Przez zawarciem związku na całe życie, zawsze nurtują was obawy czy wszystko w waszym życiu się ułoży. To naturalne, i bardzo pozytywnie skłania nas do świadomych działań w tym kierunku.

Wasze szczęście w małżeństwie zależy wyłącznie od Was. Nie mniej uważa się że są przesądy które maja zapewnić wam szczęście i miłość na długie lata. Przez wieki powstało naprawdę wiele zabobonów, obyczajów i przesądów związanych z zapewnieniem małżonkom szczęśliwego życia. Są osoby, które w nie wierzą, są też tacy, którzy traktują je na wesoło. Poznajcie kilka z nich, które warto przestrzegać, żeby małżeństwo było długie i trwałe, a przynajmniej dać zadość tradycji tak na wszelki wypadek.

Stąd, jak zauważycie, z przesądów wywodzi się większość ślubnych i weselnych zwyczajów. Wiele z nich to polskie wiekowe tradycje, jednak coraz bardziej do naszej ślubnej rzeczywistości wkraczają obyczaje, przesądy z całego świata.

Przesądy przed ślubem

Znaczna część przesądów związana jest z przygotowaniami ślubnymi, a szczególnie z wyborem miejsca oraz z ubiorem. Oto lista tych, o których warto pamiętać:

TERMIN I MIEJSCE ŚLUBU:

Data ślubu.

W polskim kalendarzu są miesiące w których występuje litera R i takie są uważane za sprzyjający szczęśliwemu związkowi miesiąc na datę ślubu. Przekładanie daty oprócz tego że jest logistycznie trudne. Trzeba na nowo umawiać wszystkich wykonawców, salę weselną, zespół kamerzystę, czy fotografa, ma przynosić pecha. Dla tego dokładnie zastanówcie się nad datą ślubu. Dobrze jest zrobić tuż po zaręczynach listę kilku dat, i wybrać po długim zastanowieniu tą najlepszą.

Ślub w Święta. Powoli zabobon iż ślub w Boże narodzenie czy Wielkanoc jest najlepszym terminem, odchodzi w zapomnienie. To wywodziło się z polskiej chłopskiej tradycji, gdyż latem po prostu ze względu na żniwa nie było czasu na śluby i wesela. Znajdziecie na to dowody w literaturze polskiej, np. Chłopi, Wesele, Trylogia, Ogniem i mieczem.

Magia cyfr tez ma znaczenie. najszczęśliwsze są małżestwa które zawierają ślub w okragłych datach np. 21-08-21, 15-08-15, 19-09-19 itp.

Image by pikisuperstar on Freepik

Miejsce zaślubin.

Jeśli macie możliwość wziąć ślub w kościele w którym chrzest brała Panna Młoda, jest to dobra przesłanka. To też szczególnie było pilnowane w dawnych czasach, ale wtedy zwykle całe życie związane było z jednym miastem czy wsią.

Zaproszenia. Gdy już znacie datę, i wydrukowaliście zaproszenia, rozdajcie je wszystkie co do jednego. Zostawianie zaproszeń na pamiątkę, lub gdy ktoś nie odbierze, może przynieść pecha.

Świadkowie.

Dobrzy świadkowie to wyzwanie dla przyszłej Pary Młodej. Tradycja nakazuje aby Świadkowa i Świadek nie byli parą. Nowoczesne śluby jednak bronią się przed tym, bo spotkałem się z tym że Świadkiem Pana Młodego i Panny Młodej byli sami Panowie same lub Panie. Poza zabobonem, poproszenie o świadkowanie osób nie będących w parach, ułatwia sprawny przebieg ślubu i wesela. Bo wtedy jedna para nie jest nadmiernie obciążona obowiązkami świadkowania.

Więcej o tym jak znaleźć idealnego świadka i świadkową.

Ubranie Panny Młodej.

Najważniejszym przesądem jest to aby Pan Młody nie zobaczył Panny Młodej w sukni przed błogosławieństwem rodziców. Nie powinien też pomagać w jej wyborze w salonie, czy to wirtualnie. Wybór sukni jest zarezerwowany jedynie dla Panny Młodej, jej mamy, świadkowej, siostry itp. Są jeszcze drobiazgi, i nie zawsze jest czas w dniu ślubu aby o wszystkim pamiętać.

Przed ślubem przyszła Panna Młoda nie powinna sama szyć sukni, wykonywać w niej poprawek, ani jej zakładać inaczej niż do przymiarki.

