Jeśli właśnie się zaręczyliście, gratulacje. Decyzja o ślubie jest jedną z najważniejszych decyzji w Waszym życiu. Na pewno zastanawiacie się już gdzie zorganizować przyjęcie weselne. Od czego zacząć, jak i gdzie zorganizować idealne wesele, na co zwrócić uwagę? Wiele dobrych porad znajdziecie tutaj – jesteście na dobrej stronie. Poradnik przeprowadzi was przez proces szukana i rezerwacji sali weselnej krok po kroku.

Jak wybrać miejsce na wesele – Wasz przewodnik

 • Przed rezerwacją
 • Podczas rezerwacji
 • Po dokonaniu rezerwacji
 • Podsumowanie wskazówek

Przed rezerwacją

Oprócz sal weselnych specjalnie wybudowanych na ten cel, zwróćcie uwagę, że wesela organizują również obiekty konferencyjne, hotele, knajpy, remizy strażackie, kluby golfowe, restauracje. Można też wynająć namiot na zorganizowanie wesela w plenerze. Dla tego poznajcie swój styl i upodobania.

Zrób listę rzeczy, które musisz mieć

Czy chcecie mieć kameralne małe spotkanie z muzyka w tle czy wielką uroczystość z wielkim parkietem do tańca? Zespół na żywo czy DJ? Czy chcesz, aby ceremonia zaślubin i przyjęcie odbywały się w tym samym miejscu?

Bądź stanowczy w kwestii tego, czego naprawdę chcesz, ale bądź przygotowany na kompromis w granicach rozsądku. Poświęć chwilę na burzę mózgów.

Z jakim wyprzedzeniem rezerwować?

Miejsca na weselne są zazwyczaj rezerwowane z 12-18 miesięcznym wyprzedzeniem. Pamiętajcie że są daty i miesiące szczególnie obłożone weselami, w których znalezienie odpowiedniej sali jest trudne, i możecie być skazani na salę która nie spełnia Waszych wszystkich wymagań. Również sale weselne które mają renomę, są popularne, i które Wam się spodobają, mogą nie mieć od dawna wolnego terminu. Ważne jest też oddalenie sali weselnej od miejsca zaślubin, godzinny dojazd do absolutne maksimum którego nie powinno się przekraczać. Sala z przypadku to najgorsze rozwiązanie.

Jeśli właśnie zaręczyłeś się wiosną i chcesz zarezerwować salę weselną na sobotę w środku lata, prawdopodobnie będziesz potrzebować wiele szczęścia. I odwrotnie, jeśli sobota w środku lata nie jest koniecznością, możesz zarezerwować to samo miejsce na piątek lub wybraną sobotę w połowie jesieni często w promocji po niższej cenie.

Pytanie, które należy sobie zadać, brzmi: co jest najważniejsze – data, dzień czy miejsce? Jeszcze raz bądź przygotowany na kompromis w granicach rozsądku. 

Jak dużą kontrolę chcesz mieć nad planowaniem?

Jeśli wolisz bardziej bezproblemowe doświadczenie , rozważ zatrudnienie konsultanta ślubnego lub wyszukanie miejsc z wewnętrznymi planistami (na przykład niektóre hotele oferują pakiety weselne all-inclusive).

Jeśli jesteś przygotowany na większe zaangażowanie , rozważ zarezerwowanie miejsca lub namiotu do wynajęcia na wyłączność. Lokale do wynajęcia na wyłączność zapewniają miejsce dla siebie na cały dzień, więc jest znacznie więcej miejsca na dostosowanie. Z drugiej strony, namioty imprezowe to w zasadzie po prostu duże, fantazyjne namioty, które można rozbić prawie wszędzie; są one ostateczne w dostosowywaniu, ale dlatego zwykle wymagają największej ilości pracy z Twojej strony. Możesz także zwiedzać restauracje i puby (w przypadku natychmiastowego cateringu), a także inne niekonwencjonalne miejsca.

W jaki sposób Ty i Twój partner planujecie podzielić prace?

Kiedy po raz pierwszy siadają, aby zaplanować ślub, wiele par nie ma pojęcia, jak bardzo zaangażowany będzie ten proces. Na początku mogą zdecydować się na zrobienie wszystkiego razem, dopiero później odkrywają, że jeden nienawidzi planowania szczegółów estetycznych, podczas gdy drugi nienawidzi koordynowania się z dostawcami (lub że jeden jest bardzo zajęty w pracy, podczas gdy drugi ma znacznie bardziej elastyczny harmonogram).

Zrób zarys budżetu

Spodziewaj się, że wydasz około połowy budżetu weselnego na miejsce i catering , i pamiętaj, aby zaokrąglić.

Zbyt często pary wydają więcej, niż pierwotnie planowały, ponieważ nie zdają sobie sprawy, jak długa może być lista płatnych przedmiotów. Gdy przechodzą przez proces planowania, ich wewnętrzne oblubienicy wychodzą na jaw i zaczynają pragnąć rzeczy, o których nigdy nie myśleli, że będą. Wie o tym branża ślubna, dlatego wiele miejsc oferuje wszystkie potrzebne dodatki za niewielką opłatą. Uważaj, aby Twój budżet nie wymknął się spod kontroli.

