READY Udekorowanie stołu weselnego dla gości i Pary Młodej, wybór ścianki, ozdoby, zadecydują o ogólnym wrażeniu i stworzą unikalny klimat wesela, kiedy goście wejdą na salę, i poddadzą się pierwszemu wrażeniu. Co jest modne teraz i będzie w nadchodzącym sezonie, co jest ponadczasowe, jak osiągnąć wspaniały efekt, jakich błędów nie popełniać, wybierając dekoracje sali weselnej.

Dekoracje stołów weselnych – kwiaty

EDIT Tworząc dekoracje na stoły weselne warto korzystać z roślin i kwiatów najwyższej jakości, a także umieścić na nich dodatki dekoracyjne, takie, jak owoce, świece, lampiony, piękną papeterię, figury geometryczne, ozdobne serwety, itp. Kwiaty i dekoracje podczas wesela powinny być pięknie, ale i praktyczne. Dla dobrego estetycznego efektu, bardzo istotne jest zachowanie równowagi pomiędzy wszystkimi elementami nakrycia stołów weselnych.

Trudne sale

READY W śród dużego wyboru sal weselnych mamy takie które nazywane są przez dekoratorów jako trudne. Wpływają na to różne czynniki: układ sali, niski sufit, duża ilość okien, gotowe stałe dekoracje w sali których właściciel sali nie pozwala zmienić, zbyt centralne oświetlenie własne sali, czy po prostu bezguście właściciela. Często wkład pracy aby jakoś doprowadzić taka sale do wyglądu jest droższe od wynajęcia sali w wybranym przez Was stylu, czy poprostu ,,gołej,, gdzie można zaplanować dekoracje od początku.

Swobodna przestrzeń przy stole

READY Zanim zaplanujecie dekoracje, czy to własne, zaproponowane przez managera sali, czy dekoratorkę, najważniejsze jest takie rozplanowanie stołów i usadzenie gości aby dekoracje nie utonęły w tłumie gości, talerzy, napojów. Pierwszy poważny błąd który może zniweczyć wasze wysiłki to zbyt bliskie uszkadzanie gości. Wtedy zabraknie miejsca na ekspozycję dekoracji, utonie ona wśród napojów i zimnych zakąsek. Jeśli goście będą musieli wykonywać akrobacje wstając od stołu, trącać się łokciami przy posiłkach, czy szukać wolnego miejsca na przeładowanym stole żeby wcisnąć chociażby filiżankę kawy, to wszystkie dekoracje, winietki, kwiaty przestaną zwracać uwagę, a goście będą zmęczeni w walce o wolną dla siebie przestrzeń. Zagęszczenie przy stołach i na stołach to zdecydowanie brak szacunku dla gości. Lepiej zaprosić kilka osób mniej niż zniweczyć klimat waszego wesela. Zbytnie zagęszczenie bywa też kosztem części tanecznej może też odbić się na komforcie na parkiecie gdzie po prostu zabraknie miejsca dla wszystkich tancerzy.

Nikt nie będzie pamiętał takiego wesela za udana imprezę. A zapamięta ze było ciasno i duszno.

Stół Pary Młodej – prezydialny lub razem z gośćmi

READY Czy wybierzecie dla siebie osobny stół prezydialny, czy też będziecie siedzieć przy stole w otoczeniu gości, warto specjalnie zaakcentować tę przestrzeń dekoracjami. Piękny, i nieprzytłaczający efekt można osiągnąć za pomocą szczególnej dekoracji kwiatami. Polecamy dodatkowe bukiety otoczone wieńcami, kolorowe lampiony ze świecami lampionów, ozdobne literki ułożonych w MR & MRS, lub z inicjałami Pary Młodej. Nad Parą Młodą może być ścianka ze świetlnym wodospadem, lub neon z imionami Młodych, lub np. napis, cytat o miłości.

