Ślub i wesele są jeden raz w życiu, towarzystwo najlepszych przyjaciół obok Pary Młodej, podkreślających wież przyjaźni jednolitym ubiorem, to najwspanialszy akcent który będziemy po latach wspominać na filmie i na ślubnych fotografiach.

Jak wybrać drużbę na ślub i wesele?

Znajdziesz ich oczywiście na liście gości. Możecie wtedy dodać do zaproszenia prośbę o drużbowanie. Mając listę gości, pomyśl o szczególnych osobach, o których zawsze wiedziałeś, że będą twoimi druhnami, bez względu na to, czy jest to twoja siostra, najlepsza przyjaciółka na całe życie, czy ktoś wyjątkowy z twojej pracy, z którym natychmiast nawiązałeś kontakt.

Pomyśl o ślubach, na których byłeś

Na koniec przejdź do osób, które poprosiły cię, abyś był druhną, kiedy szli do ołtarza. Przypomnij sobie kiedy się pobrali, i jaka jest dziś zażyłość każdą z nich. Jeśli ślub odbył się stosunkowo niedawno (mówimy o trzech latach lub krócej), uprzejmie jest poprosić ją, aby została również druhną na twoim weselu. Jeśli ślub odbył się więcej niż kilka lat temu, nie jesteś zobowiązany do odwzajemnienia się, chyba że chcesz. Jeśli jednak po tylu latach nadal jesteście przyjaciółmi, nadal powinniście zaprosić ich na ślub i wesele.

Pamiętaj, że są rzeczy niepodlegające negocjacjom

Po pierwsze rodzaj i miejsce ślubu. Jeśli jest to ślub plenerowy, czy humanistyczny, druhny i druhowie są koniecznie potrzebni.

Ilość druhen i druhów powinna być taka sama, dla tego warto przeanalizować ich możliwości i chęci aby stawili się w dniu ślubu w komplecie. Trzeba też pomyśleć o ich osobach towarzyszących , aby nie miały przez to jakiś trudności w dniu waszego ślubu. Są przecież osoby które wymagają np. opieki lub po prostu nie lubią być same na ślubie czy weselu.

Są sytuacje, w których powinieneś w 100 procentach odwzajemnić przysługę i poprosić najbliższe ci osoby o bycie drużbą na twój ślub. To rodzeństwo, brat czy siostra i ich partnerzy. Jeśli ktoś z tak bliskiej rodziny poprosił cię na drużbę na swoim ślubie, powinieneś włączyć ją również do swój.

Czy warto mieć druhny/drużbę na weselu?
Wydaje się że przemawia za tym aspekt zarówno praktyczny jak i estetyczny. Druhny ślicznie wyglądają np. podczas ślubu w ogrodzie czy pięknie przystrojonym kościele. Orszak dziewczyn w jednakowych sukienkach i wiankach, asystujących Pannie Młodej jest jak z bajki. Drużba to także wsparcie dla Państwa Młodych – zarówno mentalne, jak i realna pomoc w przygotowaniach przedślubnych oraz w trakcie wesela. Drużbowie na weselu oddadzą Wam nieocenioną pomoc a wspólne przeżycia będą wspaniała pamiątką na lata. Warto zadbać odpowiednio wcześniej o druhny i drużbę na weselu.

Kim jest druhna?
 Druhną zostaje najczęściej młoda kobieta, z pokolenia Panny Młodej, czyli mniej więcej w jej wieku. Druhna zostaje zwykle ktoś zaufany, bliska koleżanka lub dziewczyna z rodziny Panny Młodej siostra, kuzynka, pomagająca przy przygotowaniach w dniu ślubu. Druhenek może być wiele, dwie lub więcej . Taki już jest od dawna zwyczaj że druhny wyróżniają się strojem od reszty gości weselnych. Taki strój kolorem, fasonem musi nawiązywać do sukni Panny Młodej.

Dla tego aby druhenki dobrze wyglądały i przygotowały się do swojej roli, trzeba je wybrać dostarczenie wcześnie przed ślubem. Jednakowe stroje można zakupić w jednym sklepie czy uszyć w jednej pracowni, co daje szansę na dopasowanie każdej sukienki i bucików do różnych przecież figur druhenek.

Również ozdoby z kwiatów, korsarze i wianki powinny mieć w sobie kolor który jest podstawowym motywem u Panny Młodej.

