Większość z Was jest już zapewne po tej wzruszającej chwili. Ale jeżeli trafiliście tu jeszcze przed tym, to ten wpis jest własnie dla Was. Stereotyp? Pierścionek zaręczynowy to popis dla mężczyzny, choć – oświadczyny mogą być złożone przez dziewczynę !

Jak wybrać pierścionek zaręczynowy?

Chcąc wybrać idealny pierścionek zaręczynowy konieczne jest podjęcie kilku decyzji, m.in. dotyczących koloru złota, fasonu, rozmiaru, a także rodzaju kamienia. Poza tym ma on wielki ładunek emocjonalny dla Wybranki, jest prawie tak samo bezcenny, ważny, jak ślubna obrączka, będzie jej towarzyszył nie tylko w czasie Waszego narzeczeństwa, ale także w dniu ślubu i resztę życia.

Zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem, dzięki któremu wybór pierścionka stanie się czystą przyjemnością.

Kolor złota

Należy zwrócić uwagę, jaki kolor biżuterii nosi na co dzień przyszła narzeczona.

Jeżeli Pani wybiera srebro – sugerujemy, aby pierścionek był wykonany w białym złocie, tak by współgrał z resztą biżuterii. Jeśli jednak jest miłośniczką klasycznej, złotej biżuterii, bez wahania można wybrać pierścionek z żółtego złota. Pierścionki z dwukolorowego złota polecamy Paniom bez sprecyzowanych preferencji, co do koloru biżuterii.

Fason pierścionka

Przy wyborze fasonu należy zwrócić uwagę na styl biżuterii noszonej przez Panią.

W przypadku delikatnej i drobnej, sugerujemy elegancki i dyskretny wzór pierścionka. Klasyczny pierścionek zaręczynowy z centralnie umiejscowionym brylantem w oprawie szatonowej (cztery bądź sześć krap, potocznie zwanych łapkami), to idealny wybór, który sprawdza się za każdym razem. W tym fasonie brylant najpiękniej załamuje światło, sprawiając, że jego blask jest idealny. Wybierając klasyczny wzór można mieć pewność, że wręczany pierścionek spodoba się wybrance.

Dla Pań lubiących większą i bardziej ozdobną biżuterię, dobrym wyborem będzie pierścionek posiadający oryginalne, odważne kształty. Może to być fason z jednym kamieniem i fantazyjną szyną lub model wielokamieniowy. Odpowiednie będą również wzory z kolorowymi kamieniami szlachetnymi w otoczeniu brylantów.

Rodzaje kamieni

Szafir

Nazwa szafiru pochodzi od łacińskiego sappheiros oznaczającego przede wszystkim lapis-lazuli.

Szafir to kamień naturalny należący do grupy korundu. Pod pojęciem szafiru rozumie się wszystkie korundy, oprócz czerwonego. Substancją nadającą kamieniom odcień niebieskiego jest żelazo i tytan. Najbardziej pożądane są szafiry w kolorze bławatka pochodzące z Tajlandii, Birmy i Kaszmiru.

Walory estetyczne

Szafirowy pierścionek pięknie komponuje się z blond włosami i jasną cerą. Natomiast pani o rudych włosach będzie wyglądać szlachetnie i elegancko, otoczona biżuterią z szafirów.

Energia

Szafir ma właściwości duchowe, sprzyja wartościom moralnym i umacnia miłość. Polecany jest kobietom, które są żądne wiedzy, lubią uczyć się nowych rzeczy i są ciekawe świata. Szafir pomaga skoncentrować myśli, wspomaga kreatywne myślenie i pamięć. Otwiera umysł na nowe doświadczenia.

Topaz

Jego nazwa pochodzi z greckiego topázios, co oznacza poszukiwanie.

Topaz minerał pochodzący z grupy krzemianów. Topaz występuje w bogatej kolorystyce: błękicie, niebiesko-zielonym przez pomarańcz, róż i odcienie fioletu. Głównym miejscem wydobywania topazu jest Brazylia.

