Piękny film ślubny – Kamerzysta

Mamy ogromny wybór ofert filmowania ślubu – począwszy do tradycyjnych filmów weselnych trwających 3 godziny, poprzez filmy zmontowane trwające około 1 godziny, krótsze 15 minutowe,  a nawet krótkie ślubne teledyski, które trwają 3-5 minut. W ofercie są kamerzyści ze standardowymi kamerami w jakości HD, filmujący lustrzankami wysokiej jakości w HD, i filmujący w 4K. Każda para znajdzie coś dla siebie.

FILM 1 GODZINA

Im krótszy montaż tym droższa usługa. Bardzo ciężko jest z materiału trwającego 8 – 12h (z tzw. surówki), wybrać te fragmenty, które odzwierciedlą najważniejsze momenty, pokazać wszystkich gości. Ale jeśli kamerzysta jest sprawnym montażystą – taki film będzie się oglądało z przyjemnością. Dodatkowo montaż takiego filmu jest łatwiejszy gdy filmuje się z dwóch kamer. Nie trzeba filmu przewijać, chętnie wraca się do niego po latach.

Przeciwnicy filmów weselnych po obejrzeniu dobrze zrobionego filmu 1 godzinnego zaczynają się naprawdę skłaniać nad wzięciem pod uwagę wynajęcia kamerzysty na swój ślub. Ten film jest zaprzeczeniem wszystkim stereotypów filmu weselnego – nie ma nudnych długich kadrów. Filmowiec nikogo nie ustawia, a jedynie filmuje wszystko to co się naturalnie dzieje, film nie nudzi i z przyjemnością bez przewijania dotrwa się do jego końca.

Na taki film czeka się dość długo, od 2-3 miesięcy, w zależności od określonej daty oddawania filmu zawartej w umowie.

FILM ALTERNATYWNY – TELEDYSK ŚLUBNY

Niedawno pojawiła się kolejna alternatywa do filmów 3h, 1h, mianowicie krótki teledysk ślubny. Jest to relacja z dnia ślubu i wesela w postaci tylko i wyłącznie teledysku trwającego maksymalnie 15 minut. Są na nim uchwycone najważniejsze momenty, do których dobiera się trzy utwory muzyczne, będące tłem zdarzeń. Nie mylcie go z trailerem ślubnym, czyli skrótem całego ślubu i wesela, dołączonym do filmów.

Nie oznacza to jednak niższej ceny, taki reportaż to już prawdziwy kunszt warsztatu operatorskiego, wymaga więcej pracy niż krótsze filmy.

PAMIĄTKA DLA PRZYSZŁYCH POKOLEŃ

Dobry kamerzysta zapewni Wam kolejną z niewielu pamiątek ze ślubu, równie ważną jak zdjęcia. Warto zastanowić się nad ta opcją i wybrać kamerzystę na swój ślub. Pomyślcie, czy Wasze dzieci nie będą ciekawe, jak wyglądał Wasz ślub? Czy sami nie chcielibyście obejrzeć filmu z wesela Waszych rodziców? Warto zatem zainwestować we wspomnienia.

TRADYCYJNY FILM WESELNY 3 GODZINY Z EPOKI VHS I DVD

Tradycyjny film weselny który w zasadzie od wczesnych lat 90 niewiele pod względem schematów się zmienił, bywa określany jako tendencyjny, więc i przewidywalny. Dlatego dużo par rezygnuje z kamerzysty myśląc, że tylko taką opcję oferuje nam rynek ślubny.

Rozmawiam z różnymi parami młodymi które często mają opory przed wynajęciem kamerzysty. Jak mówią – taki film ogląda się tylko raz, a potem wrzuca się na półkę. Dlaczego? Bo określany jest jako nudny. Nawet najciekawszy film w kinie może znużyć, gdy trwa za długo.

REPORTAŻ 60 – 90 MINUT

Ale nawet ten stereotyp długiego filmu zmienił się, na lepsze. Zamiast długich kadrów wujka Wojtka grzebiącego widelcem przy kotlecie w filmie trwający 3 godziny, godzinny reportaż może ukazać najwięcej szczegółów, detali nad którymi pracowaliście od chwili zaręczyn, klimatu tego dnia, uchwycić wszystkich gości weselnych, wszystkie tańce i zabawy weselne. Taki film jest najtańszą ofertą na rynku i jeśli para młoda szuka oszczędności, to na pewno chętniej wezmą tę opcję pod uwagę.