Kadr z filmu ślubnego – realizacja https://filmslubny.eu

Przed weselem do obowiązków druhny należy: pomoc Pannie Młodej przy doborze sukni,  butów, dodatków, fryzury, makijażu etc. oraz organizacja wieczoru panieńskiego. Podczas ślubu druhny pomagają Pannie Młodej przygotować się, a następnie towarzyszą jej podczas całej uroczystości, asystują, trzymają welon lub tren etc. Druhny są jednym słowem strażą przyboczną Panny Młodej 😉 W czasie wesela druhny powinny zabawiać gości, prosić ich do tańca i dbać o dobrą atmosferę na Sali. 

Druhna i druh jako świadkowie

W tradycji, chyba wynikającej z praktycznego podejścia do organizacji ślubu, druhowie i druhny mogą być poproszeni przez Parę Młodą o świadkowanie. Wtedy będą mieli dodatkowe obowiązki niejako do nich przypisane w ślubnych obyczajach, jak pomoc w przygotowaniach Pary Młodej do ślubu, złożenia podpisów po zaślubinach. Warto jest uwzględnić tradycję na weselu, że świadkowie, siedzą bezpośrednio z Parą Młodą, choć druhowie i druhny już nie koniecznie. Świadkowie organizują oczepiny, zbierają na wózek.

Kto płaci za suknie dla druhen – garnitury druhów?

Kto powinien zapłacić za sukienki druhen? Panna Młoda, druhny czy może pół na pół? Jeśli sukienki mają być takie, jakie życzy sobie Panna Młoda, to ona powinna za nie zapłacić. Oczywiście, każda z pań prawdopodobnie kupiłaby sobie lub już ma sukienkę na tę okazję, ale w tym przypadku mają narzucone z góry jaka ma być.

Można też podzielić się kosztami, oczywiście po konsultacji z druhnami. Przykładowo my płacimy za materiał, a one za uszycie – każda w pasującym do swojej sylwetki fasonie.

Nie możemy narzucać koloru, kroju i jednocześnie kazać za to płacić, ale wszystko zależy od Waszej zażyłości, i możliwości finansowych.

Kim natomiast jest drużba?

To pytanie jest bardzo proste, ale pod warunkiem że wyjaśniliśmy już sobie kim są druhny. Drużba to po prostu męski odpowiednik druhny, który także towarzyszy podczas zaślubin i wesela, ale asystuje i pomaga w przygotowaniach Panu Młodemu

Jeżeli już macie wybranych kandydatów na druhny i druhów, jeśli będą jednakowo ubrani podkreślając swoja ważną rolę i funkcję w dniu ślubu, warto to uwiecznić na pięknym ślubnym filmie. Kamerzysta z Discherfilm jest idealnym wyborem jeśli chcecie mieć ciekawy i ładny film, zrealizowany z pomysłem, o ponadczasowym klimacie.

Druhenki i druhowie w czasie ślubu

 Podaruj im coś za pomoc i obecność. Niektóre panny młode decydują się dać swoim druhnom prezent. Może być tak proste, jak ich ulubiony batonik i tak obszerne jak biżuteria – dobrze znasz swoje dziewczyny i powinieneś umieć ocenić, co może wywołać ich uśmiech.

Koniecznie pamiętajcie o krótkich wspólnych zdjęciach, w czasie przygotowań, przed kościołem. W samym kościele Wasze druhny i druhowie powinny mieć przewidziane specjalne honorowe miejsce, blisko świadków i rodziców. Po wyjściu z kościoła zróbcie od razu przed życzeniami zdjęcie grupowe z drużbami.

Mogą oni też utworzyć szpaler na Wasze wejście i wyjście z kościoła.

Druhenki i druhowie w czasie wesela

 Spędźcie trochę czasu na parkiecie tylko ze swoimi druhnami i druhami. Spotkaj się ze swoimi druhnami na samym środku parkietu na jedną lub dwie piosenki ze specjalna dedykacją zapowiedziana przez zespół czy DJa w którymś ważnym momencie wieczoru.

Na weselu koniecznie uprzedźcie ich o niespodziankach i atrakcjach w których mogą uczestniczyć, jak pokaz sztucznych ogni, orszak taneczny przy weselnym polonezie.

Dziękuję  Jonathan Borba z Pexels za udostępnienie zdjęć. https://www.instagram.com/jonathansborba/