Wesele, weselmy się z Parą Młodą, w ich najważniejszym dniu w życiu. To ich nowa droga, spełnienie marzeń, spełnienie wielkiej miłości. Okażmy szacunek dla ich marzeń, i wyborów, jednym z nich może być wesele bezalkoholowe. To wyzwanie, to szacunek dla Nowożeńców, zamiast wódki, lampka wytrawnego szampana na pierwszy toast, lampka wina na Pierwszy Pocałunek. Wesele bez wódki, to znaczy że jesteśmy silni, solidarni z Parą Młodą, że cenimy przede wszystkim symbol jakim jest Ich wstąpienie w związek małżeński, spełnienie ich miłości. Wesele bezalkoholowe to nie stereotyp. że tylko Coca Cola i Pepsi, smakujmy dobre przednie wina jakie u zarania dziejów podarował Jezus na weselu w Kanie Galilejskiej.

Niestety film z wesela z tamtych czasów się nie zachował, dla tego proszę Was o wyrozumiałość… Trochę aspektów tamtej tradycji pokaże Wam w weselach z klimatem śródziemnomorskim

Skrzypek na dachu
http://www.teatr-zydowski.art.pl/spektakle/skrzypek-na-dachu

https://www.filmweb.pl/film/Moje+wielkie+greckie+wesele-2002-32954

Wielu ludzi słysząc, że wesele będzie bez procentów, zaczyna w duchu bądź na głos narzekać, jaka to para jest skąpa i jak bardzo żałuje na wszystko pieniędzy. Na weselach bez alkoholu zazwyczaj jest wodzirej, jego obecność jest wręcz nieodzowna. Dobry wodzirej – a zawód ten powoli wraca do łask – potrafi rozbawić wszystkich, sprawi, że od stołów odejdą nie tylko ludzie młodzi, ale także ci troszkę starsi. Poprowadzi wspólne tańce, konkursy i zabawy, które nikogo nie krępują i nie wprawiają w zażenowanie. Liczy się też jego dobra współpraca z zespołem. Wodzirej nie może pozwoli gościom na myślenie o tym, że na stołach nie ma alkoholu, jego działania mają sprawić, że zapomną o tym fakcie. Pary, które organizują przyjęcia bez procentów, starają się zapewnić swoim bliskim moc atrakcji, brak alkoholu rekompensują np. bardziej wyszukanymi daniami, lepszym zespołem i lokalem. Na takich przyjęciach nie ma popularnego „gorzko, gorzko” czy „idziemy na jednego!”. Nikt tu nie wznosi żadnych toastów (nawet soczkiem). Z takich imprez eliminuje się nie tylko alkohol, ale także wszelkie zachowania i zwyczaje z nim związane.

Same plusy

Przyjęcie bez trunków ma wiele zalet. Warto jednak, by młodzi podczas zapraszania gości informowali ich o tym fakcie. Jeśli ktoś przychodzi tylko ze względu na alkohol, na pewno nie pojawi się na tym weselu. Niektórzy twierdzą, że organizowanie imprezy bez wódki jest obrażaniem gości. Józef Gacek, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Wodzirejów tłumaczy jednak, że wesele jest przygotowane przede wszystkim dla pary młodej. To ona ma największe prawo wyboru, jak przeżyć ten dzień. Goście przychodzą cieszyć się wraz z młodymi i powinni uszanować ich wolę, bo przychodzą dla nich. Wesele organizuje się z powodu zawarcia sakramentu małżeństwa i właśnie ten fakt jest świętowany. Jeśli komuś nie odpowiada taka sytuacja, może po prostu nie przyjść.

Impreza na pewno długo zostanie w pamięci zaproszonych gości i samej pary młodych.

Na takim przyjęciu nikomu nie urwie się film, nikt nie zrobi z siebie pośmiewiska, w końcu będzie można tańczyć z partnerem, który kontroluje swoje kroki… Nie twierdzę, że wszyscy goście upijają się na umór, ale by zepsuć zabawę całej grupy, wystarczy tylko jedna osoba.