponieważ jest to znacznie wolniejsza gra. Bierzesz piłkę i próbujesz nią rzucić, aby twój partner mógł ją łatwo odebrać. Łapią to. Patrzą na piłkę w rękawicy, podnoszą ją i rzucają z powrotem swojemu partnerowi. W tej grze jest to dużo bardziej celowa forma komunikacji .

Otwartość na swoje finanse

Rozmowa o pieniądzach to jedna z najbardziej intymnych rozmów, jakie może mieć para. Niezależnie od tego, czy prowadzisz oddzielne konta bankowe, czy jesteś parą typu „share-all”, rozmowy o finansach muszą odbywać się wcześnie i często. Ponieważ jeśli nie mówisz otwarcie o pieniądzach, nie budujesz wspólnej przyszłości. W przeciwnym razie myślę, że zostawisz otwarte okno, aby wniknąć w nie dużo nieufności, a to nigdy nie jest dobre dla żadnego związku, niezależnie od tego, czy jest on wywołany finansami, czy czymkolwiek innym.

Utwórz granice

Jak rodzice utrzymują silne małżeństwo, gdy na zdjęciu są dzieci? Wyznaczając granice. „Oznacza to trzymanie dzieci z dala od sypialni przez większość czasu, regularne randki (nawet jeśli nie wychodzisz z domu), wyjeżdżanie na wakacje tylko dla dorosłych i decydowanie o ograniczeniu zajęć pozalekcyjnych. Zbyt wielu rodziców zgadza się z myślą, że dzieci muszą być zaangażowane w każdą otwartą dla nich aktywność lub wykazują zainteresowanie. Może to być kosztowne pod względem czasu i pieniędzy. Niektórym rzeczom można powiedzieć „nie”. Czasami dzieci mogą być rozczarowane. Przygotowuje ich do prawdziwego świata ”.

Priorytetyzacja seksu

Często , których życie miłosne „po prostu zniknęło” po urodzeniu dzieci. To niefortunne. Na szczęście rozwiązanie jest dość proste: znajdź czas na seks. Kiedy jesteś zajęty, oznacza to umieszczanie go w harmonogramie i trzymanie się go. „Podobnie jak inne czynności związane z samoopieką (np. Chodzenie na siłownię), jeśli nie zablokujesz czasu w swoim harmonogramie, to się nie wydarzy. Pary mówią mi, że kiedy planują seks, są trochę podekscytowani, ponieważ przewidują czas na samotność. Odkrywają, że fantazjują o swoim partnerze i planują zabawne sposoby na wzajemną przyjemność. Tak więc w rzeczywistości nie jest to tak nieatrakcyjne, jak się wydaje.

Idź na randki

Mówiąc o regularnych spotkaniach seksualnych, oto jeden sposób na upiec dwie pieczenie na jednym ogniu: regularne randki. „Chodzenie do kina z dziećmi może być zabawne, ale przynajmniej raz w miesiącu organizuj randki tylko dla rodziców. To bardzo ważne, aby mieć wieczory, w których nie martwisz się o zmiany pieluch, rozsypany popcorn lub publiczne napady złości. Idź i baw się nieobciążająco ”. Tak, koszty uwzględniają. Ale możesz spędzić noc na kanapie lub spacer po okolicy, który jest zaplanowany i celowo umawiający się na randkę. Liczy się zamiar spędzenia niezakłóconego czasu razem.

Wejdź na tę samą stronę

Bycie na tej samej stronie o wszystkim, od tego, jak i jakie zaangażowanie będą mieli teściowie, w ilu zajęciach dzieci powinny uczestniczyć, jest tak bardzo ważne w małżeństwie. Kiedy rodzice regularnie dotykają bazy i są na tej samej stronie, zmniejsza się stres i mogą spędzać czas na funkcjonowaniu wdzięcznie i elastycznie.

Najważniejszą rzeczą, jaką rodzice powinni zrobić, aby utrzymać szczęśliwe małżeństwo podczas wychowywania dzieci, jest zaplanowanie regularnego czasu na omawianie problemów i ćwiczenie skutecznych technik komunikacji. Oczywiście rodzice muszą opracować logistykę tego, kto i kogo podwiezie, ale potrzebują również czasu na omówienie ważniejszych kwestii, które mogą rozdzielić parę, na przykład:„ Co stanowi problem z dyscypliną i jak należy rozwiązywać problemy z dyscypliną? ‘ lub „Jaka jest właściwa równowaga między ciepłem i połączeniem oraz utrzymaniem wysokich oczekiwań?”

Dowiedz się, jak odejść od argumentów

Nieporozumienia są nieuniknione w każdym małżeństwie – podobnie jak bójki, ciosy i bójki na całego. Jednak jednym z definiujących aspektów silnego, szczęśliwego małżeństwa jest zdolność do pokonania walki. „Nie ma znaczenia, czy będziesz się kłócić, ponieważ wszystkie pary to robią, chodzi o to, aby później wrócić do stołu i porozmawiać o tym, co się stało i mieć swoją rolę. To ważne, aby problemy nie zostały przechowane. Dzięki temu para może głęboko podzielić się tym, jak się czuje, bez złości lub frustracji podczas kłótni ”.