Ale tu Pan Młody ma pole do popisu, przesąd nakazuje mu wybrać buty dla Panny Młodej. A jeśli są już buciki postawcie je na oknie na parapecie do dnia ślubu, aby zagościło w nich szczęście.

W biżuterii odradza się Pannie Młodej perły, które są ogólnie symbolem płaczu, oraz nie przymierzanie obrączek ślubnych innych pań, gdyż wróży to niewierność. W bukiecie ślubnym trzeba unikać kwiatów z kolcami.

Jest tez coś co może sprezentować narzeczona swojemu przyszłemu mężowi, czyli koszula, oczywiście możecie ja razem wybrać aby przyszły pan młody miał ja w odpowiednim rozmiarze.

Dzień ślubu – przesądy i zwyczaje.

Przed ślubem – przygotowania.

Przedmioty. Drobiazgi które pozwolą Wam uspokoić emocje, i zaufać ze wszystko się uda.

Kolory

Coś białego – kolor biały symbolizuje czystość i wierność. Stąd też kolor sukni Panny Młodej. Jeśli chcecie suknie w innym kolorze, wskazany jest jakiś biały dodatek.

Coś niebieskiego -Kolor ten symbolizuje wierność męża oraz posiadanie wielu udanych dzieci.

Przedmioty

Pożyczony przedmiot to symbol życzliwości ze strony Waszych teściów.

Nowy przedmiot ma zagwarantować dostatnie życie, a może nawet odrobine bogactwa w przyszłości.

Pan Młody powinien mieć w kieszeni banknot, który zapewni dostatek w małżeństwie, jak też włożyć go do bucika Panny Młodej.

Zwyczaje.

W zwyczaju jest przy tej okazji założenie przez Pana Młodego podwiązki na nóżkę Panny Młodej.

Welon musi być założony przez świadkową lub druhnę która jest panną. Welon może założyć też mama lub siostra. Ważne aby był on dobrze umocowany we włosach. Często w trakcie filmowania przygotowań, jako kamerzysta z Filmslubny.eu widzę jak Panna Młoda konsultuje się z fryzjerką, jak najlepiej go zamocować do ślubnej fryzury, aby welon utrzymał się do oczepin. Już w trakcie próbnej fryzury, warto przewidzieć solidne miejsce na włosach do zamocowania welonu. Upadek welonu przed oczepinami to wróżba rozstania.

Okruszek chleba z domowego stołu, i kilka kryształków cukru zaszyte w bieliznę Panny Młodej to staropolski zwyczaj, dający Młodej głos w podejmowaniu najważniejszych decyzji w małżeństwie

Gdy coś się w stroju Panny Młodej rozedrze, spinamy to agrafka, gdyż zszywanie przynosi nieszczęście. Warto wiec na przygotowania w dniu ślubu zaopatrzyć się w agrafkę.

Ślub zdjęcie utworzone przez teksomolika – pl.freepik.com

W drodze do kościoła:

  • Pan Młody powinien wieźć Pannę Młodą na ceremonię inną drogą niż tą, którą po nią przyjechał,
  • w trakcie podróży na ceremonię nie wolno zawracać do domu. Jeśli Para Młoda o czymś zapomniała, powinien po to wrócić ktoś z rodziny czy przyjaciół,
  • Młodą Parę do ślubu powinien wieźć mężczyzna,
  • Para Młoda nie powinna wieźć się sama na ceremonię,
  • jadąc do kościoła przed ołtarz Para Młoda powinna wypatrywać gołębi lub srok, które symbolizują szczęście, natomiast unikać widoku kruków czy wron symbolizujących pecha
  • znalezienie pająka w sukni ślubnej jest dobrą wróżbą, nie wolno pająkowi robić krzywdy
  • nie zatrzymujcie się jadąc do ślubu, chyba że są bramki. Postój to wróżba nieudanego pożycia małżeńskiego. Jednak warto jechać wolno. To bardzo ważne dla fotografa i kamerzysty aby dojechać przed Wami do kościoła, zaparkować, skonfigurować sprzęt do powitania Was na dziedzińcu kościoła. To z kolei dobra wróżba dla mnie jako filmowca ślubnego, aby sfilmować Wasz przyjazd i chwile gdy Pan Młody otwiera drzwi Pannie Młodej w ślubnym aucie.

