Usadzenie gości przy stołach jest sztuką. Chociaż obowiązują zasady, nie zawsze można je zastosować. Jeżeli macie już salę weselną i dostaliście plan sali, wiecie ile osób się pomieści bez tłoku, wybraliście rodzaj stołów – okrągłe czy np. kwadratowe, ustaliliście listę gości, to teraz trzeba ich odpowiednio usadzić. Ale gdzie posadzić rodzinę, a gdzie znajomych z pracy? Co zrobić jeśli wiemy że niektórzy goście za sobą nie przepadają? Od waszego rozsądku i planu kto ma gdzie siedzieć, zależy udane przyjęcie weselne.
Goście gośćmi, ale jak usadzić obsługę? Mało która Para Młoda zwraca na to uwagę. Nie ma problemu jak sala weselna ma osobne pomieszczenie dla obsługi. Natomiast gdy stolik obsługi jest na parkiecie tanecznym, psuje scenografię do pierwszego tańca, dalszej zabawy, oczepin. Rozwala całą dekorację i wystrój sali nad którą pracowaliście tygodnie przed ślubem. Wystrój sali to nie tylko stoły gości, to też parkiet, przestrzeń do pierwszego tańca i dalszych zabaw. Skorzystajcie z tej ślubnej porady, a Wasze wesele będzie perfekcyjne.
Dobre rady Rodziców
Lista gości to zwykle Wasze pojęcie młodych ludzi którzy patrzą na świat według swojej perspektywy. Ale Wasi rodzice którzy żyją dłużej od Was lepiej znają Waszych krewnych, potrafią lepiej ocenić kto kogo lubi, a pomiędzy którymi gośćmi mogą istnieć nawet zadawnione waśnie. Zacznijcie od ułożenia listy wszystkich kandydatów na gości, nie sugerując się limitem sali weselnej, czy Waszego budżetu. Postarajcie się ustalić z Rodzicami, oni pomogą Wam podjąć decyzje kto powinien znaleźć się na właściwej liście.
Nie rzadko Rodzice mogą Wam próbować wcisnąć swoich znajomych, pamiętajcie jednak że pierwszeństwo zawsze maja krewni.
Najtrudniejszy moment – selekcja gości
Jeśli stworzyliście już listę kandydatów, czas na to, aby dostosować ją do ilości miejsc na sali i układu stołów. Jak tego dokonać? Uszeregujcie spisanych na liście gości w kolejności ważności. Najpierw osoby bez których nie wyobrażacie sobie waszego dnia ślubu i wesela. Potem tych których moglibyście zaprosić ale jeśli nie zmieszczą się na sali, to nie będziecie rozpaczać. Na końcu osoby, które wypada wam zaprosić ale macie obawy, że może jednak się nie pojawią.
Wielu narzeczonych nie zaprasza wszystkich na siłę, chcąc zorganizować jak największe wystawne duże wesele aby się popisać. Nie widzą powodu, żeby zapraszać ciotki i wujków, z którymi prawie nie ma kontaktu, kiedy widują ich raz, może dwa razy do roku przy okazji świąt albo jakiegoś pogrzebu. Jeśli jedyne więzi to grzecznościowo zamieniane ze sobą parę zdań przy takich okazjach, to pomimo że łączą was więzy krwi, mogą to być dla was zupełnie obcy ludzie. Ich obecność na ślubie i weselu nic nie wniesie dla Waszej rodziny. Młodzi chcą świętować dzień zawarcia małżeństwa chcecie w gronie najbliższych.
Małe wesela
Ślub to piękny i radosny dzień. Bywa że snujecie wielkie weselne plany. Jeśli zamiast 200 osób przybędzie 50, nie jest to powód do zmartwień. Zaoszczędzić możecie na podróż poślubną, lub postarać się o dodatkowe wykwintne dania lub prezenty dla gości. Także więcej uwagi będziemy mogli poświęcić obecnym na weselu i sobie samym. A jeśli zdecydujecie się na sięgnięcie po dalszych krewnych i znajomych, którzy pozytywnie odpowiedzą na zaproszenie, będzie okazja do zacieśnienia kontaktów.
