Czyli jak zachowywać się w dniu ślubu aby jak najlepiej wypaść na filmie i fotografiach ślubnych, bez sztucznego pozowania? Większość rzeczy można i należy przećwiczyć przed ślubem, aby w chwilach największych emocji nie pogubić się.

Filmując od wielu lat śluby i wesela, widzę jak wiele zaangażowania wymagała od Was organizacja tego najważniejszego dnia. Wiem co w obiektywie kamery wychodzi dobrze a co źle. Naprawdę bardzo proste zasady pozwolą nam razem stworzyć przepiękna filmową pamiątkę na lata. Bez sztucznego pozowania, wpływania na bieg wydarzeń, czy reżyserowania przez kamerzystę i fotografa.

SLUB

PRZYGOTOWANIA I BŁOGOSŁAWIEŃSTWO

Spróbujcie spojrzeć na miejsce przygotowań okiem kamery. Zbędne przedmioty, torby po strojach ślubnych, chusteczki po makijażu, telefony itp., trzeba posprzątać. W ciasnych pokojach dobrze jest też zrobić więcej miejsca na błogosławieństwo, np. wynieść krzesła, fotel. Można przyozdobić pokój jasnymi kwiatami. Wpuście światło z zewnątrz, nie zapalajcie światła gdyź zażółca ono barwy odbierane przez kamery i aparat.
   Rodzice wypowiadają błogosławieństwo głośno i wyraźnie, w tym czasie zespół przestaje grać, i inni uczestnicy błogosławieństwa zachowują ciszę.

WYŚCIGI Z PARĄ MŁODĄ : DROGA DOM RODZINNY – KOŚCIÓŁ

Filmuję Wasz odjazd z pod rodzinnego domu. To unikalne symboliczne kadry kiedy opuszczacie dom w którym spędziliście dzieciństwo i młodość. Wyruszacie w nowa drogę. Jako kamerzysta utrwalam ten symbol na filmie. W związku z tym odjeżdżam jako ostatni za orszakiem weselnym. Jednak muszę też sfilmować Wasz przyjazd pod kościół, Dla tego zatrzymajcie się po drodze na 5 minut, i przepuśćcie mnie, abym mógł dotrzeć do kościoła przed wami i przygotować się do filmowania.

PRZYJAZD DO KOŚCIOŁA

 Świadek wysiada z auta jako pierwszy i otwiera panu młodemu drzwi stojąc z boku aby go nie zasłaniać. Potem Pan młody otwiera drzwi pannie młodej, również stojąc z bokiem, nie tyłem do kamery i nie na wprost drzwi aby nie zasłaniać gdy panna młoda wysiada. Tak samo przed salą weselną.

DROGA DO OŁTARZA

Świadkowie zamykają drzwi kościoła tuż przed rozpoczęciem ceremonii, gdyż światło dzienne silnie kontrastuje z parą Młodą stojącą w zacienionym wejściu do kościoła.
  Młodzi do ołtarza idą powoli, dostojnie, w odpowiedniej odległości od prowadzącego ich księdza, kamery i fotografa, około 4 metry. Gdy Młodzi idą tuż za księdzem, zasłania on Parę Młodą w kadrze , nie widać całej sukni Panny Młodej.

PRZYSIĘGA

Młodzi stoją zwróceni ku sobie, profilem do kamery. Jeśli będą zwróceni do księdza, kamera nie uchwyci twarzy Młodych. Młodzi głośno wypowiadają słowa przysięgi gdyż nie zawsze mikrofon trzymany przez księdza jest dobrze ustawiony. Panna Młoda powinna sprawdzić czy welon nie zasłoni jej twarzy w czasie przysięgi.

OBRĄCZKI

Zakładanie obrączek powinno być wcześniej przećwiczone przed lustrem, tak aby nie zasłonić sobą lub dłonią chwili zakładania obrączki. Gdy ciasno wchodzą, można posmarować delikatnie obrączkę od wewnątrz bezbarwnym kremem.
Obrączkę trzymamy tuż przed palcem serdecznym w trakcie prośby o przyjęcie obrączki, dopiero po wypowiedzeniu prośby powoli nasuwamy obrączkę.
Dajcie nam, fotografowi i kamerzyście  chwilę na zrobienie dobrego zdjęcia tego ważnego momentu.
Na czas obrączkowania bukiet najlepiej przekazać świadkowej, lub pozostawić na klęczniku.

PO PRZYSIĘDZE

Młodzi na dyskretny znak kamerzysty pokazują złączone, lub zbliżone do siebie zaobrączkowane dłonie, i oczywiście uśmiechają się. Mogą też odwrócić się do gości i pokazać zaobrączkowane dłonie.