Jeśli zastanawiasz się, w jaki sposób będziesz w stanie zapłacić za wszystko, zacznij od tego, kogo znasz. Sprawdź, czy znajomi lub członkowie rodziny mogą polecić dobrą kwiaciarnię, fotografa, cukiernika itp., Którzy byliby skłonni pracować za „znajomą cenę”. W tym momencie możesz spróbować dyskretnie ustalić, czy ktoś jest skłonny do wniesienia wkładu finansowego. Możesz być zaskoczony.

Zrób listę gości

Jedną z najlepszych rzeczy na weselach jest to, że gromadzą przyjaciół i rodzinę z bliska i daleka. Ale podobnie jak budżet, lista gości może łatwo wymknąć się spod kontroli, jeśli nie będziesz ostrożny.

Może to zabrzmieć surowo, ale tworzenie list A i B nie jest grzechem . Zacznij wcześnie i wyślij nieformalne zaproszenia do A-listerów, aby ocenić frekwencję. Jeśli nadal masz wolne miejsce, możesz przejść do B-listerów. I nie bój się wytrzymać presji, ponieważ stanie się to kwestią polityczną.

Pamiętaj, że to twój ślub i chociaż niektórzy ludzie mogą na początku poczuć się trochę urażeni, że nie zrobili cięcia, w końcu to zrozumieją. Zadaj sobie pytanie, czy naprawdę chcesz spędzić swój wielki dzień z kolegami z college’u wujka Festera, którzy piją?

Zrób listę kontrolną + listę pytań dotyczących miejsc


1. Dostępność i koszt

 1. Z jakim wyprzedzeniem muszę zarezerwować? Czy możesz polecić jakieś wolne terminy?
 2. Czy są dostępne daty / godziny po niższych cenach?
 3. Co obejmuje koszt / pakiet? Co jest opcjonalne, a co można wnieść?
 4. Czy obowiązują dodatkowe opłaty dla dostawców, którzy nie są preferowani?
 5. Ile wynosi kaucja i z jakim wyprzedzeniem należy ją wpłacić?
 6. Czy mogę otrzymać ofertę na piśmie?
 7. Czy są jakieś opłaty za anulowanie?
 8. Czy Twój lokal ma licencję na przeprowadzanie ślubów cywilnych?

2. Rozmiar i przestrzeń

 1. Jaka jest Twoja maksymalna pojemność na układ (np. Kolacja, miejsce na stojąco itp.)? Jaka jest twoja zalecana pojemność?
 2. Czy istnieje plan awaryjny na wypadek niepogody?
 3. Czy masz ubezpieczenie?
 4. Czy są miejsca noclegowe dla osób starszych / niepełnosprawnych i dzieci (np. Krzesełka do karmienia)?
 5. Czy zapewniasz nocleg i ile osób możesz pomieścić? Jaki jest czas realizacji transakcji następnego dnia?
 6. Czy w dniu ślubu przewidziano prywatny pokój do użytku „Pary Młodej”?

3. Lokalizacja i transport

 1. Czy masz parking? Czy jest w pobliżu? Ile jest dostępnych miejsc parkingowych?
 2. Czy goście mogą zostawić samochody na noc?
 3. Jaki jest najlepszy sposób dojazdu komunikacją miejską?
 4. Czy masz jakieś zalecenia dotyczące autobusów wahadłowych lub innych form lub transportu po przyjęciu?
 5. Jakie są najpopularniejsze obiekty noclegowe w okolicy?

4. Jedzenie i picie

 1. Jeśli masz własną firmę cateringową, co jest w menu i kiedy możemy tego spróbować?
 2. Czy Twój zakład cateringowy oferuje opcje wegetariańskie, bezglutenowe i dla dzieci?
 3. Jeśli nie masz własnej firmy cateringowej, kogo preferujesz?
 4. Czy istnieje dodatkowa opłata za niepreferowane firmy cateringowe?
 5. Czy możemy przywieźć własne jedzenie?
 6. Czy możemy przywieźć własny alkohol? Jeśli tak, ile pobieracie opłatę za korek?
 7. Czy jest miejsce na przechowywanie tortu weselnego?
 8. Do której godziny oferujecie koncesję na alkohol?

5. Personel

 1. Jeśli przestrzeń nie jest izolowana, czy będzie bezpieczeństwo?
 2. Ilu i którzy pracownicy będą dyżurować w dniu ślubu?
 3. Czy możesz polecić byłym klientom? (Jeśli tak, zapytaj byłych klientów o jakość usług).

6. Wystrój

 1. Jakie dekoracje są wliczone w cenę? Czy są dostępne ulepszenia / dodatki za dodatkową opłatą?
 2. Czy możemy przyjść obejrzeć tę przestrzeń na krótko przed czyjąś ceremonią / przyjęciem?

