Przyszłe Pary Młode planując swój ślub i wesele wesela mają przed sobą również wiele trudnych decyzji. Jedną z nich jest decyzja czy zaprosić gości z dziećmi lub bez dzieci.

Ślub z płaczącymi w kościele w wózkach dziećmi, czy wesele z maluchami plączącymi się niebezpiecznie wśród tańczących par jest trudne do wyobrażenia. Jednak wielu narzeczonych nie wyobraża sobie bez nich tego dnia, szczególnie kiedy dzieci należą do najbliższej rodziny, i są z nimi powiązani emocjonalnie. Dla tego warto poznać argumenty za i przeciw. Musicie wiedzieć też o wielu sprawdzonych sposobach zaplanowania udanego wesela z dziećmi.

Im mniejsze dzieci tym więcej wymagają uwagi, opieki rodziców, zapewnienia odpowiednich warunków przez Parę Młodą. Nastolatki potrafią już zająć się same w swoim towarzystwie, ale nie możemy polegać tylko na ich pomysłowości, jak spędzić czas na weselu. Tu również starsze dzieci powinny być ,,policzone,, przez przyszłą Parę Młodą, i powinna ona zorganizować ich czas.

Czy zapraszać dzieci na wesele?

Dzieci na weselu – argumenty na nie

Hałas

Panujący na wielkiej sali hałas, gdzie przez wielkie membrany z głośników słychać dudniące basy, nie wydaje mi się odpowiednim miejscem dla najmniejszych dzieci. Hałas, jak też światła laserów mogą poważnie i trwale zaszkodzić ich zdrowiu, doprowadzić wręcz do inwalidztwa. Lepiej to wygląda gdy sala weselna ma kilka wydzielonych przestrzeni, na taniec, inna na weselne stoły, inna na przestrzeń dla dzieci. Nie ma też szansy na wieczorne kołysanie do snu. Głośna muzyka, nawet gdy rodzice wynajmą pokój przy sali weselnej, przenika przez hotelowe ściany i podłogi z łatwością. Próba uśpienia dzieci na parkingu w aucie gdzie zwykle jest cicho, jest częstym widokiem który napotykam na weselach. Ale to trochę nieeleganckie, skazywanie przez Młodych swoich gości na niewygody. Zmiana pieluchy w aucie, czy karmienie w takich warunkach nie powinno mieć miejsca.

Przy stole

Małe dzieci bardzo nieporęcznie obsługują się przy stole. Najmniejszym zmartwieniem jest poplamiony obrus. Gorzej gdy gorące danie, zupa, czy kawa wyleje się na dziecko. Często sala ma w wystroju palące się świece. Są to zagrożenia dla małych dzieci. Inna kwestia jest też – zaskoczenie dla was?- zachowanie gości przy stołach. Wiemy wszyscy że małe dzieci chłoną świat wokół nich jak gąbka. Dla tego już trochę podchmieleni goście bez hamulców mogą stanowić szkodliwe otoczenie dla dzieci, jeśli zaczynają przeklinać, dorabiać własne teksty do biesiad. Sam widok spożywania alkoholu może być dla małego dziecka złym przykładem. Warto chronić dzieci przed wódka i wulgaryzmami. To zaprocentuje w ich dalszym życiu. Dobrą praktyką jest rozsądne usadzenie rodziców z dziećmi przy stolach obok siebie, a nawet danie im osobnego stołu ze specjalnym menu dla dzieci.

Gdy menu jest takie jak dla wszystkich, maluchy mogą ucierpieć sięgając po jedzenie na stole, np. gdy są uczulone na gluten. Rodziny małych dzieci siedzący obok siebie będą mieli wspólny temat: dzieci. Drugie: taki stolik może być w cichszym zakątku sali, i przystosowany do małych dzieci, np. będzie miał wyższe krzesełka z zabezpieczeniem przed wypadnięciem przystosowane do karmienia dzieci.

Nudy, nudy, nudy

czy zapraszać dzieci na wesele

Jeśli doszliście do wniosku, że na waszym weselu nie będzie atrakcji dla dzieci, nie będzie można im zorganizować opieki, nie skazujcie ich na nudę. Wiele godzin spędzonych dla dziecka bez sensownego zajęcia to męczarnia. Nikt na tym nie zyska, to będą tylko ,,sztuczni goście,, którzy nie wniosą i nic nie wyniosą miłego z waszego wesela, a po drugie, utrwali im się w pamięci ,,pustynne,, dla nich środowisko wśród osób dorosłych.

dzieci na weselu

Jak elegancko zaprosić gości bez dzieci?

Jeśli już wiecie że sala weselna, czy organizacja waszego wesela nie będzie sprzyjała małym dzieciom, przed wami trudne zadanie zaproszenia gości bez dzieci. Jeśli znacie swoja rodzinę, mniej więcej orientujecie się, czy rodzice maja z kim zostawić swoje dzieci, i pobyt na weselu nie będzie dla nich stresem co dzieje się z dziećmi w domu. Ponieważ ślub i wesele to przede wszystkim dobra organizacja, można wziąć pod uwagę zorganizowanie jednej wspólnej opiekunki w domu dla kilkorga dzieci. Nie jest to trudne gdyż wielu rodziców ma już takie opiekunki, i jeśli goście rodzice się znają ze sobą można zaproponować wspólna opiekę nad kilkorgiem dzieci.