Kto gdzie siedzi
Podstawowa zasada – w naszym kraju jeszcze rzadko stosowana – nakazuje, by wskazując miejsca przy stole przeplatać kobiety i mężczyzn z dwóch rodzin obok siebie. Wielu wedding planerów sugeruje że małżonkowie – z wyjątkiem pary młodej – nie powinni siedzieć obok siebie. Tylko wtedy dwie rodziny Pana Młodego i panny Młodej integrują się przy stole. Ale to sprawa dyskusyjna w naszej kulturze, i może gości zszokować bo koliduje z tradycją. Zadając jednak pytanie co wnosi tradycja do Waszego wesela, wiele takich pytań pozostaje bez uzasadnionych odpowiedzi. Warto więc zaczerpnąć nie z tradycji a z ciekawych sensownych inspiracji. Integrację ładnie uzupełniają sensowne zabawy integracyjne na parkiecie prowadzone umiejętnie przez Dja lub doświadczonego wodzireja.
Możemy delikatne naciągając zasady, np. w przypadku, gdy wiemy, że nasi goście są skonfliktowani. Nie sadzajmy ich obok siebie.
Małe dzieci powinny siedzieć przy rodzicach lub dziadkach jeśli to zaoferują. Starsze dzieci koniecznie powinny natomiast usiąść najdalej od gospodarzy, wśród swoich rówieśników.
Starsze osoby warto posadzić w spokojniejszych miejscach, z dala od grających głośników, jak też tak, aby miały nieutrudniony dostęp na parkiet, do toalet.
Gdzie ustawić stolik dla obsługi – zespołu, kamerzysty i fotografa?
Z moich obserwacji najgorszym rozwiązaniem jest ustawianie stolika przy zespole na parkiecie. Wielki, naprawdę wielki błąd. Obsługa, zespół, kamerzysta, fotograf, dobrze jest posadzić wśród mniej znaczących dla Was gości, np. obok znajomych z pracy. To zaskoczenie? Tak łamiemy niedoskonałą tradycję. To jest bardzo ważne aby stolik dla obsługi nie straszył w scenografii podczas pierwszego tańca, i zabawy weselnej. Będzie to po prostu nieestetyczne. Na filmie i fotografiach pięknie udekorowany parkiet taneczny rozwala stół obsługi z niedojedzonymi kotletami. Wywalcie ten element z Waszego parkietu. Obsługa siedząca razem z gośćmi to również komfort dla niej. Obsługa sali w ostatniej kolejności obsługuje przy ciepłych posiłkach obsługę siedząca osobno, czego efektem jest ze goście są po posiłku gotowi np. do pierwszego tańca, a obsługa dopiero dostaje ciepłe danie.
Miejsce na sprzęt dla obsługi
Nie dopuście do tego aby zespół, kamerzysta i fotograf zagracili parkiet swoimi torbami na sprzęt. Sala musi zapewnić, lub powinniście o to zadbać, aby drogi sprzęt fotograficzny i filmowy miał swoje miejsce na sali weselnej. Jeśli kamerzysta nie będzie miał miejsca na swoje kamery, lub torby w których transportuje sprzęt, wylądują one na parkiecie, również psując wystrój. Zapewnijcie nam – fotografom i filmowcom, bezpieczne ustronne miejsce na sprzęt.
Obok Pary Młodej
Zdecydowanie unikajcie siedzenia samotnie jako Para Młoda. Wasz stolik powinien ugościć przede wszystkim świadków i ich osoby towarzyszące. Potem z lewej strony może być grupa stolików rodziny Pana Młodego poczynając od rodziców, dziadków, rodzeństwo. Z prawej strony rodzina Panny Młodej.
Łączycie dwie nieznające się rodziny
Jednak jeśli chcecie aby wszyscy dobrze się poznali – w końcu połączyliście swoje rodziny waszym Małżeństwem – możecie te rodziny poprzeplatać, zachowując oczywiście kolejność od najbliższych osób w rodzinie. Tutaj kryterium może być też wiek par, aby goście mogli znaleźć ze sobą wspólny język.
Odpowiednie usadzenie gości weselnych to jeden z warunków udanego przyjęcia. Nietaktem będzie jeśli ktoś z zaproszonych będzie usiłował się przesiąść. Wędrowanie po sali jest niegrzeczne. Nie wolno przysiadać się do innych stolików i nawet na chwilę zajmować miejsca kogoś, kto właśnie wstał zatańczyć, czy poszedł się przewietrzyć. Tym bardziej nie wolno pozostawiać na czyiś miejscach swoich drinków, kaw, talerzy po ciastkach. Stwórzcie naturalnie dużo okazji na rozmowy gości między sobą poza stołem weselnym, np. przy drink-barze, na tarasie, w ogrodzie.