Kogo wybrać na świadka? Najczęściej to ktoś z rodziny, przyjaciel, przyjaciółka. Ważne jest, aby była to osoba Ci bliska. Pamiętaj, że będzie Ci ona towarzyszyć podczas najważniejszego dnia w Twoim życiu. Najczęściej świadkiem Pana Młodego zostaje mężczyzna, natomiast kobieta czuwa tuż za panną młodą. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby świadkami były osoby tej samej płci. Ciekawym rozwiązaniem jest dobranie do świadków, w formie orszaku ślubnego, ich życiowych partnerów. Daje to gwarancje większej mobilizacji przed czekającymi ich obowiązkami, a jednocześnie będzie to dla nich idealne przetarcie szlaków na drodze ich własnego szczęścia.

Rola świadka to nie tylko funkcja honorowa, którą pełni się podczas samego ślubu. Obowiązki świadka zaczynają się na wiele tygodni przed ślubem. Przyjmując rolę świadka pamiętajcie, że obdarzono was ogromnym zaufaniem, i odpowiedzialnością. Jeżeli nie czujecie się na siłach, nie podejmujcie się tego zadania, szczerze podziękujcie Młodym.

Jakie obowiązki mają świadkowie? Zacznijmy od Panny Młodej. Poza asystowaniem podczas ceremonii ślubnej i podpisywaniu stosownych dokumentów świadkowa pojawia się w przygotowaniach do ślubu o wiele wcześniej. Pomaga wybrać suknię ślubną, dobrać fryzurę, makijaż. Świadkowa organizuje również wieczór panieński. Kobiecy gust świadkowej doskonale sprawdzi się przy wyborze zaproszeń, wystrojem sali weselnej.

W dniu ślubu niezbędna będzie pomoc świadkowej przy ubieraniu Pany Młodej, opieka nad jej suknią, welonem, bukietem, makijażem w czasie ceremonii.

świadkowa ślub

Najlepiej razem z Panna Młodą rozplanować logistyczne na karteczce w punktach przebieg ślubu i wesela. Wszystkie informacje i obowiązki zapisz sobie dokładnie. Praca, która Cie czeka jest ogromna, tym bardziej dobre i skrupulatne przygotowanie da gwarancję tego iż wszystkie obowiązki zostaną wykonane sumiennie.

Do swoich obowiązków musi się też dobrze przygotować świadek Pana Młodego. Ponadto oczekuje się od niego, aby zadbał o stronę techniczną całego wesela. Jego rola to opłacenie kierowców, florystki, opiekuje się obrączkami, podczas wesela jest też mistrzem ceremonii, wznosi toasty, zajmuje się gośćmi, ustala z liderem zespołu i kuchnią kiedy podać ciepłe posiłki.

Jego obowiązki również zaczynają się na długo przed ślubem. 
Organizuje wieczór kawalerski. pomaga w wyborze ładnego stroju dla Pana Młodego. Pomaga w znalezieniu zespołu, kamerzysty, fotografa, auta do ślubu. Zajmuje się pilnowaniem harmonogramu w Dniu ślubu, aby wszędzie spokojnie ze wszystkim zdążyć. Zajmuje się obrączkami, bukietem który często trzeba odebrać z kwiaciarni. Pomaga w organizacji sesji zdjęciowej w dniu ślubu.

Powrót na stronę główną.