Czyli jak zachowywać się w dniu ślubu aby jak najlepiej wypaść na filmie i fotografiach ślubnych.
Filmując od wielu lat śluby i wesela, widzę jak wiele zaangażowania wymagała od Was organizacja tego najważniejszego dnia. Moje portfolio znajdziecie na https://discherfilm.eu Wiem co w obiektywie kamery wychodzi dobrze a co źle. Naprawdę bardzo proste zasady pozwolą nam razem stworzyć przepiękna filmową pamiątkę na lata.
SLUB
PRZYGOROWANIA I BŁOGOSŁAWIEŃSTWO
Spróbujcie spojrzeć na miejsce przygotowań okiem kamery. Zbędne przedmioty, torby po strojach ślubnych, chusteczki po makijażu, telefony itp., trzeba posprzątać. W ciasnych pokojach dobrze jest też zrobić więcej miejsca na błogosławieństwo, np. wynieść krzesła, fotel. Można przyozdobić pokój jasnymi kwiatami.
Rodzice wypowiadają błogosławieństwo głośno i wyraźnie, w tym czasie zespół i inni uczestnicy błogosławieństwa zachowują ciszę.
PRZYJAZD DO KOŚCIOŁA
Świadek wysiada z auta jako pierwszy i otwiera panu młodemu drzwi stojąc z boku aby go nie zasłaniać. Potem Pan młody otwiera drzwi pannie młodej, również stojąc z bokiem, nie tyłem do kamery i nie na wprost drzwi aby nie zasłaniać gdy panna młoda wysiada. Tak samo przed salą weselną.
DROGA DO OŁTARZA
Świadkowie zamykają drzwi kościoła tuż przed rozpoczęciem ceremonii, gdyż światło dzienne silnie kontrastuje z parą Młodą stojącą w zacienionym wejściu do kościoła.
Młodzi do ołtarza idą powoli, dostojnie, w odpowiedniej odległości od prowadzącego ich księdza, kamery i fotografa, około 4 metry. Gdy Młodzi idą tuż za księdzem, zasłania on Parę Młodą w kadrze , nie widać całej sukni Panny Młodej.
PRZYSIĘGA
Młodzi stoją zwróceni ku sobie, profilem do kamery. Jeśli będą zwróceni do księdza, kamera nie uchwyci twarzy Młodych. Młodzi głośno wypowiadają słowa przysięgi gdyż nie zawsze mikrofon trzymany przez księdza jest dobrze ustawiony. Panna Młoda powinna sprawdzić czy welon nie zasłoni jej twarzy w czasie przysięgi.
OBRĄCZKI
Zakładanie obrączek powinno być wcześniej przećwiczone przed lustrem, tak aby nie zasłonić sobą lub dłonią chwili zakładania obrączki. Gdy ciasno wchodzą, można posmarować delikatnie obrączkę od wewnątrz bezbarwnym kremem.
Obrączkę trzymamy tuż przed palcem serdecznym w trakcie prośby o przyjęcie obrączki, dopiero po wypowiedzeniu prośby powoli nasuwamy obrączkę.
Dajcie nam, fotografowi i kamerzyście chwilę na zrobienie dobrego zdjęcia tego ważnego momentu.
Na czas obrączkowania bukiet najlepiej przekazać świadkowej, lub pozostawić na klęczniku.
PO PRZYSIĘDZE
Młodzi na dyskretny znak kamerzysty pokazują złączone, lub zbliżone do siebie zaobrączkowane dłonie, i oczywiście uśmiechają się. Mogą też odwrócić się do gości i pokazać zaobrączkowane dłonie.
PO CEREMONII
Od ołtarza idziecie powoli, abym mógł wykonać stabilne ujęcia. zatrzymajcie się na chwilę przed samym wyjściem, aby kamera mogła zaadoptować się do warunków światła na zewnątrz kościoła.
ŻYCZENIA
Do życzeń ustawiacie się na tle kościoła, czyli plecami do kościoła. W przypadku ślubów od października do kwietnia, poproście księdza aby na wasze wyjście i życzenia włączyć oświetlenie zewnętrzne kościoła.
Jedyna chwila gdzie możemy zebrać wszystkich gości na schodach kościoła i zrobić wspólne zdjęcie.
WESELE
PIERWSZA PODRÓŻ
Gdy wsiądziecie do auta pozostawicie na chwilę otwarte drzwi do zrobienia wam ujęcia wewnątrz auta.
Aby uchwycić moment Waszego odjazdu z pod kościoła autem ślubnym, kierowca odjeżdża kilkanaście metrów, i zatrzymuje się po wykonanym ujęciu, aby operator mógł spakować sprzęt do samochodu, i dołączyć do orszaku weselnego.
Auto z Młodymi może wjechać na teren sali weselnej, dopiero po przygotowaniu się operatora i fotografa do zdjęć.
PRZYWITANIE CHLEBEM I SOLĄ
Przywitanie chlebem i solą Rodzice celebrują w odpowiedniej odległości od wejścia sali weselnej. Kamera i fotograf muszą swobodnie poruszać się za plecami rodziców, na wprost Młodych. Przywitanie w samych drzwiach utrudnia filmowanie i fotografowanie. Gdy Mama pyta się co Młoda wybiera, zespół przestaje grać, inaczej nie słychać słów.
PIERWSZY TANIEC
Pierwszy taniec Młoda powinna przećwiczyć w ślubnych butach i sukni. Jeśli taniec jest dynamiczny, trzeba odpowiednio przygotować suknię ślubną i welon, lub pomyśleć o sukni z odpinanym trenem.
Kiedy ksiądz nie zgadza się na konfetti przed kościołem, zróbcie je na sali weselnej, i powiedzcie mi o tym abym ustawił kamerę w tryb slowmotion.
Zaproponujcie zespołowi aby ustawił gości w literę u, pozwoli to na zrobienie ujęć z dodatkowej kamery.
TORT
Młodzi pilnują aby byli obecni na sali w centralnym miejscu w czasie wjazdu tortu. Mogą też sami przejąć wózek z tortem i wprowadzić go na salę.
Najważniejsze osoby do częstowania tortem, rodzice, świadkowie, dziadkowie, powinny być koniecznie przy torcie. Szukanie ich za stołami i częstowanie tortem nad talerzami z resztkami jedzenia nie wygląda apetycznie. Młodzi pierwszy kawałek tortu dają rodzicom. Następnym kawałkiem częstują się sami, a w tym czasie świadkowie podają tort gościom stojącym wokół tortu.