Ścianka za Parą Młodą

Ścianki weselne za parą młodą „powinny” być właśnie tłem, a nie grać pierwsze skrzypce. Przecież to sposób na podkreślenie roli państwa młodych i uwypuklenie ich odświętnego wyglądu!

Ciekawe pomysły na ścianki weselne za parą młodą:

 • organza lub tiul, udekorowana roślinami i ciepłymi światełkami
 • stare ramy okienne z podwieszanymi lampionami
 • ściana z traw pampasowych i dekoracją z piór, patyczków i sznureczków zwisającą spod sufitu 
 • drewniane drabiny z doniczkami kwiatowymi i lampkami – na wesele w ogrodzie 
 • ścianka z wydrukowanym kolażem zdjęć młodej pary – od dzieciństwa po czasy narzeczeńskie

8 elementów, które muszą znaleźć się na każdym stole weselnym

Co powinno znaleźć się na weselnych stołach, aby były piękne, a jednocześnie funkcjonalne dla gości? 

 1. Serwety na talerzach lub obok nich dla każdego gościa 
 2. Serwetki białe lub ozdobne w serwetnikach – 1 na 4-6 osób
 3. Napoje – goście nie powinni musieć ich szukać
 4. Winietki i numerki na stoły, jeśli planujecie usadzenie gości 
 5. Sztućce, talerze i szkło odpowiednie do każdego rodzaju dań, które będą serwowane – w kolejności ich podawania. Wyjątkiem są talerze deserowe, które donoszone są później lub czekają w piramidkach obok wystawionych już słodyczy
 6. Dekoracje kwiatowe – bez nich stoły weselne by nimi nie były!
 7. Owoce, przekąski, aby stoły nigdy nie były puste
 8. Wystarczająca dla gości… przestrzeń – nie mniej niż 60-80 cm szerokości

Wysokie kompozycje kwiatowe na stołach weselnych

To nie tylko piękne rozwiązanie, ale i bardzo praktyczne. Nic, co nie jest niezbędne do konsumpcji posiłków nie powinno być na wysokości wzroku gości. Bo, zwyczajnie, ich komunikacja byłaby wtedy utrudniona. Dekoracje powinny znajdować się w stabilnych naczyniach, aby, podając sobie nawzajem talerze czy napoje, goście nie musieli obawiać się o przewrócenie wazonu lub patery. 

O ile niskich kompozycji kwiatowych może być naprawdę wiele na stole i prezentuje się to świetnie, o tyle gąszcz roślin w wysokich naczyniach co 50 cm nie prezentuje się dobrze – przede wszystkim ogranicza widoczność, a poza tym zaburza proporcje. Stoły to element, który umożliwia i sprzyja komunikacji – a to przecież tak ważne na weselu!

Dekoracja stołu weselnego z kwiatów i świec

Kwiaty i świece jako dekoracje stołów weselnych to dekoratorski evergreen. Jednak ich kolory, formy, połączenia i kształty (tak, bukiety też mają kształty ?), to ogromne pole do popisu. 

Sprawdzonym trickiem dekoratorskim jest ustawienie lampionów lub szklanych niskich świeczników, których światło nie będzie razić w oczy, za to pięknie podkreśli blask oczu przy wieczorowym makijażu u pań, „poprawi” koloryt skóry gości, którzy będą patrzeć na siebie przez całą noc przez stoły. To także doskonały sposób na uwypuklenie biżuterii! To nie żart! Takie tricki stosuje się na naprawdę poważnych przyjęciach! ?

Wybór kwiatów w dekoracjach na stoły zdaje się nie mieć granic – mamy nadzieję, że nasze zdjęcia zainspirują Was do stworzenia lub zamówienia własnych wymarzonych kompozycji. Wspomnimy natomiast o tym, że mocno pachnące kwiaty mogą silnie podrażniać nosy gości, wywoływać alergię, a także fatalnie tłumić smak i zapach potraw. A przecież kwiaty mają współtworzyć klimat dekoracji, a nie stanowić element dominujący sali weselnej. Bardzo ważne jest też to, aby w dekoracjach znajdujących się w zasięgu ręki, nie było roślin trujących – jeśli na weselu będą dzieci! Zajęci rozmową rodzice mogą nie zauważyć małych rączek sięgających do girlandy czy wazonów. 

