Jak wybrać lidera który poprowadzi Wasze wesele? Lider jest najważniejsza osobą, która nie tylko bawi przy dobrej muzyce, ale też pilnuje planu który ułożyliście na swoje wesele, koordynuje zabawy i bloki muzyczne z szefem kuchni.

Szanujący się lider przede wszystkim nie rozpija już gości. Taka smutna polska moda przechodzi na szczęście do lamusa. Nie wciska się na siłę gościom alkoholu, np. w czasie oczepin gdzie karniakiem jest kieliszek wódki. Owszem, wódka może być nagroda, ale do wypicia później. Najlepiej zamiast wódki dobre markowe wino, taka nagroda od Młodych ma swoja klasę, i wartość dla nagradzanych gości.

Byłem na niejednym weselu gdzie zespół po prostu upił w czasie oczepin gości uczestniczących w konkursie, i zapewniam ze nie wyglądało to dobrze, a część gości była zniesmaczona, i nie chciała dalej uczestniczyć w zabawach.

Czy więc wesele bezalkoholowe? Czemu nie, zapraszam do wpisu tutaj.

Zespół muzyczny – muzyka na żywo

Zespół muzyczny to najczęściej wybierana oprawa muzyczna na wesele. Zespół zwykle gra od pożegnania Panny Młodej w rodzinnym domu, aż do końca poprawin. Zespół jest najdroższą opcją, to zwykle około 5 osób które musimy opłacić, wyżywić, a nieczęsto zorganizować nocleg. I smutna rzeczywistość – dużo zespołów pije na weselu – co dla mnie jest po prostu niedopuszczalne. Godzina 2 w nocy, a wokalista zaczyna fałszować, perkusista gubi rytm, Wasza zabawa weselna jest wtedy gorszej jakości.

Spotkałem niedawno zespół bezalkoholowy w którym grali profesorowie z uczelni, jako kamerzysta prowadziłem z nimi żywą dyskusję o sytuacji gospodarczo-politycznej Kanady w latach pięćdziesiątych 🙂 a zabawa robiona przez nich była pierwsza klasa, mieli własne oryginalne zabawy oczepinowe.

Zespół muzyczny na wesele

Jak wybrać zespół muzyczny? Jakie zadać pytania?

  • repertuar, jakie utwory gra zespół: polskie, zagraniczne, czy własne, czy jest w stanie spełnić np. dedykację muzyczną, lub zrealizować Waszą playlistę
  • Czy wokalista ma dostatecznie dobry głos, i obowiązkowo do pokazania odsłuchania w portfolio kilka utworów zagranych na weselu
  • czy zespół ma własne aktywne oświetlenie dyskotekowe, czy oferuje równomierne oświetlenie dookólne tanecznej części sali, czy tylko spoty z okolic sceny
  • czy zespół oferuje biesiady przy stołach
  • zestaw konkursów oczepinowych, czy mają swoje własne pomysły i program zabawy, czy tylko standardowe zabawy z krzesełkami
  • ile kosztuje dodatkowa godzina oprawy muzycznej w przypadku gdy goście doskonale się bawią i warto przedłużyć wesele do białego rana
  • czy zespół udostępnia kamerzyście dostęp do nagrania czystego dźwięku z pełnym, miksem instrumentów i wokalu do zarejestrowania do filmu ślubnego
  • czy zespół zapewnia muzykę w tle w czasie posiłków
  • czy lider zespołu aktywnie bawi gości na parkiecie czy tylko zarządza ze sceny
  • czy zespół robi płynne ciekawe przejścia pomiędzy utworami w postaci przygrywki, konferansjerki, czy ma z góry ułożona playlistę i nie musi zastanawiać się po każdym utworze co dalej zagrać

W tych pytaniach znajdziecie sugestie jak zespół powinien poprowadzić wesele aby było udane i zapamiętane przez Was i gości jako najlepsze na jakim byli.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego jaki wpływ na bawiących się ludzi ma jakości dźwięku i w jak dużym stopniu ładne pełne brzmienie oddziałuje na nastrój i samopoczucie gości weselnych. Dobrze zestrojone z salą weselną nagłośnienie pozwoli wam usłyszeć każdy instrument w ulubionych utworach, i każde słowo wokalisty. Dobry system nagłośnieniowy nie tylko sprawi, że poczujesz muzykę każdą częścią ciała, i nie będziesz mógł oprzeć się ochocie tańczenia, ale przede wszystkim nie spowoduje zmęczenia przy wielogodzinnym odsłuchu.

Najważniejsza kwestia nadająca klimat występom zespołów weselnych to oświetlenie dyskotekowe. Zespół bez własnego światła który tylko gra a sala jest oświetlona tylko przez tzw. oświetlenie administracyjne czy techniczne sali, nie zapewni nam klimatu i odpowiedniego nastroju. Ja to nazywam oświetleniem szpitalnym.

