shutterstock.com, Gunnerchu

koperta na ślub

Koperta – zamiast nietrafionych prezentów?

Moda na ślubne prezenty w postaci garnków, czy pościeli minął bezpowrotnie. Goście weselni najczęściej decydują się na gest wsparcia, miłości, doceniania, dając pieniążki w kopercie dla Pary Młodej. Dzisiaj Nowożeńcy wolą sami sobie wybrać rodzaj prezentów, dysponując większą ilością pieniążków. Na początek swojej drogi będą mogli na przykład  zakupić praktyczne, potrzebne rzeczy, pojechać na wakacje, lub spłacić koszty ślubu i wesela.

Ile w kopertę, i w jaki sposób?

Dla tego goście weselni zwykle stają przed dylematem, jaka powinna być wysokość kwoty ślubnego prezentu w postaci pieniędzy. A przecież kopertę się podpisuje, i nieodpowiednia kwota może wywołać zdziwienie Młodej Pary.

Warto uważnie przeczytać zaproszenie ślubne, ponieważ Para Młoda może mieć szczególne życzenie co do ślubnych prezentów, np maskotki dla chorych dzieci, czy karmę dla zwierząt w schronisku.

Jak rozwiązać ten delikatny problem? O czym trzeba pamiętać w kontekście pewnych rozwiązaniach podatkowych z tym związanych?

pieniądze koperta ślub
pieniądze prezent ślubny

Zacznijmy od formy

W dobrym tonie jest grubsza twardsza ozdobna koperta, aby w żadnym przypadku nie była widoczna zawartość. Koperta nie może być tez zbyt duża, gdyż wtedy nie przejdzie przez okienko w skrzynce na koperty. Najlepszy jest format listowy C6 lub C5. Podpisać kopertę można bilecikiem wrzuconym do środka. Daje to dodatkową możliwość napisana kilku miłych słów dla Pary Młodej

ile w kopertę dla młodych

Estetyka i dobre przygotowanie

Nie można zaklejać kopert klejem. Jest to nieestetyczne. Kopertę należy zalakować samoprzylepnym odbiciem lakowym, serduszkiem z klejem, lub przewiązać kokardką. Wtedy rozpakowanie prezentu przez Parę Młodą będzie przyjemne, łatwe i szybkie, a nieuszkodzona przy otwieraniu koperta może stanowić wartość pamiątkową.

O kopercie trzeba pomyśleć odpowiednio wcześnie,  na spokojnie dodać od siebie kilka słów w środku czy wiersz na zewnętrznej stronie. Oddanie koperty jedynie z inicjałami czy imionami to przyznacie – zbyt skromne na tak doniosłe wydarzenie. Czasem, na szczęście rzadko,  widzę jak ktoś na kolanie podpisuje kopertę w czasie życzeń i ściąga ze smartfona teksty na życzenia.

Nie odkładajcie tego na ostatnią chwilę.

Zdjęcie produktu: https://lilyzaproszenia.pl/

 

talerzykowe wesele

Kwota prezentu w wysokości ceny talerzyka? Dla kogo?

Sala weselna ma swój cennik, który potocznie nazywa się talerzykowym. Jest to cena 300 – 500 zł. Jeśli więc jesteście przyjaciółmi, dalszymi kuzynami, absolutnym minimum jest adekwatna dla talerzyka kwota. Po poziomie sali weselnej – która zwykle macie na zaproszeniu, mniej więcej możecie się zorientować jakie są to ceny. Ponieważ zwykle jedna wspólną kopertę wręcza para, lub zaproszony gość z osobą towarzyszącą, pamiętajcie aby ta kwota obejmowała prezent od dwóch osób. W dobrym tonie jest zaokrąglanie kwoty, np. 500 zł. W salach weselnych na prowincji,  lub 1000 zł. dla droższych sal weselnych.

jaki prezent ślubny praca znajomi

Jesteście zaproszeni tylko na ślub?

Choć ominą Was atrakcje weselne, to zaproszenie na ślub Młodej Pary jest i dla Was niezwykłym wyróżnieniem. Być może jesteście współpracownikami, sąsiadami. Oczywiście niezręcznie jest przyjść z pustymi rękami. Ułatwione zadanie ma delegacja przyjaciół z Waszej firmy. Znając upodobania lub potrzeby narzeczonych, których obserwujecie codziennie w pracy, możecie złożyć się na jeden prezent rzeczowy, zrzucić się na jakąś wycieczkę, atrakcję, lub po prostu ofiarować wspólną kopertę. Nie oczekuje się od innych gości zaproszonych na ślub szczególnych drogich prezentów. W tym przypadku dobrym akcentem będzie bukiet kwiatów, lub markowe wino. Tutaj wartość prezentu, lub kwoty w kopercie to około 200 zł. Oczywiście może być więcej 🙂

rodzice prezent ślubny

Jesteście rodzicami Młodej Pary?

Zapewne jesteście najważniejszymi osobami w dniu ślubu swoich dzieci. Prezent zwyczajowo dawany przy życzeniach od Rodziców w kopercie może być, ale nie obowiązuje, a przy najmniej nie koniecznie w tym miejscu i w tej formie. Dla czego? Po pierwsze, nie chodzi tu o gest dla fotografa czy kamerzysty, aby uwiecznić to na filmie.  Po drugie, Para Młoda zapewne otrzymała od Was już  znaczące wsparcie finansowe na organizację ślubu i wesela. Po trzecie, ponieśliście wielki trud wychowania, wykształcenia, startu w nowe życie swoich dorosłych dzieci, jak też zapewne będziecie im pomagać w przyszłości.

 

 

Bogaci i biedni Rodzice

Jednak Wasze wielkie serce często skłania do konkretnego prezentu w kopercie w czasie życzeń, lub na weselu. Tutaj nie ma dolnej czy górnej granicy. Nie można też  sugerować się tym że np. rodzice młodej są bogaci, sa prezesami czy biznesmenami, a rodzice młodego niezamożni, i muszą się przed nimi wykazać.

W tym przypadku pieniądze to nie wszystko, a największa wartością, bez wzgledu na status materialny czy społeczny, dodaną do szczęścia Młodych jest miłość i akceptacja rodziców.

Wysokość prezentu od Rodziców jest zwykle dyskretną informacją, ale ze słyszenia wiem ze jest to suma np. 2000 zł. dla rodziców np. na emeryturze, lub 10000 dla tych którzy są w korzystnej sytuacji finansowej.

naomi-biden-wedding

 Formalności podatkowe

Gdy zdecydujecie się jako rodzice na znaczące sumy, lub bardzo wartościowe prezenty, warto uwzględnić a nawet omówić delikatnie i taktownie z dziećmi pewne regulacje podatkowe. Koniecznie przed aktem darowizny, zapoznajcie się u doradcy podatkowego, w jakiej formie powinna ona być, i jak najkorzystniej dla Was i dzieci taką transakcję, czy przekazanie przedmiotu czy nawet nieruchomości przeprowadzić.

Na łamach mojego wpisu, nie zamieszczę gotowych rozwiązań, jak też nie namawiam do obejścia formalności. Po prostu nie znam się na podatkach, czy zwolnieniach z darowizn, a prawo często się zmienia. Dla tego biuro rachunkowe udzieli Wam najlepszej aktualnej wykładni i wskaże Wam optymalne rozwiązanie.

 

Obecny stan opisuje w prosty sposób Busines Insider

podatki prezent ślubny

Dobrą wiadomością jest to, że prezenty od tzw. podatkowej grupy zerowej, czyli  najbliższej rodziny pary młodej, np. rodzice, dziadkowie, rodzeństwo, ojczym, macocha itp. nie są objęte podatkiem do określonej sumy. Jednak z drugiej strony w kopercie dla pary młodej nie ma niebezpieczeństwa przekroczenia limitu dla zwyczajowych sum.

Otrzymanie prezentu od tej grupy podatkowej powyżej limitu będzie zwolnione od podatku, jeżeli

– para młoda w ciągu 6 miesięcy od dnia otrzymania prezentu złoży we właściwym urzędzie skarbowym deklarację o otrzymaniu upominku,

– przekazanie darowizny będzie w formie na konto bankowe lub przekazem pocztowym na adres obdarowywanego. Prezent ślubny przekazany w formie gotówki nie będzie wówczas zwolniony od podatku.

Najbliższa rodzina – Dziadkowie – Chrzestni

Zwykle jesteście osobami w średnim wieku, a nawet starszymi. Para Młoda dobrze Was zna jak też waszą sytuację materialną. Dla tego nie należy się przejmować zwyczajowymi sumami, a raczej kierować datkiem z serca, który jednocześnie nie wpędzi Was w kłopoty finansowe. Dziadkowie, to już często emeryci. Wychowani w cięższych czasach mają skłonności do oszczędnego i racjonalnego gospodarowania finansami. Bywa że mają uzbieraną pokaźną kwotę na takie okoliczności jak ślub wnuka czy wnuczki. Ale często sami wymagają pomocy i wparcia swoich dzieci i wnuków. Dla tego Dziadkowie: cieszcie się szczęściem Swoich wnuków i nie zadręczajcie się jaki ma być Wasz prezent. Sami oceńcie Wasze możliwości. Już Wasza obecność na honorowych miejscach jako seniorów rodu do najlepszy prezent ślubny. 

W lepszej sytuacji są młodsi chrzestni. Często jeszcze pracują zawodowo. Tutaj górny pułap z moich obserwacji to 5000 zł. Jest to dla Młodych kolosalna suma. Na życiowy start, stabilizację po trudach przygotowań na ślub i wesele, jest bardzo optymalna.

prezent od chrzestnych dla pary młodej

Słówko dla Pary Młodej.

Podsumowując, przyjmijcie prezenty od najbliższych i gości, z wdzięcznością i wyrozumiałością. Nie prowadźcie rachunku kto dał więcej a kto mniej. To nie ma zupełnie znaczenia ile było w kopercie dla Pary Młodej. Pobieracie się z miłości i wzajemnej fascynacji, nie dla pieniędzy, i macie zamiar dalej darzyć się takim uczuciem. Prezenty ,,zmiksujcie,, w swoim skromnym budżecie na nowa drogę życia. Grosz do grosza. Jak jeden wielki prezent od wszystkich miłych i bliskich Wam osób. I jako wyłącznie dodatek. Bo największe Wasze bogactwo i wkład w szczęśliwe życie rodzinne to uczucie, oraz niematerialne, niewymierne wsparcie bliskich i przyjaciół.

budżet ślubny
ślubne finanse