W jakim klimacie udekorować salę weselną? Modne ostatnio style boho, czy styl rustykalny nadają wnętrzom niepowtarzalny klimat. Najlepiej od razu znaleźć salę o zbliżonym wystroju, ponieważ nie będzie wymagała dużo dodatków i pracy dekoratorki. Gdy skazani jesteśmy na surową sale która nie ma nic prócz ścian, może będzie tańsza, ale doprowadzenie jej do wymarzonego stylu będzie wymagało dużo Waszej uwagi i pieniędzy, oraz czasu którego przed ślubem będziecie mieli coraz mniej. Część dekoracji zawsze może zapewnić Wam dekoratorka, wtedy jest trochę taniej. Najgorsza sytuacja jest wtedy gdy właściciel sali przestraszy się dużej ilości zmian jakie chcecie wprowadzić w wystroju wnętrza.

Sala weselna pięknie udekorowana – a parkiet?

Wiele dekoratorek jak tez par Młodych zapomina ze klimat i wystrój sali to nie tylko miejsca przy stołach. Bardzo ważnym elementem jest parkiet. W praktyce przeważająca większość filmu i fotografii z wesela powstaje właśnie na parkiecie. Warto więc zrobić cztery ważne rzeczy:

  • wyrzucić koniecznie z parkietu stolik dla obsługi który szpeci rozrzuconymi ubraniami i niedojedzonymi obiadami
  • przeznaczyć jedną ze ścian na tło dla pierwszego tańca, można to skomponować z dekoracją jaką ma w standardzie zespół,
  • zapytać zespół o ich własną dekorację, która maskuje sprzęt muzyczny, oraz czy maja elegancje np. jednolite stroje, Upewnijcie się że nie traficie na kapele w podartych dżinsach która zafunduje wam dekoracje w postaci plątaniny kabli
  • ponieważ pierwszy taniec jest często jeszcze w czasie dnia, przypilnujcie aby światło dzienne nie przyćmiło świateł podświetlających ciężki dym, fontanny iskier, i innych efektów jakie sobie wymarzyliście, okna trzeba zasłonić. Wyjątkiem jest sala weselna tzw. szklarnia.
Image by Holiak on Freepik

Tradycyjny polski styl

Większość sal weselnych ma swój własny specyficzny wystrój, dopasowany do stylu architektury, otoczenia, lokalnej tradycji. Dla tego jako Para Młoda macie tutaj ułatwione zadanie, gdyż zwykle taki wystrój jest w cenie, i właściciel jeśli ma dobry gust, to wystrój spodoba się i Wam. Dekoracja jest najczęściej stałą ekspozycją, która tworzy klimat. Wystarczy tylko znaleźć salę w odpowiednim dla was stylu. Dworki, pałacyki które wyłącznie zajmują się weselami, można się spodziewać że nawiążą wystrojem do lokalnego folkloru, np. mazurskiego, podhalańskiego.

Czy warto wynająć salę do dekoracji?

Ale są sale które są surowe, same ściany stoły i krzesła, np. jeśli wynajmujemy obiekt konferencyjny, dom kultury, obiekt hotelowy, czy salę w niższej cenie, lub mało popularną salę na ostatnią chwilę. Może się okazać że udekorowanie według Waszego stylu takiej sali wyjdzie drożej, niż wyszukanie już wystrojonej sali.

Taka sala wymaga od Was jasnej koncepcji, dużo dużo pracy i cennego czasu, zaangażowania dekoratorki z zewnątrz, uzgodnień z właścicielem graniczących czasami z determinacją. Może okazać się że brakuje mocowań do dekoracji na ścianach czy suficie, czy dodatkowych gniazdek elektrycznych do kameralnej dekoracji światłem.

Zwykle dekoracje które oferuje właściciel w takich salach pozostawiają wiele do życzenia, nie tworzą odpowiedniej atmosfery, klimatu, a żarówki centralnie nad głowami męczą gości. Na stole zamiast kwiatów, przestrzeni, naćkane są zimne zakąski wśród lasu butelek po Coli, Sprite, i soki w kartonach …

Powitanie gości

Dobrze widoczna funkcja na weselach w stylu rustykalnym, ręcznie robione znaki pomagają nadać ton bardziej zrelaksowanej i spersonalizowanej sprawie. Powitaj gości serdecznie w recepcji z ręcznie wypisaną tablicą lub skieruj ich do strefy jedzenia i napojów z ręcznie malowanymi drewnianymi tabliczkami. Uwielbiamy więc popularne użycie uroczych drewnianych tabliczek Pana i Pani, które znajdują się z tyłu krzeseł pary młodej.

Weselne stoły

Aranżacje stolików są kradnącymi scenami na każdym rustykalnym weselu – zachwycenie gości jest wyjątkowym elementem centralnym. Opcje przyjazne dla budżetu obejmują pomijanie tradycyjnych szklanych lub kryształowych wazonów na słoiki z masonem lub odrapane drewniane pudełka. Ręcznie robione terraria lub wysokie, ciężkie gałęzie są świetną alternatywą dla par szukających wyjątkowego, leśnego stylu bez wysadzania kwiatów w powietrze.
Jeśli pozwala na to lokalizacja (i budżet), zastanów się nad stołami leśnymi – same w sobie są piękne i nie wymagają stołówki. Serwetki w stylu vintage chcą dodać elegancki akcent do ustawień stołu; prasuj swoje imiona lub inicjały, aby uzyskać bardziej spersonalizowany i elegancki wygląd. Tak więc stara zastawa stołowa lub ceramika ludowa chce idealnie uzupełnić rustykalny motyw ślubny.

Światło

Idealny styl rustykalny to stonowane dekoracyjne oświetlenie. Mogą to być świeczki, lampiony. Sprawdźcie koniecznie wcześniej czy sala ma możliwość podłączenia odpowiedniej ilości lamp elektrycznych. Rozkładanie na sali przedłużaczy, o które może się ktoś potknąć nie jest dobrym pomysłem. Daj swojemu ślubowi atmosferę romansu i intymności dzięki delikatnemu, subtelnemu oświetleniu. Sznurek wróżki na drzewach lub żarówek na wzgórzach na belkach sufitowych. Oświetl parkiet taneczny i miejsca dla gosci ciepłym blaskiem chińskich lampionów lub stwórz bosko romantyczny nastrój dzięki strategicznie rozmieszczonym świecom w różnych rozmiarach wokół sali.