PO CEREMONII

Od ołtarza idziecie powoli, abym mógł wykonać stabilne ujęcia. zatrzymajcie się na chwilę przed samym wyjściem, aby kamera mogła zaadoptować się do warunków światła na zewnątrz kościoła.

ŻYCZENIA

Do życzeń ustawiacie się na tle kościoła, czyli plecami do kościoła. W przypadku ślubów od października do kwietnia, poproście księdza aby na wasze wyjście i życzenia włączyć oświetlenie zewnętrzne kościoła.
Jedyna chwila gdzie możemy zebrać wszystkich gości na schodach kościoła i zrobić wspólne zdjęcie.

WESELE

PIERWSZA PODRÓŻ

Gdy wsiądziecie do auta pozostawicie na dłuższą chwilę otwarte drzwi do zrobienia wam ujęcia wewnątrz auta.
Aby uchwycić moment Waszego odjazdu z pod kościoła autem ślubnym, kierowca odjeżdża kilkanaście metrów, i zatrzymuje się po wykonanym ujęciu, aby operator mógł  spakować sprzęt do samochodu, i dołączyć do orszaku weselnego. Zatrzymajcie się na 10 minut. NIE JEDŹCIE SZYBKO, to Wasza pierwsza wspólna podróż, niech będzie bezpieczna, i da Wam chwilę oddechu, czas na opadnięcie emocji. Ja w tym czasie również bezpiecznie z zachowaniem bezpiecznej prędkości dojadę na salę, zrobię kilka ujęć gości weselnych oczekujących na Parę Młodą, Rodziców stojących z chlebem i solą na progach dali weselnej, i kilka ujęć z udekorowanej uszykowanej sali.
Auto z Młodymi może wjechać na teren sali weselnej, dopiero po zasygnalizowaniu że operator i fotograf są gotowi do zdjęć.

PRZYWITANIE CHLEBEM I SOLĄ

Przywitanie chlebem i solą Rodzice celebrują w odpowiedniej odległości od wejścia sali weselnej. Kamera i fotograf muszą swobodnie poruszać się za plecami rodziców, na wprost Młodych. Przywitanie w samych drzwiach utrudnia filmowanie i fotografowanie. Gdy Mama pyta się co Młoda wybiera, zespół przestaje grać, DJ wyłącza muzykę, inaczej nie słychać słów.

PIERWSZY TANIEC

Pierwszy taniec Młoda powinna przećwiczyć w ślubnych butach i sukni. Jeśli taniec jest dynamiczny, trzeba odpowiednio przygotować suknię ślubną i welon, lub pomyśleć o sukni z odpinanym trenem. 
Kiedy ksiądz nie zgadza się na konfetti przed kościołem, zróbcie je przed wejściem na salę, lub na sali weselnej, i powiedzcie mi o tym abym ustawił kamerę w tryb slowmotion.
Zaproponujcie zespołowi aby ustawił gości w literę u, pozwoli to na zrobienie ujęć z dodatkowych kamer.

WAŻNE: poproście menedżera sali aby nie stawiał stolika dla obsługi na parkiecie, gdzie będzie pierwszy taniec, i zabawa weselna. Taki stolik który stoi na parkiecie z niedojedzonymi kotletami i butelkami po Fancie i Coli, nawet na najlepiej udekorowanej i najpiękniejszej sali, skutecznie mąci całą atmosferę filmu i fotografii,

TORT

DJ lub zespół, obsługa sali, pilnują aby Młodzi, Rodzice i Świadkowie byli obecni na sali w centralnym miejscu w czasie wjazdu tortu. Nie dopuszczalna jest sytuacja że wjeżdża tort a DJ prosi żeby ktoś poszukał Parę Młodą, albo zniknął np. Pan Młody. Młodzi mogą też sami przejąć wózek z tortem i wprowadzić go na salę.
Najważniejsze osoby do częstowania tortem, rodzice, świadkowie, dziadkowie,  powinny być koniecznie przy torcie. Szukanie ich za stołami i częstowanie tortem nad talerzami z resztkami jedzenia nie wygląda apetycznie. Młodzi pierwszy kawałek tortu dają rodzicom. Następnym kawałkiem częstują się sami, a w tym czasie świadkowie podają tort gościom stojącym wokół tortu.

Tort powinien być podany na specjalnym wózku, bez talerzy, i łyżeczek na wierzchu, wokół których miota się obsługa w czasie unikalnych sekund kiedy wypalają się flary. Czyli: najpierw wiedza tort na swoim własnym wózku, a kiedy wypalą się flary, obsługa dojeżdża ze stolikiem z talerzykami.