Drużbowie – druhny i druhowie

Ślub i wesele są jeden raz w życiu, towarzystwo najlepszych przyjaciół obok Pary Młodej, podkreślających wież przyjaźni jednolitym ubiorem, to najwspanialszy akcent który będziemy po latach wspominać na filmie i na ślubnych fotografiach.

Czy warto mieć druhny/drużbę na weselu?
Wydaje się że przemawia za tym aspekt zarówno praktyczny jak i estetyczny. Druhny ślicznie wyglądają np. podczas ślubu w ogrodzie czy pięknie przystrojonym kościele. Orszak dziewczyn w jednakowych sukienkach i wiankach, asystujących Pannie Młodej jest jak z bajki. Drużba to także wsparcie dla Państwa Młodych – zarówno mentalne, jak i realna pomoc w przygotowaniach przedślubnych oraz w trakcie wesela”. Naszym zdaniem drużba na weselu to nieoceniona pomoc i wspaniała pamiątka na lata. Warto zadbać odpowiednio wcześniej o druhny i drużbę na weselu.

Kim jest druhna?
 Druhna to młoda kobieta, zazwyczaj bliska koleżanka lub rodzina Panny Młodej, która pomaga podczas przygotowań oraz w dniu ślubu. Warto zaznaczyć, że druhna może być jedna, dwie lub więcej (wtedy zazwyczaj jest to grono przyjaciółek lub sióstr). Zwyczaj nakazuje aby druhny wyróżniały się strojem od reszty gości weselnych, przy czym ubiór musi nawiązywać do sukni Panny Młodej (np. krojem, materiałem, rodzajem falbanek etc).

Przed weselem do obowiązków druhny należy: pomoc Pannie Młodej przy doborze sukni,  butów, dodatków, fryzury, makijażu etc. oraz organizacja wieczoru panieńskiego. Podczas ślubu druhny pomagają Pannie Młodej przygotować się, a następnie towarzyszą jej podczas całej uroczystości, asystują, trzymają welon lub tren etc. Druhny są jednym słowem strażą przyboczną Panny Młodej 😉 W czasie wesela druhny powinny zabawiać gości, prosić ich do tańca i dbać o dobrą atmosferę na Sali. 

Druhna i druh jako świadkowie

W tradycji, chyba wynikającej z praktycznego podejścia do organizacji ślubu, druhowie i druhny mogą być poproszeni przez Parę Młodą o świadkowanie. Wtedy będą mieli dodatkowe obowiązki niejako do nich przypisane w ślubnych obyczajach, jak pomoc w przygotowaniach Pary Młodej do ślubu, złożenia podpisów po zaślubinach. Warto jest uwzględnić tradycję na weselu, że świadkowie, siedzą bezpośrednio z Parą Młodą, choć druhowie i druhny już nie koniecznie. Świadkowie organizują oczepiny, zbierają na wózek.

Kto płaci za suknie dla druhen – garnitury druhów?

Kto powinien zapłacić za sukienki druhen? Panna Młoda, druhny czy może pół na pół? Jeśli sukienki mają być takie, jakie życzy sobie Panna Młoda, to ona powinna za nie zapłacić. Oczywiście, każda z pań prawdopodobnie kupiłaby sobie lub już ma sukienkę na tę okazję, ale w tym przypadku mają narzucone z góry jaka ma być.

Można też podzielić się kosztami, oczywiście po konsultacji z druhnami. Przykładowo my płacimy za materiał, a one za uszycie – każda w pasującym do swojej sylwetki fasonie.

Nie możemy narzucać koloru, kroju i jednocześnie kazać za to płacić.

Kim natomiast jest drużba?

To pytanie jest bardzo proste, ale pod warunkiem że wyjaśniliśmy już sobie kim są druhny. Drużba to po prostu męski odpowiednik druhny, który także towarzyszy podczas zaślubin i wesela, ale asystuje i pomaga w przygotowaniach Panu Młodemu