Butelki, lampiony i geometryczne bryły na stołach weselnych! 

Kolorowe szkło jest dodatkiem, który sprawdzi się na wszelkiego rodzaju weselach w plenerze. Już tradycyjne białe szkło w postaci szklanek, kieliszków, wazoników i butelek stanowi dekorację samą w sobie. Wypełnione kwiatami, kamykami, piaskiem i muszelkami, świecami i tea-lightami, światełkami (np. na baterie), a także… cukierkami mogą pomóc stworzyć naprawdę wyjątkowy klimat dekoracji stołów weselnych. Brązowe butelki, takie retro, jak i przypominające opakowania mikstur aptecznych są bardzo na czasie.

Także butelki po winie potraktowane złotym lub srebrnym sprejem – jako element dekoracji stołów na weselu industrialnym czy rustykalnym. 

Geometryczne figury dekoracyjne, ale i użytkowe (serwetniki, misy na owoce i orzechy) bryły idealnie sprawdzają się we wnętrzach industrialnych, typu spichlerz, fabryka, magazyn, loft. Mogą też pracować jako oprawa lampionów – wystarczy umieścić w nich szklane naczynia z tea-lightami.

Lampiony to jeden z najpopularniejszych sposobów na uzyskanie ciepłego klimatu na stołach weselnych. Dają nie tylko piękne światło, ale i stanowią ozdobę samą w sobie. Hitem są lampiony torebkowe (jak eko na zakupy) ze specjalnie zabezpieczonego papieru, do których wkłada się białe świece. Można używać ich wielokrotnie, także mogą stanowić też upominek dla gości, którym przypadną one do gustu.

Kwiatowe girlandy – uzupełnienie dekoracji stołu weselnego 

Czy będą to zwisające z sufitu lub belek konstrukcyjnych kompozycje na konarze drzewa, metalowej konstrukcji geometrycznej, czy lejące się po oparciach krzeseł girlandy, jedno jest pewne – będą hitem nadchodzącego sezonu ślubno-weselnego. Ten typ dekoracji kwiatowych daje ogromne możliwości wykorzystania bardzo różnych roślin, które swoją subtelnością sprawią, że nawet najbardziej surowa sala stanie się pięknie zaaranżowaną przestrzenią na przyjęcie. 

Girlandy kwiatowe przewieszone na szyi to ciekawy pomysł na wyróżnienie druhen, dzieci na weselu, a także jako kwiatowy upominek dla… rodziców w czasie podziękowań dla nich! Wprawni floryści zrobią girlandy z każdych kwiatów – nawet z goździków, jeśli to właśnie one są ulubionymi kwiatami mamy ?Girlandy to także doskonały pomysł na wesele pod chmurką – styl hawajski, śródziemnomorski?! Nie ma problemu!

Dekoracje stołu weselnego w stylu boho i rustykalnym

Elementów łączących te dwa style jest wiele. Aby je wybrać do dekoracji stołów weselnych, najłatwiej jest zebrać na kartce (lub folderze ze zdjęciami) inspiracje, które będą kojarzyć się z: naturą, umiłowaniem natury, swoistym nieuporządkowaniem. Różnica pojawia się w kolorystyce i detalach. 

Styl rustykalny to pokłon wobec wsi – zazwyczaj polskiej, stąd rodzime elementy ludyczne – wielokolorowe ozdoby, haftowane obrusy, drewniane elementy zastawy, polne kwiaty i wstążki, feeria barw w bukietach polnych. 