7. Oświetlenie i fotografia

 1. Czy mogę zobaczyć lokal z włączonymi wszystkimi światłami?
 2. Czy jest jakieś dodatkowe oświetlenie, które można wprowadzić?
 3. Czy fotografowanie z lampą błyskową jest dozwolone?

8. Nagłośnienie

 1. Jaki masz system dźwiękowy?
 2. W przypadku miejsca ceremonii z ograniczeniami akustycznymi – czy mogę przesłuchać utwory z mojego telefonu (lub innego urządzenia), aby zobaczyć, co brzmi dobrze?
 3. Jeśli wynajmę DJ-a, czy sprzęt zapewni obiekt? A może DJ będzie musiał to zapewnić?
 4. Czy nagłośnienie może pomieścić zespół na żywo?
 5. Czy jest godzina policyjna przy głośnej muzyce?

9. Czas

 1. Kiedy dostawcy mogą przyjść i rozpocząć konfigurację?
 2. Jeśli ceremonia i przyjęcie odbędzie się w tym samym miejscu, jak „odwrócimy” przestrzeń?
 3. Czy mogę przyjść za kilka tygodni wcześniej na próbną kolację i / lub sesję zdjęciową? Jeśli tak, czy jest dodatkowa opłata?
 4. Czy planowane są jakieś remonty miejsca lub terenu imprezy?
 5. Do kiedy po ślubie trzeba będzie usunąć z miejsca wszelkie mienie, które nie jest miejscem lokalu? Czy możemy zostawić nasze rzeczy na noc?

Podczas rezerwacji

To bez wątpienia najważniejsza część tego przewodnika. To, co jest tutaj napisane, pomoże Ci jak najlepiej wykorzystać punkty w „Przed rezerwacją”, a ostatecznie dostarczy Ci narzędzi potrzebnych do wybrania odpowiedniego dla Ciebie miejsca.

Oprócz czynników wewnętrznych, takich jak rozmiar i lokalizacja, porozmawiamy o czynnikach innych niż wewnętrzne, takich jak jedzenie, fotografia i muzyka. Chociaż po zarezerwowaniu samego miejsca możesz zająć się niektórymi z tych czynników , punkty omówione poniżej pomogą ci podjąć bardziej przemyślane decyzje od samego początku.

Kiedy zaczynasz, pamiętaj, że miejsca będą znacznie bardziej skłonne do dzielenia się informacjami, gdy skontaktujesz się bezpośrednio, więc nie zniechęcaj się, jeśli informacje dostępne w Internecie wydają się nieco skąpe. Bądź asertywny i odbierz telefon lub wyślij prywatną wiadomość. A kiedy już jedziesz, zrób dużo zdjęć. W żaden sposób nie możesz zapamiętać wszystkiego, co widzisz, więc późniejsze porównywanie i kontrastowanie zdjęć jest absolutnie bezcenne.

Jeśli uważasz, że znalazłeś zwycięzcę, przed dokonaniem rezerwacji odwiedź ponownie ze świeżym spojrzeniem. Kiedy już zważysz wszystkie czynniki, idź z jelitami.

Oto na co zwrócić uwagę:

Koszt

Koszt jest prawdopodobnie kryterium nr 1 dla większości par. Jak wspomniano powyżej, koszty miejsca mogą łatwo wymknąć się spod kontroli. Ale przy odrobinie sprytnego planowania można je zachować całkowicie rozsądnie.

Na przykład zorganizowanie uroczystości w niedzielę zamiast w sobotę może obniżyć koszty miejsca nawet o połowę. Podobnie jak w przypadku rezerwacji lotu, przełącz daty i godziny z kierownikiem obiektu, aby znaleźć najlepsze miejsce .

Również uzyskać dokładne wyobrażenie od kierownika, co jest wliczone w cenę, co jest opcjonalne, a co musi lub może być wniesiona w . Mogą ci powiedzieć, że krzesła są wliczone w cenę, ale nie wspominają, że te ładne (te, na których chcesz siedzieć, zanim staniesz do złożenia ślubów) są dostępne tylko za bezczelną dopłatą.

Ponadto niektóre systemy pobierają dodatkowe opłaty za korzystanie z usług sprzedawców niepreferowanych. Nie oznacza to, że nie powinieneś brać pod uwagę niepreferowanych dostawców (ponieważ mogą nawet okazać się tańsi); oznacza to po prostu, że powinieneś być ostrożny i zadawać pytania.

Wreszcie, bądź taktowny podczas negocjacji i nie daj się do niczego zmuszać. Z tego samego powodu nie podpisuj niczego bez przeczytania drobnego druku. Niezależnie od tego, jaką umowę zawierasz w danym miejscu, koniecznie otrzymaj ją na piśmie (w tym wszelkie opłaty za anulowanie). Większość wesel jest planowana z dużym wyprzedzeniem, a oferty lokali stale aktualizują, więc nie jest niczym niezwykłym, że ceny podawane w lutym są wyższe niż w maju. Jeśli znajdziesz miejsce, które Ci się podoba za odpowiednią cenę, przynajmniej poproś o przesłanie Ci e-maila.