Zawsze waliduj

Walidacja to jedna z najważniejszych rzeczy, które pary mogą dla siebie zrobić. Twój partner słyszy, co mówisz, docenia cię i rozumie, że mówisz o podstawowej potrzebie połączenia. W porządku jest się nie zgadzać, o ile możesz szanować to, skąd się nawzajem przychodzą. „Zdrowe pary wiedzą, że uczucia nie są dobre ani złe, prawdziwe ani fałszywe. To bardzo ważna wiadomość, którą należy przekazać również swoim dzieciom. Pomaga rozwiązywać konflikty zamiast robić destrukcyjny taniec z poczuciem, że nie mamy dla siebie znaczenia ”.

Przestań mieć obsesję na punkcie tego, kto wygrywa

Kompulsywna potrzeba posiadania racji może być niesamowicie destrukcyjna w związku, prawie jako formę przemocy. Potrzeba powoduje strach i urazę między parami i ostatecznie z czasem osłabi związek. Kiedy pary szanują się nawzajem, mogą zaakceptować brak racji na rzecz utrzymania zdrowej równowagi. „Pary, które odniosły sukces, wiedzą, jak wybierać bitwy, wiedząc, że bliskość oznacza coś więcej niż czasami rację.

Pozostań w zgodzie dzięki samoopiece

„Pary odnoszące sukcesy wiedzą, że muszą dbać o siebie. To potwierdza, że ​​ważne jest, aby pracować nad relacją, jaką masz ze sobą”. Innymi słowy: nie wystarczy dbać o współmałżonka. Musisz też dbać o siebie. Oznacza to regularne ćwiczenia, dobre odżywianie i wystarczającą ilość snu. Ważne są nawet regularne wizyty u lekarza i dentysty. Inwestując w siebie i swoje dobre samopoczucie, pokazuje partnerowi, że chcesz być dla niego jak najlepiej.

Zwróć uwagę na małe rzeczy

Małe gesty mają dużą wagę, a dla par, które darzą się wzajemnym szacunkiem, te małe gesty są drugą naturą. Prosta notatka miłosna, nieco dłuższy uścisk lub pocałunek na pożegnanie może sprawić, że Twój partner poczuje się doceniony i doceniony. „Jeden krótki i słodki SMS lub e-mail dziennie może sprawić, że serce twojego kochanka zabije szybciej – bez powodowania zawrotów głowy od elektronicznego przeciążenia. Pamiętaj, aby zawrzeć intymny i szczery szczegół w Twoje notatki jako kluczowy sposób na wzmocnienie więzi ”.

Daj sobie inną przestrzeń

Ważne jest, aby być wspierającym i zaangażowanym ze swoim współmałżonkiem. Ale nie możesz też najeżdżać na nie i próbować rozwiązać za nich wszystkich problemów. Pary, które darzą się wzajemnym szacunkiem, wierzą w swoje mocne strony i mają na tyle wiary w siebie, aby wiedzieć, kiedy się cofnąć i pozwolić sobie na samodzielne zajęcie się czymś. „Zdają sobie sprawę, że nie mogą rozwiązać problemów partnera bardziej, niż chce tego partner. Wiedzą, kiedy muszą uwolnić się od kontroli i pozwolić partnerowi samodzielnie rozwiązać problem”.

Wasza starość – trudny temat

To bardzo trudne do wyobrażenia dla młodych partnerów, rozpoczynających wspólna drogę. Z biegiem lat Wasza atrakcyjność fizyczna, wygląd, potencja, sprawność fizyczna spadnie, jak też zdolności finansowe związane z zakończeniem pracy zawodowej, z zapracowaną emeryturą. Przyjemności życiowe ograniczą się do podstawowych bodźców, możliwe że komfort życia pogorszą dolegliwości i schorzenia związane z wiekiem. Fundamentalne znaczenie dla komfortowego przeżycia schyłku Waszego małżeństwa jest założona rodzina, jak dzieci i wnuki, być może prawnuki. To oni będą wtedy o Was dbać, od potrzeb uczuciowych do prostych potrzeb dnia codziennego którym możecie ze względu na wiek nie sprostać. Zatroszczą się o Was tak jak wy dbaliście o nich w dzieciństwie, dorastaniu, i zakładaniu nowych rodzin. To oni będą dla Was ważniejsi od wszystkich trosk podeszłego wieku. Sprawią Wam nieopisaną radość własnymi sukcesami, własnymi zakładanymi rodzinami. Sprawia ze Wasze życie będzie spełnione.

Jeśli nawalicie, to wyobraźcie sobie życie w domu spokojnej starości z obcymi starymi ludźmi o charakterze tetryków, w najlepszym przypadku z małym zaniedbanym mieszkanku w którym już nikt nie wyciera kurzy, którego nikt nie odwiedza. Może to powiedziane wprost, ale prawdziwe.

Statystyki, badania, moje własne obserwacje jako kamerzysty tego co dzieje się na ślubach i weselach dowodzą że gdy będziecie mieć dwójkę lub więcej dzieci prawdopodobieństwo dobrego schyłku waszego życia niezwykle wzrasta.

Wbrew pozorom, o takiej szczęśliwej starości trzeba o tym pomyśleć na początku Waszego małżeństwa, wyobrażać sobie siebie za 10, 20, czy 40 lat. Kapitał uczuć i więzi na te chwile buduje się od pierwszych chwil Waszego poznania. To właśnie wtedy płyną z serca słowa – chcę spędzić z Toba resztę życia, mieć dzieci.

Mam nadzieje że powyższe rady pozwolą wam osiągnąć to przyrzeczenie,

Fotografie : https://pixabay.com

Dodaj komentarz