Jakość a nie głośność. Walory muzyki granej na weselu nie mierzymy w ilości decybeli. Naprawdę lepiej jest tańczyć gdy przynajmniej słyszymy siebie w tańcu, niż w totalnym hałasie z przesterowanych głośników. Atutem zespołu jest nagłośnienie stereofoniczne. Niestety większość z tych które spotkałem gra monofonicznie, po prostu robią hałas na parkiecie bez żadnych estetycznych wrażeń słuchowych dla gości weselnych. Granie w mono od razu deklaruje niższy poziom techniczny zespołu, pewne uproszczenia akustyczne które spłaszczają nawet najlepiej zaaranżowany, zagrany i zaśpiewany utwór.

A może folklor?

Jeśli folklor to polecam zespoły góralskie z naszych rodzimych Tatr

http://www.goralskiband.pl

Muzyka na wesele DJ

Dj czyli człowiek orkiestra, puszcza muzykę, oświetla taneczny parkiet, wychodzi do gości z mikrofonem przy zabawach oczepinowych. Jeżeli jesteście zwolennikami muzyki w oryginale zagranej przez gwiazdy sceny muzycznej, lub klubowych bloków na swoim weselu, to DJ będzie dobrym wyborem.

Dj nie zajmuje się oprawą muzyczną w domu Panny Młodej gdy przyjeżdża Pan Młody i najbliżsi goście. Również nie możemy oczekiwać muzycznego przywitania przed sala weselną. Zdarzają się Dj-e który wystawiają sprzęt nagłaśniający przed salę weselna i próbują nadrobić atmosferę, ale moim zdaniem lepiej jak to pominiemy, niż miało by być nijak.

Oceniam że oferta DJa na wesele jest skierowana da Młodych którzy lubią klimaty klubowe, dyskoteki, bloki muzyczne w postaci remiksowanych maratonów, a większą część gości weselnych to ludzie młodzi, ich rówieśnicy. Dj ma zawsze możliwość zagrana najlepszego przeboju z czołówki list przebojów, w przeciwieństwie do zespołu który nadrabia zaległości muzyczne aktualnych hitów po wielu próbach i aranżacjach przekomponowanych na własne możliwości instrumentalne i wokalne.

DJ ma tez przewagę nad zespołem grania muzyki non stop z efektownym remiksowaniem między sobą kolejnych utworów. Zespół zwykle robi chwilę przerwy na zapowiedź następnego utworu, a już zupełną porażka jest jak zespół szuka po kartkach i nutach co ma za chwile zagrać. Zdezorientowani goście na parkiecie nie wiedza co robić.

Na początek jak bawi gości DJ Karaton http://www.karaton.pl

Realizacja filmu https://filmslubny.eu

Fotograf https://www.kozinski-foto.pl

Wodzirej – jak za dawnych czasów, ale nowocześnie

Wodzirej – nie bójcie się, to nie nawiedzony szołmen z klimatów Połomskiego lub Rosiewicza z wczasów w Ciechocinku dla emerytowanych singli. Dzisiejszy wodzirej to awangardowy podróżnik po dyskotekach całego świata. Potrafi zmieszać ze sobą folklor śródziemnomorskich plaż, hitów Billboard-u i MTV, z przepięknymi melodycznie tradycyjnymi rosyjskimi pełnych żywiołu tańcami.

Wodzirej & Dj Radek facebook.com/WodzirejRadek

Realizacja filmu filmslubny.eu

Nie każdy o tym wie ale, prawdziwy wodzirej ma za sobą specjalna szkołę, kurs, w której uczy się nowoczesnego prowadzenia imprez weselnych. Wiedza i talent takiego wodzireja wciągnie do zabawy młodych i ich dziadków, rówieśników, rodziców, ciotki i wujki. Sam wodzirej zwykle ma asystenta DJa który zapewnia techniczną stronę oprawy muzycznej.

Wodzirej jest niepisanym mistrzem ceremonii, jego znakiem wyróżniającym jest ekskluzywny strój oraz melonik, jak też magiczna laseczka, którą dyryguje niejako cała zabawą weselną. Dobry wodzirej stara się być nieco w tle, i nie robi z siebie głównego aktora, nie gwiazdorzy, a oddaje głos i inicjatywę gościom weselnym i parze Młodej.

Którego wodzireja wybrać zapewne zobaczycie w jego portfolio. Jeśli będzie to ktoś potrafiący zapanować nad zabawą, wykrzesać żywioł na tanecznym parkiecie, mistrz który jest tylko tłem dla bawiącej się Pary Młodej, który nie przegada dowcipami całego wesela, to możecie go brać w ciemno.

Fragment wesela prowadzonego przez wodzireja Depcia,

Dj / Wodzirej chszescijanskiewesele.pl

Fotograf www.iwandowski.com