Rozmiar i przestrzeń

Jeśli chodzi o rozmiar, pomyśl o wygodzie. Na przykład, jeśli planujesz mieć 200 gości na swoim weselu, znajdź miejsce, które może pomieścić maksymalnie 200 osób. Wesela są imprezami towarzyskimi i jako takie wymagają dużo miejsca na swobodne poruszanie się, więc zawsze błądz po stronie Uwaga. Uważaj też na przeciwną skrajność. Jeśli wynająłeś miejsce, w którym mieści się 300 osób na wesele 50 osób, Twoi goście mogą poczuć się jak w średniowiecznej komorze echa. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem zawsze będzie osobiste obejrzenie przestrzeni.

Jeśli jakakolwiek część przyjęcia weselnego lub ceremonii odbędzie się na zewnątrz, zapytaj o plany awaryjne na wypadek niepogody. A skoro już o tym mowa, dowiedz się, czy mają ubezpieczenie, bo wypadki się zdarzają. Nie daj Boże, miejsce powinno zapalić się w dniu poprzedzającym wydarzenie. 

Należy również wziąć pod uwagę, czy są tam miejsca noclegowe dla osób starszych / niepełnosprawnych (np. Windy) i dzieci (np. Krzesełka do karmienia).

Lokalizacja i transport

W przypadku większości wesel transport to wielka sprawa. Ludzie najprawdopodobniej będą przychodzić z całego świata, więc jeśli miejsce, w którym się znajdujesz, nie będzie łatwo dostępne, Twoje koszty wzrosną (np. W przypadku ślubu w miejscu docelowym). Co więcej, jeśli do Twojego lokalu nie można łatwo dojechać środkami transportu publicznego, będziesz chciał mieć parking w pobliżu – jeszcze raz weź pod uwagę wszystkich starszych lub niepełnosprawnych gości.

Jeśli twoja ceremonia i przyjęcie znajdują się w dwóch różnych miejscach, przygotuj solidny plan transportu gości z jednego miejsca do drugiego. Zalecamy jazdę próbną / jazdę o tej samej porze dnia, w której będą podróżować Twoi goście, abyś mógł zanotować wszelkie przeszkody, potencjalne opóźnienia lub niejasne oznaczenia drogowe. Następnie wydrukuj wskazówki dotyczące programu rozdanego podczas ceremonii, aby babcia nie podróżowała z Westminster do Kensington przez Glasgow.

Kolejną poważną kwestią powinno być zakwaterowanie. O ile nie zamierzasz mieć suchego wesela, ludzie będą pić, więc podejmij odpowiednie kroki, aby powstrzymać zły osąd, który może się wydarzyć. Na przykład, jeśli zakwaterowanie nie znajduje się w odległości spaceru od miejsca imprezy, dowiedz się, czy goście mogą zostawić swoje samochody na noc i rozważ wynajęcie autobusu wahadłowego lub wyznaczenie kierowców do pomocy po przyjęciu. Zapewni to pełny komfort Tobie i Twoim gościom.

Jedzenie picie

Ponieważ na weselach chodzi o jedzenie, picie i dobrą zabawę, menu zasługuje na szczególną uwagę. Wiele miejsc będzie miało własne, wewnętrzne usługi cateringowe lub przynajmniej listę preferowanych firm cateringowych; inni pozostawią to całkowicie Tobie. Cokolwiek zdecydujesz się zrobić, najpierw spróbuj wszystkiego. Ostatnią rzeczą, jakiej chcesz, jest miejsce z fantastyczną atmosferą, świetnym parkietem tanecznym i przeciętnym jedzeniem. 

Jeśli szukasz sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy , jedną z opcji jest zaoferowanie otwartego baru tylko z piwem i winem i pozwolenie gościom na samodzielne płacenie za trunki (może to nawet skutkować mniejszym bałaganem pod koniec nocy). Inną opcją jest zatrudnienie firmy cateringowej zorientowanej na pochodzenie etniczne. Restauracje, które obsługują lokalne społeczności mniejszościowe, często obsługują wesela po niższych cenach niż ich standardowe odpowiedniki mięsno-ziemniaczane. Ale jeszcze raz, jeśli zdecydujesz się skorzystać z usług zewnętrznych sprzedawców (lub nawet przynieść własne jedzenie), dowiedz się, czy są jakieś dodatkowe opłaty z lokalu. 

Określ, czy któryś z Twoich gości ma ograniczenia dietetyczne. Jeśli nie jesteś pewien, przynajmniej miej dostępną opcję wegetariańską i bezglutenową. Ważne są również posiłki dla dzieci. W zależności od tego, jak długo potrwa Twoje przyjęcie, zastanów się nad drugim posiłkiem lub przekąską późnym wieczorem. Czy około północy ludzie znów będą głodni? Prawdopodobnie.

Personel

Odwiedzając każde miejsce, miej na uwadze zachowanie personelu. Jeśli są przyjazne i skupione na tobie, to dobry znak; jeśli są rozproszone lub natarczywe, odejdź. Nie bój się też zadawać im pytań, bo to świetny test obsługi klienta. I porozmawiaj z jak największą liczbą pracowników; możesz uzyskać różne odpowiedzi na te same pytania. W przypadku rozbieżności należy skonsultować się z kierownikiem obiektu.