Walory estetyczne

Przepięknie prezentuje się u blondynek, szatynek i brunetek o brzoskwiniowej i śniadej cerze.

Energia

Topaz blue to kamień idealny dla delikatnych i jednocześnie nowoczesnych kobiet. Dodaje energii, a dodatkowo opóźnia procesy starzenia i sprzyja długowieczności. Topaz wspomaga szybkie zasypianie i zapewnia długi, zdrowy sen. Jeśli wybranka twojego serca jest typem marzycielki to topaz pomoże jej wdrażać marzenia w życie.

Tanzanit

Jego nazwa pochodzi od miejsca wydobycia – Tanzanii.

Tanzanit jednym z najrzadziej występujących kamieni szlachetnych. Posiada niepowtarzalną niebiesko-fioletowa barwę. Wydobywany jest tylko w jednym miejscu na świecie, w południowej Tanzanii. Wielką sławę zyskał dzięki biżuterii noszonej przez Elizabeth Taylor.

Walory estetyczne

Fioletowy kolor świetnie uzupełni kreacje kobiet o rudych, rudoblond albo kasztanowych włosach i jasnej cerze.

Energia

Tanzanit jest wskazany dla kobiet, które potrzebują energii, radości oraz uwolnienia od zmartwień. Pani, której spodoba się ten pierścionek, lubi wyróżniać się z tłumu i jest pewną siebie indywidualistką. Obecnie jest on jednym z najrzadziej występujących kamieni naturalnych. Eksperci twierdzą, że za 15 lat jego złoża się wyczerpią.

Ametyst

Jego nazwa w języku greckim (améthystos) oznacza człowieka trzeźwego.

Ametyst odmiana kwarcu mlecznego o szklistym połysku. Ametyst może posiadać różne odcienie fioletu, począwszy od jasnego aż po purpurowy. Miejsce jego występowania to przede wszystkim Brazylia, Urugwaj i Iran.

Walory estetyczne

Fioletowy kolor najbardziej pasuje brunetkom o ciemnobrązowych lub ciemnoniebieskich oczach o jasnej lub ziemistej cerze.

 Energia

Idealny dla kobiet, które mają stresującą pracę i dużo na głowie. Ametyst łagodzi stres, przynosząc spokój i uwolnienie od negatywnych myśli. Pomaga radzić sobie z emocjami, wzmaga cierpliwość, uwalnia od codziennego zmęczenia i problemów, jest gorącą kąpielą dla umysłu po dniu ciężkiej pracy.

Rodolit

Jego nazwa oznacza po grecku „podobny do róży”.

Rodolit to kamień szlachetny należący do grupy krzemianów. Posiada ciemnoróżową barwę i szklisty połysk.

Walory estetyczne

Kolor ciemnoróżowy i różowy idealnie pięknie prezentuje się u Pań o jasnych włosach i cerze. Kamień ten jest doskonałym dodatkiem do stylizacji kobiet o rudych i miedzianych włosach. Różowa barwa kamienia wspaniale podkreśla kolor oczu Pań o jesiennym typie urody.

Energia

Rodolit jest kamieniem, który uspokaja, przywraca równowagę, koi skołatane nerwy, doskonale pomaga po trudnych przeżyciach odzyskać spokój i harmonię ducha. Jego energia jednocześnie pozwala odważniej podejmować nowe wyzwania, porzucać strach na rzecz spontanicznych działań, wyzbywać się ograniczeń, depresji, melancholii i przygnębienia.

Szmaragd

Jego nazwa pochodzi z języka greckiego, smaragdos oznacza kolor zielony.

Szmaragd to minerał z odmiany berylu. Zazwyczaj charakteryzuje się niezwykle intensywną zieloną barwą, która dała nazwę dla swoich unikatowych odcieni. Po dziś dzień szmaragdowymi określamy zbliżone do barwy kamienia obiekty.

Walory estetyczne

Zielony kolor idealnie pasuje kobietom o rudych włosach oraz blondynkom ze złotymi refleksami, o jasnej lub brzoskwiniowej cerze.