W stylu boho w dekoracjach na stołach pojawiają się częściej kolory ziemi, przybrudzone biele, kremy, wszelkie odcienie zieleni kojarzące się z pełnią lata i wczesną jesienią. To także wrzosy (kolory i rośliny), trawy pampasowe, frędzelki, piórka, a nawet dzwonki!

Eleganckie dekoracje stołu weselnego 2022/2023

O elegancji stołów weselnych stanowi przede wszystkim spójność kompozycji. Przy czym nie musi to być umiar – bogactwo elementów i ich wielość kreować mogą styl pałacowy, glamour. Elegancja to nie tylko klasyka, to także wyrafinowanie. Przecież różne elementy i połączenia mogą stworzyć elegancję w stylu black tie reception i proste bezpieczne rozwiązania (klasyka sama w sobie). Jedne i drugie stanowią piękne tło dla obfitych dekoracji kwiatowych, wykwintnych pater z owocami, lśniącego w świetle świec szkła, jak i… ekspozycji obrazów w hallu (nowy trend łączenia wesela z estetycznym przeżyciem).

Proste tipy na uzyskanie eleganckiego stylu sali weselnej:

 • duety lub triady barw – kontrastujących lub sąsiadujących ze sobą (warto skorzystać z koła barw, choćby z sieci lub… sklepu z farbami)
 • klasyczna elegancja lubi piękne szkło, w tym kryształy, złote i srebrne lamówki, sztućce, w których można… się przejrzeć ?
 • lśniące tkaniny – sztuczne jedwabie, muśliny, organzy i wszystko co miłe w dotyku tworzą niesamowitą bazę dla stylu glamour – np. aksamitny lejący się obrus w kolorze przybrudzonego różu lub butelkowej zieleni
 • czerń we wnętrzach i dekoracji stołów jest elegancka wtedy, kiedy nie dominuje, a „jedynie” stanowi piękne tło. Białe tło dla czerni i srebra to murowany efekt dekoracyjny, aczkolwiek o jego pełni decyduje umiar w doborze środków – nie za dużo blasku, ale i nie za skromnie. Musi być ze smakiem ?.

Dekoracje stołu weselnego w różnych kolorach

 • Dekoracje stołu weselnego w odcieniach różu

Wesele na różowo? Już słyszymy te męskie pomruki dezaprobaty. Jeśli kochasz któryś z odcieni tego koloru, koniecznie przeczytaj ten fragment, a swojemu mężczyźnie pokaż nasze zdjęcia! Jesteśmy przekonani, że wywiesi białą flagę.

Kolor różowy pochodzi od czerwieni, jest kojarzony z miłością, czułością, subtelnością. Czyżby tylko? Trudno o fuksji mówić, że jest subtelna ?. To barwa wręcz krzycząca: energia, zmysłowość, zabawa!

A co z pudrowym różem albo tym przykurzonym – połączonym na przykład z szarością? To na pewno piękne motywy na stroje druhen, ale i na letnie dekoracje sali weselnej. Blade i jasne róże kochają się z… różami i eustomą. A to już dobry przepis na dekoracje stołów, zwisające kaskady kwiatów nad stołami czy obrusy i serwety.  Te jasne odcienie zdecydowanie tchną romantyzm do każdego wnętrza.

Podgrzane ciepłymi światełkami, świecami w ciepłych odcieniach bieli, złocie, srebrze, ale i na przykład seledynie sprawią, że dekoracje będą wyglądać lekko, zwiewnie i delikatnie. Stąd już tylko krok do stylu glamour i wszelkich „księżniczkowych” klimatów ?.

Cynamonowy róż to jedna z najbardziej propozycji na dekoracje ślubne w tym sezonie. Pięknie wkomponuje się w styl boho-chic, a już na pewno połączony z trawą pampasową i – teraz uwaga – złotem lub… parcianym sznurkiem, które zadecydują o ostatecznym odbiorze wizualnym tej stylizacji.