Świetnym sposobem na sprawdzenie miejsca jest poproszenie o skierowanie do byłych klientów. Jeśli z przyjemnością skontaktują Cię z Tobą, zwykle nie będziesz miał się czego obawiać. Zapytaj również o bezpieczeństwo. Jeśli twoje przyjęcie nie znajduje się w odosobnionym miejscu, będziesz chciał trzymać z daleka nieproszonych gości weselnych.

Dekoracje

Miejsca, które na pierwszy rzut oka mogą nie zaskoczyć, mogą wyglądać niesamowicie, gdy są w pełni udekorowane. Aby zorientować się w potencjale dekoracyjnym miejsca, spójrz na zdjęcia różnych ceremonii lub przyjęć odbywających się w tej samej przestrzeni. Jeśli na stronie internetowej obiektu ani na innych platformach do wyszukiwania miejsc nie ma takich zdjęć , sprawdź, czy możesz je zdobyć od ich byłych klientów. Lub jeszcze lepiej – jeśli pozwolą – umów się na wizytę na miejscu na godzinę przed czyjąś ceremonią / przyjęciem. To najlepszy podgląd, jaki możesz uzyskać.

Ponadto, rozmawiać z pracownikami o tym, co dekoracje są już pod ręką . Czasami lokale mają całe zaplecze obrusów, świec itp., Które można wykorzystać na każdą okazję i które mogą być wliczone w cenę wynajmu. Niezależnie od dekoracji, które zdecydujesz się wybrać, zawsze wybieraj kolory po zarezerwowaniu miejsca. W przeciwnym razie możesz skończyć z pudełkiem śmieci, które idealnie nadaje się na ślub kogoś innego.


Oświetlenie i fotografia

Oświetlenie jest ważne dla ogólnego nastroju, a także dla fotografii. Jeśli twoja ceremonia i przyjęcie będą odbywać się w ciągu dnia, upewnij się, że zarezerwujesz miejsce z dużą ilością okien lub przynajmniej solidnym systemem oświetlenia wewnętrznego. Poproś o obejrzenie wnętrz z włączonymi wszystkimi światłami.

Według Katarzyny z Kukafoto.com,

Najgorszym błędem, jaki możesz popełnić, wewnątrz lub na zewnątrz, jest jedno lub kilka źródeł światła świecących bezpośrednio nad tobą i twoimi gośćmi. Stworzy to cienie wokół oczu wszystkich, sprawiając, że będą wyglądać na wymizerowanych.

Katarzyna z Kukafoto.com

Na przykład nie planuj sesji zdjęciowej w plenerze w samo południe. Najlepiej jest mieć wiele źródeł światła rozproszonych po całej przestrzeni weselnej. Mogą to być okna, wewnętrzne lub zewnętrzne żarówki, oświetlenie uplight (oświetlenie podłogi skierowane do góry), świece itp. Nawet jeśli po zmroku pomieszczenie jest ogólnie ciemne i intymne, powinno być dobrze, jeśli oświetlenie jest obfite i rozproszone .

System dzwiękowy

Prawie każde uczciwe miejsce na przyjęcia weselne będzie miało odpowiednie nagłośnienie. Ale nie zawsze tak jest w przypadku miejsc na ceremonie weselne. Budynki sakralne, a zwłaszcza przestrzenie zewnętrzne, często wymagają dodatkowych rozwiązań audio. Na przykład „Here Comes the Bride” może brzmieć świetnie, gdy gra się na wewnętrznych organach kościoła, ale jego nagrana wersja może zostać całkowicie zagłuszona przez naturalne echo, gdy zostanie odtworzona przez wewnętrzny system PA.

Jeśli nie chcesz zatrudniać organisty, dobrym pomysłem jest posiadanie nagranego utworu w telefonie, który można odtworzyć przez nagłośnienie podczas pierwszej wizyty. Jeśli twoja ceremonia będzie miała miejsce na zewnątrz, gdzie nie ma nagłośnienia ani elektryczności (na przykład na szczycie wzgórza lub góry), rozważ użycie nowoczesnego głośnika Bluetooth. W dzisiejszych czasach te rzeczy są dość potężne.

Jeśli chodzi o miejsce, w którym odbywa się przyjęcie, to od Ciebie zależy, czy chcesz stworzyć własną playlistę, wynająć DJ-a czy zespół. Oto kilka zalet i wad:

 • Tworzenie własnej listy odtwarzania jest oczywiście najtańszym sposobem. Ale głównym problemem jest to, że następny utwór na liście odtwarzania może nie zawsze być najlepiej dopasowany do rozwijającego się nastroju imprezy.
 • Tak więc, jeśli nie chcesz grzebać przez całą noc przy komputerze lub telefonie, zalecamy zatrudnienie zespołu lub DJ-a. Chociaż znacznie droższy, dobry DJ wie, jak dostosować muzykę do klimatu w danym momencie i ma nieskończoną różnorodność muzyki do wyboru.
 • Z drugiej strony, zespół potrafi czasem ożywić nastrój nawet bardziej niż DJ, ale ich repertuar jest zdecydowanie bardziej ograniczony, a na pewno będą droższe… I pamiętajcie, żeby dowiedzieć się, czy jest cisza nocna!

wyczucie czasu

Podczas oglądania lokalu dowiedz się, o której godzinie (lub dniu) sprzedawcy mogą przyjść i rozpocząć konfigurację. Jeśli w tym samym miejscu odbywa się inne wydarzenie poprzedniego wieczoru lub poranka, Twoi sprzedawcy mogą ścigać się z czasem, aby wszystko było dla Ciebie gotowe. Jeśli jednak planujesz wcześnie, lokale mogą nie wiedzieć, czy dane miejsce zostanie zarezerwowane w dniu ślubu, czy przed nim. W takim przypadku przedstaw sprawę swoim dostawcom; mogą być dobrze dostosowane do ograniczeń czasowych.

Ponadto, jeśli ceremonia i przyjęcie będą odbywać się w tym samym miejscu, prawdopodobnie będziesz musiał zaplanować godzinę koktajlu (lub coś podobnego w międzyczasie), aby dać personelowi czas na „odwrócenie” przestrzeni. Dowiedz się, jak długo to potrwa, aby w międzyczasie zapewnić gościom odpowiednią rozrywkę.

W przypadku większych wesel powszechną praktyką są również kolacje próbne. Jeśli jesteś zainteresowany posiadaniem jednego z nich, sprawdź, czy miejsce może pomieścić Cię w tygodniach poprzedzających datę (i nie zapomnij zapytać o dodatkowe opłaty).

Na koniec dowiedz się, czy planowane są jakieś remonty miejsca lub obszaru wydarzenia. Wyobraź sobie, że pojawiasz się w dniu twojego ślubu, po czym wita cię pięciu spoconych facetów szarpiących drogę młotami pneumatycznymi. Widzieliśmy, jak to się stało.

Po dokonaniu rezerwacji

Tort weselny i resztki jedzenia

Skontaktuj się ze sprzedawcą, aby sprawdzić, czy po uroczystości możesz zabrać do domu resztki jedzenia i picia . Czasami odpowiedź brzmi „nie”. 

Miej konkretny plan transportu i przechowywania tortu weselnego . Transport może być trudny, a ciasta weselne nie żyją długo poza lodówką


Dekoracje miejsc

Teraz możesz wybrać swoje kolory . To, czego chcesz, zależy nie tylko od miejsca, ale także pory roku. Aby dowiedzieć się, co zyskuje na popularności w tym sezonie, wpisz „ kolory ślubne ” w wyszukiwarce Google i zobacz, co się pojawi. Niektóre kombinacje są imponujące.

Jeśli nie jesteś typem osoby, która chce samodzielnie udekorować lokal lub jeśli dekorator nie przychodzi z Twoim pakietem, możesz delegować go znajomym i rodzinie; mogą być bardziej chętni do pomocy niż myślisz. Im wcześniej możesz zacząć dekorować, tym lepiej. Gdy zbliża się data, współpracuj z personelem obiektu, aby ustalić dokładną godzinę przybycia ludzi. 

Próba sesji zdjęciowej

Jeśli lokal wpuści Cię na sesję zdjęciową lub próbną kolację przed dniem ślubu, możesz zabrać swojego fotografa na próbny przebieg.

Należy pamiętać, że niektóre miejsca, takie jak instytucje religijne i muzea, nie pozwalają na fotografowanie z lampą błyskową, dlatego należy wcześniej powiadomić o tym fotografa.

Popularnością cieszą się też w dzisiejszych czasach fotobudki.

Test systemu muzycznego i dźwiękowego

Jeśli ceremonia odbywa się w sali, w której odbija się echo, lub na zewnątrz, z dala od elektryczności, starannie dobieraj muzykę. Na przykład utwór orkiestrowy na marsz weselny może zostać zagłuszony przez echo w ogromnej katedrze lub rozczarowujący dźwięk z głośnika Bluetooth znajdującego się na zewnątrz. Zapraszam do zabawy, ale do przestrzeni z ograniczeniami akustycznymi polecamy prostszą muzykę, np. Utwór na gitarę lub fortepian.

Program dnia ślubu

Warto wydrukować program dla swoich gości . Dzięki temu będą z dala od telefonów i zsynchronizowani ze wszystkimi innymi. Trudno także przewidzieć, kiedy goście pojawią się na początku, więc warto mieć plan, aby zapewnić rozrywkę wczesnym ptakom, gdy marudery się pojawią.

Dowiedz się również, kiedy przedmioty, które nie należą do miejsca, muszą zostać usunięte z przestrzeni po ślubie . Czy możesz zostawić tam swoje rzeczy w sobotni wieczór i odebrać je w poniedziałek rano?