Jeden czy dwóch kamerzystów?

Dwóch kamerzystów to dynamiczne spojrzenie na Wasz ślub i wesele – pierwszy taniec – z dwóch perspektyw. Edytor montując wasz film ma do dyspozycji dwa razy więcej kadrów, dzięki czemu film może być ciekawszy, krótszy, nowocześniejszy. Nawet najnudniejszą cześć ceremonii ślubnej, mszę można pokazać ciekawie i nowocześnie z dwóch kamer, pięknie, emocjonalnie, tak że nikt nie będzie przewijał filmu aby tylko nareszcie znaleźć początek wesela. Zobaczcie jak wygląda przysięga z dwóch kamer. Zrealizowałem go w 2018, jest w moim portfolio na discherfilm.eu

Osobny film ze ślubu i wesela – najlepsza opcja

Taką opcję ja polecam Parze Młodej. To najlepszy kompromis. 20-30 minut film ze ślubu, razem z teledyskiem z przygotowań, i teledyskiem życzeń. Film z wesela 60-90 minut, również z teledyskiem otwierającym film, i na koniec z teledyskiem – skrótem najważniejszych chwil. Zalety: nie mieszamy dwóch klimatów ceremonii ślubnej i wesela, a jeśli kogoś nudzi kazanie księdza, może obejrzeć skrót ceremonii w teledysku na filmie z wesela.

FILMY APARATAMI CYFROWYMI

Filmy kręcone lustrzankami lub bezlusterkowcami są efektywniejsze od tradycyjnych filmów nagrywanych kamerą. Taki aparat filmuje z jakością porównywalną do jakości kamer filmowych, dając ponadto unikalną głębię ostrości, plastykę obrazu, możliwość pracy z aktywnymi stabilizatorami obrazu, dającymi niezwykłe płynne kadry bez poruszeń.

Wymienność obiektywów, daje większe możliwości kadrowania od kamer, szczególnie praca z bardzo szerokim kadrem, efekt bokhed.

FILMY KAMERAMI HD

Filmowanie ślubów odbywało się do niedawna tylko kamerami. Współczesne kamery mają wspaniałe obiektywy, które pozwalają na zachwycające płynne zbliżenia, szybką zmianę kadru. Dla tego jedna dobrze dobrana kamera pozwala na sfilmowanie całego ślubu. Wadą jest brak szerokiego kadru, i brak odpowiednio skutecznej technologii do uzyskania stabilności obrazu przy filmowaniu z ręki. Wiele ujęć trzeba stabilizować w programie edycyjnym co pogarsza rozdzielczość kadru, lub taszczyć ze sobą przynajmniej monopod.

Film 4K

Film nagrywany w rozdzielczości 4K, to nie tylko odpowiedni sprzęt używany przez filmowca. Do nagrania filmu, który w gotowej formie będzie w 4K przygotować się musi również Para Młoda. W tej rozdzielczości wymowy nabierają najdrobniejsze szczegóły, ale równocześnie taki film nie wybacza najmniejszych mankamentów, czy to w ubraniu Państwa Młodych, w makijażu, w bukiecie ślubnym, czy wystroju sali weselnej. Dla tego dobry kamerzysta ślubny nagrywając Wasze przygotowania, ślub i wesele, udzieli wam kilku ważnych rad, dzięki czemu wszystkie szczegóły widoczne na filmie będą dopracowane.

Zapraszam do portfolio filmslubny.eu

NOWOCZESNE FILMY MULTISYSTEMOWE

Z praktyki polecam kamerzystów multisystemowych którzy nie ograniczają się jedynie do filmowania tylko kamerą lub tylko lustrzanką. Każdy rodzaj sprzętu sprawdza się doskonale w różnych okolicznościach w dniu ślubu. Np. przy pierwszym tańcu lepiej jest filmować Nowożeńców bezpośrednio na parkiecie lustrzanką, a dwie kamery postawić po bokach parkietu do tzw. przebitek, i kadrów planów ogólnych. Z kolei przysięgę na ślubie lepiej filmować z kamery, z której można zrobić płynne zbliżenie na obrączkowanie, a lustrzanką filmować szeroki plan.

Jeśli chcecie naprawdę dobry ponadczasowy film ślubny, zapraszam do kontaktu, z przyjemnością odpowiem na wszystkie Wasze pytania: