JAK KROK PO KROKU ZORGANIZOWAĆ ŚLUB I WESELE W PLENERZE?

Ślub w plenerze jest marzeniem chyba każdej przyszłej Pary Młodej. Coraz więcej Młodych spełnia to piękne marzenie, i co ważne, jest to w Waszym zasięgu. Nie ulegajcie obawom, że organizacja ślubu plenerowego jest trudniejsza od ślubu w kościele czy USC. Wiele procedur jest nawet łatwiejszych. Pogoda też jest coraz mniejszym zmartwieniem. A to dla tego że ślub plenerowy to nie tylko na górskich polanach, czy plaża nad polskim morzem, gdyż oprócz ocieplenia klimatu zapewniającego nam słońce nad głową, wiele plenerów może być przecież w pięknych zabytkowych wnętrzach. Prawdziwe ślubne plenery, gdzie wynajmujemy krzesłka i nagłośnienie są zwykle zabezpieczane ładną zabudową namiotową, w ślubnej stylizacji, co doskonale ochroni Noworzeńców i ich gości przed deszczem, lub… upalnym skwarem. Z roku na rok wzrasta liczba organizacji ślubów i wesel w plenerze. Również polskie prawo znacznie urościło procedurę ślubu plenerowego, a opłata za delegację urzędnika to jedynie 1000 zł., a oplaty za ślub koscielny openerowy są nie wiele większe.

Dodatkowym atutem ślubu w plenerze jest zorganizowanie ślubu i i wesela w jednym miejscu. Nie trzeba się przemieszczć, robić osobnych dekoracji na kościół i salę weselną, zamawiac auta do ślubu. Macie zdecydowanie mniej napięty plan dnia, przygotowania są spokojniejsze, a film, fotografie, i wspomienia będą miały wyjątkowy klimat.

FORMALNOŚCI KOSCIELNE I USC

Pierwszy etap organizacji dotyczy określenia, czy będzie to ślub cywilny czy kościelny, czy może obydwa. Dzięki temu wiadomo, jakie dokumenty i pozwolenia trzeba uzyskać, aby ślub był ważny. W obu przypadkach należy uzyskać zgodę na ślub w plenerze od Urzędu Stanu Cywilnego lub od księdza z parafii, do której należy Para Młoda.

Jesli zawieracie slub cywilny, i macie upatrzone miejsce, zaczynacie od złożenia pisma wyjaśniającego powody organizacji ślubu poza USC, i uprzejmej prośby o pozytywne rozpatrzenie. Warto bezpośrednio porozmawiać z Urzędnikiem, lub kierownikiem USC o naszych planach, i poprosić o poradę, co i jak załatwić. Miejsce ślubu musi spełniać określone warunki. Polskie prawo od 2015 roku umożliwia śluby plenerowe, wiąze się to z oplatą delegacji urzednika około 1000 zł.

Ślub kościelny w plenerze to też nie problem, choć potrzebne są dodatkowe zgody, od biskupa kurii, do której należy kościół do którego należy para młoda. Innym dokumentem jest licencja na ślub poza kościołem jako miejscem uroczystości. W pozwoleniu jest konkretnie określone miejsce, na które zostaje wydana zgoda i dotyczy ona tylko tego zapisanego miejsca. Dla tego najlepiej porozmawiać wcześniej z proboszczem o możliwości dojazdu i udzielenia ślubu plenerowego.

Poniewaz w Waszym kosciele moga tez być inne śluby, warto postarać się o jak najwcześniejszą rezerwację, aby zapewnić księdza na inne śluby w Waszym kościele.

Pamiętajcie że ksiądz ma o wiele więcej rzeczy do zabrania na ślub od urzednika, i oczywiście strój który musi mieć na miejscu ceneromii, miejsce do przebrania, przygotowania się do udzielenia sakramentu. Ksiądz może też poprosić o asystenta na uroczystość zaślubin, bądźcie więc przygotowani na dodatkową osobę w funkcji ,, plenerowego koscielnego,,.

Oprawa muzyczna ślubu plenerowego kośielnego powinna jak najbardziej odzwierciedlać kanony sakramentu w tradycyjnym kościele. Jeśli wynajmujecie skrzypka, churek, to repertuar i kolejność utworów w czasie cereminii powinna być dokładnie ustalona z księdzem.

Dobrym obyczajem, aby ,,ograniczyć koszty,, ze strony księdza jest zaproszenie go na obiad weselny, a nawet cale wesele i zapewnienie noclegu, jeśli ma długą drogę do domu. Ustalacie to już indywidualnie.

Koszty ślubu kościelnego w plenerze oficjalnie są zbliżone do kosztów ślubu cywilnego w plenerze. Opłaty obyczajowe które zwykle są dowodem waszej ofiarności i wiary w tym przypadku są oczywiście uznaniowe, co łaska, jednak powinny być adekwatne do zaangażowania Waszego księdza. Nie bójcie się zapytać księdza wprost ile to kosztuje. Jest to dla niego, oprócz misji posługi, wyzwanie organizacyjne, logistyczne, doceńcie to.

Miejce ślubu musi spelniać podstawiowe funkcje prezbiterium, funkcje ołtarza slubnego, odpowiednią do powagi sakramentu dekorację, zapewniać spokój i ciszę, miejsce na symbole religijne i inne rzeczy które ustalicie z księdzem. Jeśli macie dużo gości, powyżej 60 osób, należy zapewnić nagłośnienie.

Wszelkie inne dokumenty i formalności załatwia się tak samo, jak w przypadku ślubu konkordatowego, czy cywilnego.

ŚLUB CYWILNY W PLENERZE

Ślub w plenerze może odbyć się albo w miejscu, gdzie będzie odbywać się wesele, albo w innym, wybranym przez Parę Młodą miejscu. Jednakże wszelkie tego typu ustalenia, co do miejsca uroczystości, wystroju miejsca uroczystości, uzyskują Państwo od urzędnika. Trzeba zastosować się do wszelkich wskazówek, które uzyskamy i dopilnować, by wszystkie te ustalenia zostały wdrożone w życie.

W przypadku ślubu plenerowego zazwyczaj aranżuje się miejsce, w którym będzie siedziała Para Młoda, świadkowie i urzędnik. Zazwyczaj musi być zatem stół, krzesła dla Pary Młodej i świadków, a także miejsce na powieszenie godła. Należy także pamiętać o tym, by zadbać o nagłośnienie, a także o muzykę, która będzie towarzyszyć podczas uroczystości. Pamiętajmy o odpowiednim wystroju miejsca ceremonii – kwiaty na stole, biały dywan prowadzący do miejsca ślubu, ewentualnie altana, pod którą będzie znajdował się stół. Wszystko to po to, by nadać miejscu uroczystości odpowiedniego charakteru.

Trzeba też pamiętać o gościach i zadbać, by mieli gdzie usiąść. Należy zatem wypożyczyć krzesła w takiej ilości, by każdy z gości mógł siedzieć podczas uroczystości. Nie zawsze jednak Urzędnik będzie tego wymagał. Należy jednak o to dopytać, ponieważ podniosły charakter uroczystości uzyskuje się także właśnie poprzez uroczyste powstanie gości i Pary Młodej, czym podkreśla się ważność danego momentu.

ŚLUB KOŚCIELNY W PLENERZE

Działajcie od razu – długie terminy na uzyskanie zgody

Ślub cywilny w plenerze jest coraz bardziej popularny, i coraz łatwiej go zorganizować. Poziom trudności pozwala na samodzielna organizacje takiego ślubu przez narzeczonych. Trudniej jest z uzyskaniem szybkiej i pozytywnej zgody na plenerowy ślub kościelny. Prawo kanoniczne określa ze jedynym miejscem do zawarcia ślubu sakramentalnego jest Kościół. Jest jednak furtka i przy odrobinie dobrej woli ze strony księdza, można powołać się na zapis o szczególnych okolicznościach, w których jest możliwość udzielenia takiego ślubu. Jeśli ksiądz zna was od dzieciństwa, wychowywaliście się w jego parafii, oraz wie jak uzyskać zgodę swoich zwierzchników, Wasze marzenie na pewno się spełni.

Tutaj narzeczonym może przyjść z pomocą weddingplanner, czyli osoba mająca doświadczenie w takich ślubach. A to dla tego ze oprócz wszystkich zgód z kościoła, miejsce zaślubin musi spełniać wiele szczególnych wymogów.

Zezwolenia na taki ślub, czyli w języku kościelnym dyspensy, może udzielić nam biskup. Musimy tylko wystosować jak najszybciej odpowiednie pismo, wyjaśniające nasze powody. Tu też musimy liczyć się z tym, że tylko dobrze napisane i przemyślane pismo, może pomóc w decyzji Biskupa, że uda nam się przenieść uroczystość z Kościoła pod chmurkę.

Kodeks Prawa Kanonicznego mówi, że:

Małżeństwo między katolikami lub między stroną katolicką ochrzczoną winno być zawierane w kościele parafialnym, w innym kościele lub kaplicy może być zawierane za zezwoleniem ordynariusza miejsca (biskupa) lub proboszcza. Miejscowy ordynariusz może zezwolić na zawarcie małżeństwa w innym odpowiednim miejscu.

Prawo Kanoniczne nie zabrania ślubu na łonie natury, trzeba jednak mieć zezwolenie od miejscowego ordynariusza, czyli biskupa.

Czy wiecie że pierwsze chcsześciańskie śluby były wyłącznie plenerowe? Te w czasach Chrystusa były udzielane przez apostołów nawet w podziemnych jaskiniach w obawie przed rzymskimi represjami. Wiele obrzadków chrześciańskich wręcz preferuje taki ślub.

Od czego zacząć, kiedy marzysz o takiej uroczystości? Pierwszym krokiem jest rozmowa z proboszczem parafii, w której chcesz zorganizować ślub. Następnie należy napisać wniosek do biskupa. Jeśli duchowny z wybranej parafii zgodzi się na plenerowy ślub, pomoże Ci stworzyć odpowiednie pismo. Jeśli odrzucił Twój pomysł, możesz wysłać wniosek na własną rękę. Pamiętaj o odpowiedniej argumentacji – miejsce, które będzie dobrze wyglądać na zdjęciach raczej nie przekona biskupa, musisz dobrze przemyśleć treść wysyłanej prośby. Warto zainteresować się tematem wcześniej, bo na odpowiedź z kurii możesz czekać nawet rok! Jeśli biskup mimo wszystko nie zgodzi się to niestety nic więcej nie możesz zrobić.

Alternatywą dla plenerowego ślubu jest ceremonia w małej kapliczce czy wiejskim kościółku w urokliwym zakątku. Do tego potrzebujesz jedynie zgody od proboszcza parafii, do której należysz i nie powinno być z tym najmniejszego problemu. To kompromisowe rozwiązanie, najbliższe plenerowemu ślubowi.

ORGANIZACJA ŚLUBU KOŚCIELNEGO W PLENERZE

Dostając pozwolenie na ślub poza Kościołem, należy dokładnie omówić z Księdzem miejsce uroczystości. Musi być ono godne dla tak wielkiej uroczystości. Trzeba zadbać o piękny wystrój tego miejsca. Nie jest istotne, czy organizujemy ślub w eleganckim namiocie czy drewnianej altanie, musimy przypilnować, by ołtarz był odpowiednio udekorowany, trzeba zadbać o krzesła dla Księdza, dla Pary Młodej i świadków, a także o klęczniki.

Goście powinni także mieć gdzie siedzieć. Organizacja ślubu kościelnego w plenerze to także zadbanie o nagłośnienie, o odpowiednią muzykę podczas Mszy. Z wybranym księdzem ustalacie wszystkie szczegóły, czego będzie potrzebował podczas uroczystości, gdzie się przebierze, jaki ma być plan prowizorycznego polowego prezbiterium itd.

Ślub plenerowy za granicą – Morze śródziemne

test – zapraszam wkrótce.

WESELE W PLENERZE

Najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest organizacja wesela w ogrodach danego lokalu. Para Młoda ma wówczas zabezpieczenie na wypadek deszczu. Innym rozwiązaniem są specjalne, wodoodporne namioty, z zamykanymi (lub podniesionymi do góry) bokami, z elegancką galą przy suficie, drewnianą podłogą, z żyrandolami, z możliwością podłączenia nagrzewnic, aby w nocy goście nie zmarzli (szczególnie w sierpniu, gdy często po gorących dniach przychodzą chłodne noce, może mieć to niebagatelne znaczenie).

Mamy też zapewnione zaplecze sanitarne i gastronomiczne, jak też noclegi dla gości z dalszych zakatków kraju

Miejsce do tańca

Jeśli nie jest to wesele na plaży gdzie tańczymy boso na ciepłym piasku, to trzeba zapewnić naszym Paniom w obcasach odpowiedni parkiet aby można bylo swobodnie zatańczyć. Nie nadaje się do tego trawnik w ogrodzie, bo obcasy poprostu ugrzęzną w trawie. Wiele Pań z naszych gości wymienia obuwie na bocasie do tańczenia na płaskie, jednak twardy pewny przyczepny parkiet daje nam gwarancję dobrej zabawy.

Wesele w ogrodzie

idelanym rozwiązaniem jest ślub w ogrodzie, a organizacja zabawy tanecznej w altance, lub w już w samej restauracji ktora udostępniła nam teren. Możemy wypożyczyć parkiet taneczny w wyspecjalizowanych firmach na każdy plener za dopłatą, jeśli znamy ilość gości i potrzebne miejsce do tańczenia. Dobra praktyką jest znalezienie DJa czy zespołu czy zapewni nam taki plenerowy parkiet oraz podest dla siebie, zasilanie dla nagłośnienia, jak też zasilanie awaryjne gdyby we wiosce zabrakło prądu 🙂

Wesele pod namiotem wymaga odpowiednio dużo miejsca , dlatego firmy oferujące namioty zwykle przeprowadzają wizje lokalną, mierzą teren, równość powierzchni, itd. Taka wizja przeprowadzana jest w każdym przypadku, niezależnie od tego, czy wesele odbędzie się w prywatnym ogrodzie, czy przed lokalem.

Wielkość namiotu zależy od tego, na ile osób jest organizowane wesele. Standardowo ustala się, że na 100 osób idealny namiot ma wymiary 10x25m. Oczywiście wielkość ta może ulec zmianie, dlatego jeśli Para Młoda planuje jakieś specjalne miejsca (np. mały kącik do zabaw dla dzieci), powinna na początku powiedzieć o tym wynajmującym.

Szczegóły organizacji wesela w plenerze zawsze ustala się z lokalem, bądź firmą cateringową. Jeśli istnieje możliwość wypożyczenia stołów i krzeseł z lokalu, wtedy nie musimy ich już wypożyczać na zewnątrz. Jednak jeśli lokal nie wyrazi zgody, trzeba poszukać firmy wypożyczającej krzesła, stoły, a nawet zastawy stołowe, obrusy i pokrowce na krzesła.

W przypadku, gdy namiot jest rozstawiany np. w ogrodach własnego domu, wówczas należy uzgodnić pewne warunki z firmą cateringową (są to zazwyczaj przyłącza do ciepłej i zimnej wody, odpowiednie miejsce do ustawienia się obsługi, itd.). Tego typu ustalenia odbywają się wówczas, kiedy zna się już miejsce wesela plenerowego, a firma cateringowa przeprowadziła inspekcję tego miejsca i potrafi określić swoje potrzeby.

Wesele na plaży

Szczególny przypadek, gdzie możliwe jest przyjęcie i zabawa weselna na plaży, to restauracja nad morzem, np. w Sopocie, Pucku, Łebie, czy w Juracie. Dodatkowe zagospodarowanie przylegającej do rwestauracji plaży na weselną dyskotekę, drink bar, stoliki dla gości, nie stanowi problemu. Zwykle restauracja ma bezpośredni konmtakt z gminą, i ustala dla Was indywidualnie warunki takiego przyjęcia, na zasadach zamknietej imprezy plenrowej.

Większym wyzwaniem jest zabawa weselna na plaży kiedy polegamy jedynie na cateringu. W takim przypadku, nalezy usyskac zgody ktore podpowie wam gmina, nadleśnictwo, zarzad parku narodowego. Warto tez udac się o opinię do miejscowej policji i strazy pożarnej.

Drugą opcją jest wynajęcie specjalisty wedding planera ktory ma doswiadczenie, i załatwi to wszystko za was, oraz będzuie na mjiejscu kordynował bezproblemowy operzebieg ceremonii zaslubin i wesela. jest to wydatek do 3000 w kraju i do 10000 zł, za granicą w Europie. ale warto mieć w dzień ślubu swięty spokój i zająć się tylko sobą.