Jeszcze raz gratulujemy – przeszedłeś przez nasz obszerny przewodnik po tym, jak zarezerwować miejsce na wesele. Powinieneś teraz mieć wszystkie narzędzia potrzebne do rozpoczęcia wyszukiwania i rezerwacji. Uważaj jednak, aby nie przeskoczyć pistoletu. Daj sobie czas na zwiedzenie różnych miejsc i odwiedzaj je więcej niż raz, zanim podejmiesz ostateczną decyzję. Pamiętaj, że może nie istnieć coś takiego jak absolutnie idealne miejsce, więc przygotuj się na kompromis. Jednocześnie nie rezygnuj z tego, czego naprawdę chcesz i zawsze kieruj się intuicją.

Planowanie ślubu może być długim i stresującym procesem, więc po drodze prawdopodobnie napotkasz więcej niż jedną czkawkę. Zamiast się zniechęcać, potraktuj to jako okazję do pokonania wyzwań razem ze swoim partnerem. Jeśli jedno z was jest sfrustrowane lub zdenerwowane, drugie powinno skorzystać z okazji, by okazać prawdziwą miłość.

Co więcej, ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że żaden ślub nigdy nie odbywa się bez żadnych problemów. Kiedy nadejdzie wielki dzień, staraj się nie zarządzać wszystkim w skali mikro. Możesz zauważyć, że zgasła żarówka lub że jakiś pracownik nie jest tak pomocny, jak sobie wyobrażałeś. Cokolwiek się stanie, po prostu idź z nurtem i ciesz się czasem z rodziną, przyjaciółmi i nowym współmałżonkiem. Na dłuższą metę nikt nie będzie pamiętał drobiazgów, które poszły nie tak, ale wszyscy będą pamiętać, jak wspaniale było zobaczyć, jak się ożeniłeś. To będzie pierwsza niesamowita chwila waszego nowego wspólnego życia i – miejmy nadzieję – tylko wisienka na torcie

Podsumowanie wskazówek

Niezależnie od tego, czy przeczytałeś cały przewodnik, czy właśnie zszedłeś z góry, z przyjemnością podzielimy się z Tobą podsumowaniem naszych najważniejszych wskazówek. Aby pobrać to podsumowanie, kliknij tutaj.Przed rezerwacjąZrób listę rzeczy, które musisz mieć

Bądź gotów na kompromis 🙂Zdecyduj, co jest najważniejsze – miejsce, pora roku czy dzień tygodnia

Daty poza sezonem i poza weekendami są zwykle tańsze i bardziej dostępne niż terminy / terminy szczytu. Zacznij wcześnie, jeśli możesz, ponieważ miejsca zazwyczaj są rezerwowane z 6-18-miesięcznym wyprzedzeniem. Jeśli zaczynasz późno, rozważ mniej konwencjonalnych przestrzeni.Zdecyduj, ile chcesz mieć kontroli nad procesem planowania

Aby uzyskać większą kontrolę, rozważ zarezerwowanie miejsca lub namiotu do wynajęcia na wyłączność. Aby zmniejszyć zaangażowanie, rozważ rezerwację miejsca z ofertą all inclusive (np. Hotelu). Porozmawiaj ze swoim partnerem o tym, jak planujesz podzielić poród

Kto jest bardziej skłonny do czynienia z czym? Kto jest bardziej zajęty w pracy? Zatrzymaj walkę, zanim się zacznie 💗Zrób zarys budżetu

Spodziewaj się, że wydasz około połowy budżetu ślubnego na miejsce i catering, i pamiętaj, aby zaokrąglić, ponieważ sprawy mogą łatwo wymknąć się spod kontroli. Aby dowiedzieć się, na co zaplanować budżet, przeczytaj artykuł Podczas rezerwacji .Zrób listę gości

Przełączaj daty i godziny, aby znaleźć atrakcyjną cenę. Uzyskaj dokładne wyobrażenie od menedżera o tym, jakie przedmioty / usługi są uwzględnione, co jest opcjonalne i co należy lub można wnieść; lokale uwielbiają nakładać dodatkowe opłaty za opcjonalne lub ulepszone produkty / usługi, a także korzystać z usług sprzedawców niepreferowanych. Za każdym razem, gdy zawierasz umowę, zapisz ją na piśmie.Rozmiar i przestrzeń

Zarezerwuj miejsce, które ma dużo miejsca na swobodny przepływ gości, ale nie za dużo; szukaj szczęśliwego medium. Pamiętaj również, aby zapytać o plan awaryjny na wypadek złej pogody, jeśli jakakolwiek część ceremonii / przyjęcia odbędzie się na zewnątrz. I dowiedz się, że miejsce ma ubezpieczenie; Nie daj Boże, żeby wydarzyło się coś niespodziewanego.Lokalizacja i transport

Pamiętaj, że większy transport = wyższe koszty. Jeśli twoja ceremonia i przyjęcie odbywają się w dwóch różnych miejscach, zrób solidny plan przewożenia gości z punktu A do punktu B. Dla wielu par posiadanie pobliskiego parkingu to wielka sprawa. A jeśli nie masz suchego wesela, zorganizuj transport dla swoich gości na koniec nocy (np. Busem, wyznaczonymi kierowcami itp.). Jedzenie picie