Jakie inne możliwości daje nam róż w dekoracjach weselnych? Liliowy róż, rose gold – jako główne motywy. Ten drugi pięknie prezentuje się na torcie, jako ozdoba innych wyrobów cukierniczych, perełki zwisające z wazonów, serwety i kokardy na krzesłach. Liliowy róż to absolutna uczta dla wzroku i… węchu, jeśli połączymy go z bukiecikami szafirkowymi, lawendą lub wrzosami na stołach. Czerń jako kontrast dla pudrowych barw, a już na pewno wspomnianej fuksji to połączenie mocne i wymagające wyczucia – tu elegancję od kiczu dzieli cienka linia!

 • Ciemnozielone dekoracje stołu weselnego oraz hit – szałwiowa zieleń!

Zieleń na ślubie i weselu może być obecna nie tylko w roślinach! W połączeniu z bielą, można tworzyć, z miętowego czy butelkowego odcienia tego koloru, czarujące dekoracje. Szałwiowa zieleń jest prawdziwym hitem nadchodzącego sezonu! Biało-zielonkawe liście świetnie dopełniają dekoracji w stylu shabby chic, rustykalnym i boho. To kolor na tyle „współpracujący”, że łączyć go można z wieloma fakturami i motywami – np. podstawki z plastrów drzewa pod talerze z eukaliptusem w wazonie. 

Ciemnozielone dekoracje na stole? Obrus, podkładki pod talerze, wstążki na kieliszkach, motywy leśne (np. świerkowe bukiety z kwiatami na stołach), ale i pokrowce na krzesła, girlandy z roślin o dojrzałym odcieniu zieleni – jak w pełni lata!

Butelkowa zieleń doskonale prezentuje się z ciepłymi odcieniami bieli, złotem, miedzią i oczywiście – hiszpańską czerwienią! Wyobraź sobie bukiet maków w butelce po winie ? – o taki efekt kolorystyczny chodzi! Ale styl może być oczywiście dowolny!

Dekoracyjny element łączący

Powtórzenie motywów dekoracyjnych we wszystkich elementach uroczystości, w tym w zaproszeniach ślubnych, bukiecie, dekoracjach stołów, ściance za parą młodą pozwoli na uzyskanie spójnej kompozycji. Wrażenia estetyczne będą wtedy dla gości niezapomniane!

 • Złote dodatki na stołach weselnych

Złoto ma to do siebie, że lubi być akcentem. I tak małe jest ryzyko, że zostanie niezauważone. Co ważne, złoto w dekoracjach odpowiada za ostateczny efekt, dlatego warto je „przymierzać”, kiedy mamy już obmyśloną koncepcję. I potem eliminować – oczywiście wszelkie inne elementy poza barwą wiodącą i złotem. Choć czy właśnie duet dowolnej barwy ze złotem nie jest najciekawszy…? 

Przykłady złotych dodatków na stołach weselnych, to: obramówką talerzy, sztućce, zdobienia na wazonach i szkle, np. kieliszkach do wina. To także subtelne nitki między kremowymi różami, wstążki na krzesłach, świece lub świeczniki do białych lub kolorowych świec. I wiele, wiele innych. Złoto rządzi. 

 • Dekoracje stołu weselnego w czerwonym kolorze

Czerwień w dekoracjach ma to do siebie, że jest niejednoznaczna. A Ty, jaki odcień tego koloru lubisz? No właśnie! Weźmy na przykład odcień amarantowy, chociaż bardziej przypomina róż niż czerwony, to nadal jest odcieniem czerwieni. Karmazynowy, karminowy, szkarłatny, truskawkowy, wiśniowy. Hiszpańska czerwień, odcień wina i tak dalej!

Jakie elementy dekoracji stołów weselnych będą dobrze wyglądać w czerwieni zależy więc bardzo mocno właśnie od odcienia tego koloru. Dopiero wybierając ten, który nam najbardziej odpowiada, można decydować o tym, jakie barwy będą je uzupełniać lub – przeciwnie – grać pierwsze skrzypce. 