Za granicą? Europa? Ależ tak, nie tylko malownicza Sycylia czy małe greckie miasteczka, ale też zimowa Austra czy Francja, Szwajcaria w Alpach zimą,. Islandia, czy Norwegia. Uroki śnieżnego weselnego kuligu z pochodniami są naprawdę JEDNORAZOWE! jest też miejsce na niezwykle plenery ślubne za połowę ceny w niedocenionych niezakłoconych cywilizacją herbacianych polach Batumi, czy Gruzji nad morzem Kaspijskim.

Cennik wesela w plenerze zależy od wielu czynników – obok standardowych, czyli liczby gości i miejsca, dochodzą także – rodzaju wybranego namiotu, ew. wypożyczanie stołów, krzeseł, zastawy, specjalnego nagłośnienia, dodatkowych mebli czy elementów dekoracyjnych. Mimo dość wysokiej ceny tego typu imprez, warto się nad tym zastanowić, bo wesele na świeżym powietrzu jest niezapomnianym przeżyciem zarówno dla gości, jaki dla samej pary młodej.

Dojazd dla gosci – noclegi

Wiele osób z checia przyjmie wiadomość o waszym slubie w plenerze, i nie będzie to dla nich problem. ludzie lubią podróżować im poznawac niowe miejsca. Jednak jeśli wybierzecie miejsce gdzie trzeba daleko dojść, np plaża, trzeba pomyśleć o osobach starszych, które nie mają siły na dalekie wędrówki. Alternatywą są tu pojazdy konne, lub elektryczne dla miejsc obiętych ochroną przyrody, lasów, miejsc nad jeziorami. Po zapewnieniu gosiom wygodnego parkingu odbieramy ich naszym transportem na miejsce zaślubin. W przypadku niespodziewanej chłodniejszej pogody na każde krzesełko warto przeznaczyć różowy lub niebieski kocyk.

Ślub za granicą

Schody zaczynaja się jesli chcecie slub za granicą. Mozna je oczywiscie pokonać, jednak trzeba dokładnie rozeznać liste gości którzy dotrą samolotem lub drogą ladową. Dla starszych osób długa podróz moze byc trudna, wiec trzeba by im zapewnić przynajmniej dzienną aklimatyzację na miejscu i odpowiednie warunki, jak klimatyzację szczególnie w klimacie sródziemonorskim.

Ubezpieczenia, opieka medyczna

Koniecznie trzeba zapewnić pełne ubezpieczenia komunikacyjne i pobytowe, w przypadku konieczności skożystania pomocy medycznej, czy innych niespodziewanych okoliczności.

I znowu spokojna glowa Pary Młodej to zapewnienie rezydenta na miejscu, wedding planera z doświadczniem który zalatwi to wszystko za was, również a może przede wszystkim w kwestiach prawnych, koniecznych zezwoleń, licencji itp.

Stroje ślubne na plener

To co jest dla nas klasyką ślubnych strojów, nie koniecznie może być odpowiednie gdy bierzemy ślub w górach, nad morzem, lub za granicą w ciepłym tropikalnym lub śnieżnym górskim lub podbiegunowym klimacie.

Idealnym rozwiązaniem jest udanie się do salonu ślubnego który oferuje stroje na całym kontynencie lub na świecie, i potrafi zaproponować odpowiedni strój dla Panny Młodej i Pana Młodego na każdy klimat szerokość geograficzną i pogodę. Renomowany salon oferuje opiekę na miejscu przedstawiciela salonu, np. dostarczenie strojów od razu na miejsce ślubu, przygotowanie, wyprasowanie, abyście nie musieli gnieść ich w walizkach przez tysiące kilometrów.

Jesli ślub jest w ciepłym klimacie możecie zaryzykować zabranie strojów ze sobą. Suknia ślubna na warunki ciepłego kilamtu sródziemomorskiego jest zupełnie inaczej uszyta, jest lekka, bardziej przewiewna, odsłania więcej ciała, niż nasze polskie klasyki. Łatwiej ja przewieść. Strój Pana Młodego to już większa swoboda, jednak albo klasyka i garnitur ktory może być w jasnym kolorze lub nawet biały, albo biały przewiewny lniany strój, zupełnie luźny nie związany krawatami muchami itp. pod warunkiem że komponuje się z suknią Panny Młodej, i nie odsłania zbytnio bladego ciała.