Zaproszenia ślubne bez dzieci

Ponieważ wielu gościom wręczacie zaproszenia ślubne osobiście, najlepiej od razu szczerze powiedzieć że nie macie na weselu warunków dla małych dzieci, lub po prostu charakter imprezy na to nie pozwala. Dajcie im czas na odpowiedź czy zorganizują sobie opiekę nad dzieckiem, i koniecznie dopilnujcie ich ostatecznej deklaracji czy będą na weselu bez dzieci, czy po prostu rezygnują.

Pisanie na zaproszeniach aby goście przybywali bez dzieci jest nieeleganckie, zostawia trwały niesmaczny ślad na papierze. Wystarczy ze napiszecie imiona i nazwiska samych rodziców, będzie to dla nich jednoznaczne ze zaproszenie nie dotyczy dzieci.

W takim przypadku musicie też być konsekwentni. Wszystkie dzieci zostają w domu. Dla czego? Rodzice zaproszeni bez dzieci, gdy zobaczą innych gośćmi z dziećmi w ich wieku mogą poczuć się urażeni, czy mniej ważni.

Dzieci na weselu – argumenty na tak

Przeszliście już przez argumenty przeciw zapraszaniu dzieci na wesele. Czas na sprawdzenie argumentów na TAK. Zachowywanie się dzieci podczas uroczystości, zależy przede wszystkim od ich rodziców.

EDIT Jeśli macie do nich zaufanie i wiecie, że zajmą się nimi odpowiednio, nie musicie obawiać się zapraszania dzieci na ślub i wesele. Dzieci to także równoprawni członkowie rodziny i najbliższego grona. To także dla nich ważne przeżycie – ślub bierze ich ulubiona ciocia lub ukochany wujek. Czy warto pozbawiać je możliwości uczestnictwa w uroczystości?

Dzieci na weselu wprowadzają luz i odrobinę pozytywnego zamieszania, a reakcja gości na maluchy jest bezcenna. Być może nie wszystko musi być idealnie, także podczas ślubu, jest czas na zabawę z dziećmi i po prostu spontaniczne radosne przeżywanie dnia ślubu.

Jak zapewnić dzieciom udany niemęczący pobyt na weselu?

Animatorka

EDIT

Własne dzieci Pary Młodej na weselu

O ile zaproszenie lub nie dzieci gości na wesele jest kwestia praktyczną, to jest jedna wyjątkowa sytuacja, która nie podlega dyskusji. To dzieci Pary Młodej na ślubie i weselu. Bardzo często sami Młodzi angażują swoje dzieci do ważnych ról w najważniejszych momentach ślubu i wesela. Ważne jest jednak aby dzieci nie czuły się zestresowane, znały swoja rolę i chciały ją wykonać z chęcią i przyjemnością. Przymuszanie dzieci do czegokolwiek, wtłaczanie na siłę w oczekiwane schematy, w tak ważnym dla Was dniu jest błędem, który może zakończyć się uspakajaniem rozpłakanych zagubionych dzieci przez Parę Młodą. Powiedzcie kamerzyście i fotografowi żeby przygotowali się na ujęcia z dziećmi.

Przygotowania do ślubu

Para Młoda mająca dzieci zwykle mieszka już razem ze sobą i razem z dziećmi. Przygotowania do ślubu u takiej Pary Młodej wymagają trzymania się kilku zasad, inaczej w domu będzie tłoczno i chaotycznie. Jak to ogarnąć, skoro przygotowania do ślubu ,,zwykłych,, par bywa często trochę stresujące i nerwowe?

Opiekunka do dzieci.

Trzeba zadbać przede wszystkim o osobę która zajmie się dziećmi w kreatywny sposób. Czyli zdejmie z rodziców przygotowanie dziecka do ślubu i wesela. Nie powinna to być świadkowa, bo możliwe że przerośnie ją ilość obowiązków. Ubieranie dzieci w ślubny strój, czesanie, powinno być przeprowadzone w przygotowanym wcześniej pokoiku, gzie znajda się wszystkie akcesoria ślubne dla dzieci. Ta wydzielona strefa jest potrzebna aby Para Młoda miała komfort zajęcia się sobą. Gdy dziecko to dziewczynka, warto zaplanować aby fryzjerka czesząca Młodą, miała chwilkę żeby dokonać na główce dziewczynki czegoś ślubnego.

Na dzień lub dwa przed ślubem trzeba wszystko sprawdzić dla dziecka. Czy pasuje ubranko, czy nie ma plam lub oberwanych guzików, czy buciki się zapinają, nie spadają z nóżki. Ważny jest te z komfort dziecka, które musi dobrze i swobodnie się czuć w swoim małym ślubnym stroju.

Droga do ołtarza

Opiekunka ma jeszcze jedną ważna role, przygotowanie dzieci do wniesienia w kościele obrączek przed Parą Młodą, poniesienie sukni Pani Młodej, czy podanie obrączek do ołtarza przed przysięgą.

Dobrze jest przećwiczyć wcześniej z dzieckiem jego rolę. Dzieci jak ich opiekunka musza siedząc na wydzielonych miejscach razem z opiekunką. Tutaj nadzór nad rolą dzieci może częściowo przejąć świadkowa, lecz musi dokładnie krok po kroku ułożyć sobie poszczególne wydarzenia z dnia ślubu, aby nie kolidowały z e świadkowaniem Młodej.

Jedziemy na wesele

EDIT