Przykładowe pomysły na wykorzystanie czerwieni w dekoracjach weselnych: 

 • bukiety z kwiatów polnych i serwety w kontrastujących z czerwienią kolorach, 
 • świece w kolorze wina w złotych świecznikach,
 • bordowe serwety, serwetki i motywy roślinne w połączeniu z kremową bielą lub/i butelkową zielenią,
 • amarantowe talerze na białych lub… czarnych (!) obrusach; do tego girlandy roślin z hibiskusem lub różami w amarancie,
 • szkarłatna czerwień lubi… być akcentem, bo i tak zwycięży w każdej rywalizacji. Co ciekawe, ten odcień w dekoracjach wyjątkowo pięknie prezentuje się w miękkich, miłych w dotyku tkaninach. To dowód na to, że nasze zmysły są połączone!
 • Klasyczna biel w dekoracjach stołów na wesele

Klasyczny biały obrus, eleganckie białe krzesła, a nawet biała zastawa? Powiało nudą? Nie stanie się tak, jeśli odcienie bieli nie będą się ze sobą kłóciły (zimne i ciepłe), a także wtedy, gdy odpowiednio dobierzemy resztę. Dodatki i motywy we współgrających ze sobą kolorach i z takimi samymi motywami (karbowane wstążki, konkretna roślina obecna we wszystkich dekoracjach kwiatowych, złote wykończenie talerzy i złote elementy dekoracyjne na stołach) sprawią, że biel stanie się pięknym, eleganckim tłem dla przemyślanej koncepcji.

Biel ma to do siebie, że odgrywana przez nią rola bazowa daje nieskończone możliwości aranżacyjne – nie ma tu ograniczeń co do stylu dekoracji, kolorów ani liczby motywów. Nic w tym dziwnego, wszak biel i czerń to nie kolory, prawda? ?  Przy bieli w dekoracjach bardzo istotną rolę odgrywa faktura tkanin i światło, które na te elementy pada. Zdecydowanie to ciepłe żarówki i światło świec są odpowiednimi do ozdobienia wszelkich dekoracji weselnych. Zimne żarówki lepiej zostawić na klubowe party.

Kolorowe obrusy i bieżniki na stołach weselnych – najnowsze trendy 2022/2023

Obrusy stanowią jedną z większych powierzchni w sali weselnej, dlatego ich kolor będzie stanowić główne źródło zdecydowanej barwy. Nawet odcień tkaniny wprowadzi konkretny klimat. To wspaniałe pole do popisu! Zimą można salę „dogrzać” kolorami, a latem nadać jej orzeźwiającą atmosferę feerią barw lub przeciwnie – pastelowymi połączeniami. 

Bieżniki i serwety (np. pamiątki po prababci), narzucone na obrus w kontrastującym kolorze, pomogą stworzyć wyjątkowy efekt wizualny. To sprawdzony motyw na wesela boho i rustykalne, ale i glamour. Wszystko zależy od zestawienia barw, motywów i faktur.

Aktualnie coraz częściej można spotkać odważne aranżacje stołów weselnych i ozdób krzeseł z tkaninami w grochy, kraty i pasy – często łączone ze sobą. Do takich zabiegów potrzebne będzie wprawne oko dekoratora lub wyjątkowy zmysł estetyczny – ale jest o co walczyć, bo efekt może być niesamowity! 

Faktura tkaniny – także wyczuwalna w dotyku (aksamit, sztuczny jedwab lub len), nasycenie barw i czystość motywów lub – przeciwnie – ich nagromadzenie, mają ogromny wpływ na to, na ile dekoracje będą spójne i efektowne. Bawiąc się formami, kolorami i motywami nie można stawiać na „jakoś to będzie” – wyjątkowe dekoracje to przemyślane koncepcje.