W TRAKCIE CEREMONII:

  • próg kościoła trzeba przekraczać prawą nogą
  • Para Młoda musi uważać, aby nie potknąć się w drodze do ołtarza – wróży to problemy w małżeństwie,
  • aby małżeństwo również było pełne uśmiechu w drodze do ołtarza należy się uśmiechać
  • rozglądanie się po gościach w trakcie drogi do ołtarza może zwiastować zdradę
  • Panna Młoda nie może oglądać się za siebie, a jeśli trzeba poprawić welon robi to świadkowa lub druhna
  • łzy szczęścia oraz wzruszenia w czasie ślubu są symbolem szczęścia w małżeństwie
  • jeśli płomień świec przy ołtarzu jest prosty i wysoki, symbolizuje to dobre małżeństwo, jeśli miota się na boki – może to oznaczać niespokojne pożycie, natomiast gdy płomień zgaśnie, jest to oznaka przyszłej rozłąki,
  • jeśli w trakcie ceremonii zostaną upuszczone obrączki, może je podnieść tylko ksiądz lub ministrant,
  • zgubienie obrączek symbolizuje utratę małżonka,
  • podczas wkładania obrączki na palec, po słowach “Przyjmij tę obrączkę jako znak mojej miłości i wierności, w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego..” nie można powiedzieć słowa amen
  • nie nakładajcie obrączki na środkowy palec, jest to symbol zdrady
  • gdy Pan Młody nasunie obrączkę Pannie Młodej aż do nasady palca, to będzie on dominował w małżeństwie
  • gdy Panna Młoda nakryje rąbkiem sukni but Pana Młodego, to mąż będzie pantoflarzem
  • dobrą wróżbą w trakcie składania przysięgi są pomyłki i przejęzyczenia
  • gdy Para Młoda przy ołtarzu rozgląda się na boki, jest to symbol niechęci do przyszłego małżonka
  • przed przysięgą dłonie Młodej Pary zawijane są w stułę – ten, kogo dłoń znajdzie się na górze, będzie rządzić w małżeństwie

Po przysiędze

  • ten, kto pierwszy wstanie z klęczek przy ołtarzu, ten będzie miał przewagę w małżeństwie,
  • po przysiędze małżeńskiej Pan Młody powinien czule pocałować Pannę Młodą na znak dozgonnej wierności,
  • ten, kto przy ołtarzu okręci swego małżonka, będzie kierował w małżeństwie,
  • potknięcie się przy wychodzeniu z kościoła przynosi pecha
  • Para Młoda powinna być obsypana przy wyjściu ryżem na znak płodności oraz zdrowia dzieci
  • sypanie grosikami ma zapewnić Młodej Parze dostatek materialny, a małżonek, który zbierze ich więcej, będzie miał w małżeństwie więcej zarabiał
  • pierwszą osobą składającą życzenia Parze Młodej powinien być mężczyzna, tata lub nowy teść
  • gdy Młodej Parze życzenia złoży nieznana przypadkowa osoba, będzie to oznaczało szczęście w małżeństwie

Przesądy weselne

Przesądy, których należy przestrzegać, nie kończą się na ceremonii. Również i w trakcie wesela warto pamiętać o pewnych zasadach, dzięki którym przesądna Para Młoda zapewni sobie szczęście.

  • przy powitaniu Pary Młodej chlebem i solą Pannie Młodej powinno się zadać pytanie, co woli: chleb, sól czy Pana Młodego. Prawidłowa odpowiedź powinna brzmieć: “Chleb, sól i Pana Młodego, aby pracował na niego”,
  • Nowożeńcy witani są również dwoma kieliszkami, w jednym z nich jest woda, w drugim – wódka. Ten, kto wybierze kieliszek z wódką, będzie rządzić w małżeństwie,
  • Para Młoda rzuca kieliszki za siebie, tak, aby się rozbiły, co zapewni im szczęście, a następnie sprząta potłuczone szkło. Ten kto będzie trzymać szufelkę, zapewni sobie rządzenie w małżeństwie,
  • Pan Młody powinien przenieść Pannę Młodą przez próg sali aby uchronić ją od złych mocy
  • w czasie oczepin Pan Młody rzuca za siebie krawat (lub muszkę) – ten z kawalerów, który go złapie, jako pierwszy w kolejności ożeni się,

Pierwszy taniec

Pierwszy taniec. pomylenie kroków w trakcie pierwszego tańca Pary Młodej może zwiastować brak zgody w małżeństwie

Welon

Rzut welonem jest najczęściej postrzegany jako wróżba dla Panny Młodej. Sprawne zorganizowanie tej części oczepin i zgromadzenie odpowiedniej ilości kandydatek na nową pannę młoda jest bardzo ważne. Gwarantuje to że bukiet nie upadnie na ziemię co przyniesie pecha Pannie Młodej, jest większa szansa że któraś z panien go złapie. Za to panna która złapie welon pierwsza wyjdzie za mąż.