Energia

Szmaragd nazywany jest kamieniem ,,Szczęśliwej miłości” – doskonały wybór na zaręczyny, ponieważ cementuje miłość. Wzmacnia serce i pomaga leczyć choroby oczu. Idealny dla kobiet, które często są rozdrażnione. Przyniesie im ukojenie i wprowadzi harmonię. Pomoże w utrzymywaniu dobrych relacji z przyjaciółmi i partnerem.

Akwamaryn

Jego nazwa pochodzi z języka łacińskiego i oznacza morską wodę (aqua marina).

Akwamaryn minerał z odmiany berylu – w naturalnym środowisku występuje jako zielononiebieski kamień, który po podgrzaniu uzyskuje swe błękitne i lodowe refleksy. Specyficzną cechą kamienia jest jego dwubarwność. Akwamaryn pod wpływem zmiany kąta padania światła potrafi przybierać chłodną, arktyczną barwę błękitu, by zmienić ją po chwili na bezbarwną, bliską kryształom.

Walory estetyczne

Akwamaryn idealnie komponuje się z urodą Pań określaną mianem zimy – o ciemnych i bardzo ciemnych włosach, z jasną, delikatną cerą i błękitnym kolorem oczu. Paradoksalnie, kamień ten równie pięknie wygląda na palcu kobiety o słowiańskim typie urody – eterycznej blondynki o brzoskwiniowej cerze.

Energia

Akwamaryn poza pięknem koloru polecany jest ze względu na swoje wyjątkowe właściwości – nazywany jest kamieniem odwagi, gdyż dodawać ma siły, energii i pewności siebie.

Tsavoryt

Jego nazwa pochodzi od Parku Narodowego Tsavo, który znajduje się w Kenii.

Tsavoryt posiada niezwykłą barwę szmaragdowozieloną oraz właściwości – wysoką przezroczystość i współczynnik załamania światła, co w znacznym stopniu wpływa na jego wyjątkowy stopień brylancji.

Walory estetyczne

Piękno tsavorytu na pewno docenią Panie o zielonych oczach, dla których kamień jest idealnym dopełnieniem. Kobiety o typie urody określanym jako jesień będą wspaniale czuły się w obecności tsavorytu – kamień podkreśli ich rudy kolor włosów oraz delikatność i jasność cery.

Energia

Nazywany kamieniem obfitości i bogactwa tsavoryt uważany jest za nieodzownego pomocnika przy realizacji marzeń – zmniejsza strach i obawy, podnosi poziom dobrej energii, dopinguje do działania. Co więcej, tsavoryt pomagać ma w poszukiwaniu odpowiedniej drogi życiowej, chronić przed niebezpieczeństwem i niepowodzeniem.

Perła

Perła to jeden z kamieni szlachetnych pasujący nie tylko młodej dziewczynie, ale także dojrzałej kobiecie. Powstają one dzięki małżom, kiedy to do ich wnętrza dostaje się ciało obce, np. pasożyt czy kawałek muszli. Wówczas mięczak, aby usunąć drażniący ją obiekt zaczyna produkować masę perłową – w ten sposób powstaje perła.

W przypadku pereł powstających w warunkach hodowlanych zasada ich powstawania jest tak sama, natomiast kawałek muszki zastępowany jest specjalnym jądrem.

Obecnie, wszystkie perły na świecie są hodowlane, naturalne perły natomiast można spotkać w muzeach czy na aukcjach.

Walory estetyczne

Najbardziej pożądana jest klasyczna, okrągła perła w odcieniu bieli.

Popularne są również perły w kolorach: brzoskwiniowym, różowym, kremowym, a nawet ciemnofioletowym. Idealnie pasują do każdego typu urody oraz do kobiet w każdym wieku.

Energia

Perła utożsamiana jest z energią wodną, a także z kobietą (szczególnie spodziewającą się dziecka).
Pomaga ona zwiększyć poczucie własnej wartości, poczuć się bardziej kobieco i docenić życie.
Perły symbolizują również szczerość, niewinność i mądrość.