Wiejski stół – czyli kącik dla smakoszy swojskiej wędliny, kiełbas z czosnkiem, szynki z nogi, świeżo ukiszonych ogórków, własny wypiek chleba z dodatkiem smalcu, i beczka z bimbrem. To nie tylko miejsce gdzie goście weselni mają rzadką okazję zasmakować tradycyjnych wędlin, ale także … miejsce, które często obserwuje jako kamerzysta, do ciekawych dialogów, sporów politycznych, wspomnień jak to było kiedyś, przypominania sobie przez starsze ciocie kto jest kim na weselu, i tak dalej 🙂 Dla tego też taki stół zwany jest też stołem biesiadnym.
Co jest na stole wiejskim?
To stół, który oferuje tylko i wyłącznie tradycyjne dania, których smak każdy z gości wspomina z sentymentem. Wiejski stół obfituje przede wszystkim w swojskie wędliny, wędzonki, kaszanki, kiełbasy, boczki i salcesony, pasztety, salcesony. Kuszą one zapachem rozchodzącym się w dużym promieniu od lokalizacji stołu. Zawsze na takim stole musi się znaleźć smalec ze skwarkami i oczywiście bochen prawdziwego, wiejskiego chleba. W niewielkiej ilości można zaserwować krążek pleśniowego sera, lub sera przyprawami. Co ważne, nie umieszczamy na stole owoców, mogą one stanowić jedynie element dekoracyjny, np. winogrona w okolicy beczółki z alkoholem. Dla owoców przeznaczony jest słodki stół.
Wszystko musi być świeże, wtedy wokół stołu roztoczy się piękny zapach, który przyciągnie biesiadników.
Jak zrobić stół wiejski?
Stół ma być drewniany, szeroki i przykryty bawełnianym obrusem. Zadaszenie ze strzechy powinno być wyposażone w poprzeczki do powieszenia kiełbas, ozdobnego czosnku, suszonych kwiatów, ziół czy zbóż. Idealnie sprawdzają się delikatne bukiety skomponowane z kwiatów polnych. Takie ozdoby mogą być dekoracją na samym stole. Przy stole obowiązuje samoobsługa, musi być na nim miejsce aby goście mogli swobodnie przygotować sobie przekąskę. Nie można takiego stołu zapełnić po brzegi. Czyli wszystkie akcesoria do krojenia chleba i wędlin, dwie lub trzy deseczki, drewniany stojak na noże, widelce, serwetki ozdobne.
Pieczywo na wiejskim stole
Nie podajemy pieczywa ze sklepów. Nie podajemy też bułeczek. Chleb powinien być wiejski, z osobnego wypieku, swojski chleb. Takie zamówienie można złożyć w piekarni, która posiada odpowiednie zaplecze i receptury. Tam też można zamówić chleb na powitanie Pary Młodej przez Rodziców przed sala weselną.
Można też skorzystać z kompleksowej oferty wyspecjalizowanych firm, która ma już sprawdzonych dostawców pieczywa i wędlin, jak tez przywiezie stół, udekoruje go, a po weselu sprzątnie i zabierze.
Ile kosztuje wiejski stół
Jeśli podejmujecie się sami zrobić wiejski stół, to można przewidzieć na ten cel 400 – 700 zł. Gdy zamawiacie pełną usługę wynajmu stołu, przywiezienia, rozłożenia stołu i jedzenia, wraz z złożeniem i zabraniem z powrotem to koszt wtedy podnosi się do 1500 – 2000 zł.
Nalewki na wiejski stół
Alkohole na wiejski stół, im bardziej swojskie tym lepiej. Domowy krupnik i wiśniówka na pewno będą cieszyć się większym powodzeniem niż czysta wódka. Warto pomyśleć o miodzie pitnym, pasowałoby też może ciemne piwo w beczce albo może domowe wino. Dobrze jest nie powtarzać na stole wiejskim rodzajów alkoholi które serwujecie na sali. Tutaj stawiamy specjalne alkohole w małej ilości. ładnie wyglądają nieduże beczułki z podpisanym rodzajem alkoholu, np. bimber.