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na własną firmę cateringową, czy też na dostawcę zewnętrznego, wypróbuj przed zakupem. Oprócz gotowania wszystkiego samemu, możesz zaoszczędzić pieniądze, ograniczając otwarty bar (np. Tylko do piwa i wina) i / lub odkrywając etniczne usługi cateringowe, które często mogą wykonać zadanie za niższe ceny niż ich standardowe, mięsne i – odpowiedniki ziemniaków. Dowiedz się, czy na miejscu są jakieś dodatkowe opłaty dla zewnętrznych dostawców i ustal, czy któryś z Twoich gości ma ograniczenia dietetyczne.Personel

Zwróć szczególną uwagę na zachowanie personelu. Jeśli wydają się nieuważni lub nie reagują, prawdopodobnie powinieneś przenieść swoją firmę gdzie indziej. Dobrym sposobem na przetestowanie ich jest zadanie wielu pytań i poproszenie o skierowanie do byłych klientów. Jeśli Twoja recepcja nie znajduje się w odosobnionym miejscu, zapytaj również o bezpieczeństwo.Dekoracje

Miejsca, które mogą nie zaskoczyć Cię na pierwszy rzut oka, mogą wyglądać niesamowicie, gdy są w pełni udekorowane. Aby zorientować się w potencjale dekoracyjnym miejsca, spójrz na zdjęcia lub – jeszcze lepiej – zobacz, czy możesz umówić się na wizytę w miejscu tuż przed ceremonią / przyjęciem innej osoby. Porozmawiaj także z obsługą o tym, jakie dekoracje są już dostępne. Niezależnie od tego, na co się zdecydujesz, zawsze wybieraj kolory po rezerwacji miejsca.Oświetlenie i fotografia

Aby uzyskać najlepszą atmosferę i warunki fotograficzne, miej wiele źródeł światła rozproszonych po całej przestrzeni weselnej. Mogą to być okna, żarówki wewnętrzne lub zewnętrzne, oświetlenie w górę, świece itp. Najgorszym błędem, jaki możesz popełnić, jest jedno lub kilka źródeł światła świecących bezpośrednio nad Tobą i Twoimi gośćmi. Spowoduje to utworzenie cieni wokół oczu wszystkich osób, sprawiając, że na zdjęciach będą wyglądać mizernie.System dzwiękowy

Większość miejsc na przyjęcia weselne będzie miała odpowiednie nagłośnienie, należy jednak pamiętać, że nie zawsze ma to miejsce w przypadku miejsc na uroczystości weselne, np. Stare budynki sakralne. Jeśli ceremonia odbywa się na zewnątrz i z dala od prądu, potężny głośnik Bluetooth może załatwić sprawę. Na przyjęciach playlisty są tanią opcją, ale dla najlepszej atmosfery zalecamy DJ-a lub zespół na żywo.wyczucie czasu

O ile to możliwe, dowiedz się, o której godzinie (lub dniu) Twoi sprzedawcy mogą przyjść i rozpocząć konfigurację przed ślubem. Jeśli ceremonia i przyjęcie będą odbywać się w tym samym miejscu, porozmawiaj z personelem o tym, jak zostanie to „odwrócone”. Możesz również omówić możliwość zorganizowania próbnej kolacji lub sesji zdjęciowej kilka tygodni wcześniej. I na pewno chcesz zapytać, czy planowane są jakieś remonty w pobliżu przyszłej daty.Po dokonaniu rezerwacjiTort weselny i resztki jedzenia

Miej konkretny plan transportu i przechowywania tortu weselnego i skontaktuj się z firmą cateringową, czy możesz zabrać do domu resztki jedzenia i picia po uroczystości.Dekoracje miejsc

Po zarezerwowaniu miejsca możesz wybrać kolory. Zajrzyj online, aby zobaczyć, co zyskuje na popularności w tym sezonie. Jeśli nie jesteś typem osoby, która chce się ozdobić, lub jeśli nie zatrudniłeś profesjonalnego dekoratora, Twoi przyjaciele i rodzina mogą być bardziej niż chętni do pomocy.Próba sesji zdjęciowej

Należy pamiętać, że niektóre miejsca, takie jak instytucje religijne i muzea, nie pozwalają na fotografowanie z lampą błyskową, dlatego należy wcześniej powiadomić o tym fotografa. FYI, fotobudki wydają się być obecnie dość popularne.Test systemu muzycznego i dźwiękowego

W przypadku przestrzeni ceremonialnych z ograniczeniami akustycznymi, takich jak odległe tereny zewnętrzne i duże, puste w środku budynki sakralne, zalecamy prostszą muzykę (np. Muzykę gitarową lub fortepianową w przeciwieństwie do muzyki orkiestrowej). Pobaw się i zobacz, co brzmi dobrze.Program dnia ślubu

Wydrukuj papierowe kopie programu, aby zapewnić synchronizację gości w dniu ślubu. Dowiedz się również, kiedy przedmioty, które nie należą do miejsca, należy usunąć po ślubie.